banner6

Elektriğe zam üretimi bitirir

banner37

KIB-TEK Genel Müdürü Erdoğan’ın elektrikte acilen fiyat düzenlenmesine gidilerek en az yüzde 30’luk artışın yapılması gerektiğini açıklamasına iş dünyasından büyük tepki geldi. İş insanları, elektriğe zam yapılması durumunda piyasadaki pahalılığı daha da artacağını vurguladı:

Elektriğe zam üretimi bitirir
banner8

BU ÜLKE BU ZAMMI KALDIRAMAZ”… İş dünyası, giderler arasında en fazla paya sahip olan elektriğe yüzde 30’luk zam yapılması önerisinin, çok ciddi sonuçları olacağını belirtti. İş insanları, elektriğe zammın, mal ve hizmetin daha pahalı olmasına, enflasyonun daha fazla artmasına, vatandaşın alım gücünün daha da düşmesine sebep olacağını vurguladı. Bu sonuçların da işletmelerin ve esnafın yıkımına sebep olacağının altını çizen iş insanları, esnafın kepenk kapatacağını, üretimin duracağını, sanayicinin ayakta duramayacağını kaydetti. İş insanları, “Bu ülke bu zammı kaldıramaz” dedi.

“HAYAT FELÇ OLUR”… KTSO Başkanı Kamacıoğlu, sanayicinin bu şartlarda ayakta durmasının mümkün olmadığını ve zammın üretimi bitireceğini söyledi. İŞAD Başkanı Mamülcü, elektriğe yapılması önerilen zammın daha fazla işletmenin yıkımına neden olacağını ifade ederken KTTO Başkanı Deniz, “Hayat tam anlamıyla felç olur, üretimde rekabet edebilirliği imkansız kılar” dedi. KTEZO Başkanı Kanber, daha çok esnafın kepenk kapatmasına neden olunacağını belirtirken, GİAD Başkanı Muhit İnce de “Vatandaş nasıl geçinip, yaşayacak?” diye sordu.

Eniz ORAKCIOĞLU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan’ın elektrikte acilen fiyat düzenlenmesine gidilerek en az yüzde 30’luk artışın yapılması gerektiğini açıklaması, büyük tepkiye neden oldu.


İş dünyası, öngörülen zammın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak “Daha fazla yıkıma sebep olacaklar” dedi.
 


Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, elektriğe zam yapılması durumunda sanayicinin ve üretimin sekteye uğrayacağını belirterek “Ayakta durmak mümkün değil” dedi.


Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, yüzde 30’luk elektrik zammının piyasada daha fazla zamma, daha çok pahalılığa ve vatandaşın alım gücünün daha da düşmesine neden olacağına dikkat çekerek, bu sonuçların daha fazla işletmenin yıkımına neden olacağını vurguladı.


Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, elektrik fiyatlarının zaten yüksek olduğuna işaret ederek “Hayatı felç edecekler. Böylesi bir zam, enflasyonu ve pahalılığı artırır, üretimi azaltır ve üretimde rekabet edebilirliği imkansız kılar” şeklinde konuştu.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, bu zammı toplumun kaldıramayacağını söyledi.


Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Muhit İnce, zamlarla birlikte fiyatların ve maliyetlerin oldukça yükseldiğini vurgulayarak, ardı ardına akaryakıt zamlarının ve diğer zamların ülkede ciddi bir ekonomik sıkıntı yarattığına dikkat çekti.

Kamacıoğlu: Sanayici bu şartlarda ayakta duramaz


Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, önerilen yüzde 30 elektrik zammının sanayiciyi çok zor bir duruma sokacağını söyleyerek, sanayiciye elektrikte yapılan 20 kuruşluk indirimin de kalktığını, bir de zam yapılırsa ciddi boyutta sanayicinin ve üretimin sekteye uğrayacağını vurguladı.


Kamacıoğlu, üretimi ve ihracatı artırmaya çalışırken, en yakın rakiplerinin elektriği bizden çok çok ucuza almalarının rekabet edebilirliği zorlaştırdığını belirterek, “Türkiye’deki sanayici 30-40 kuruşa elektrik kullanırken, bizim 1.20’lere varan fiyatlarla elektrik kullanmamız rekabeti imkansızlaştırır” şeklinde konuştu.


“Kısacası sanayicinin bu şartlarda ayakta durması mümkün değil” diyen Kamacıoğlu, konu ile ilgili gerekli olan adımları atacaklarının altını çizdi.

Mamülcü: Zam işletmelerin yıkımına sebep olacak


Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD)Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, ülkemizde artık üretememe noktasına geldiğimize vurgu yaparak, gelirlerin ve harcama kaynaklarının ortada olduğuna işaret etti.


Mamülcü, yüzde 30’luk elektrik zammının piyasada daha fazla zamma, pahalılığa ve vatandaşın alım gücünün daha da düşmesine neden olacağına dikkat çekerek “Daha çok işletme bitecek” dedi.


Elektriğe zammın iş insanlarının mal ve hizmet satamamasına bunun da pahalılaşmaya neden olacağını ifade eden Mamülcü, devletin kendi tasarruf ve kaynaklarını kullanarak enerji fiyatlarının çıkmasını önlemesi ve alternatif enerjiye yönelmesi gerektiğini söyledi. Mamülcü, “Enerjiden tasarruf edilerek bu ülkede mal ve hizmetin ucuzlaması sağlanmalı. Biz bunu umut ederken hükümet edenler bunun aksine olan kararlar üreterek ayakta kalmamızı baltalıyor. Kaldı ki 2 ay içinde 4 kez akaryakıta yapılan zamla tarihimizde ilk kez Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarından pahalı akaryakıt alıyoruz” dedi.

Deniz: Hayatı felç eder


Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, elektrik fiyatlarının zaten yüksek olduğunu ifade ederek var olan elektrik maliyetleriyle üretimde rekabet edebilirliği yakalamamızın imkânsız olduğuna vurgu yaptı.


Deniz, zamlar, döviz krizi derken, halkın alım gücünün de düştüğüne işaret ederek, “Toplumun ve tüm vatandaşların bütçesinde elektrik ciddi bir paya sahipken, yüzde 30’luk zam hayatı tam anlamı ile felç eder. Böylesi bir zam enflasyonu ve pahalılığı artır, üretimi azaltır ve üretimde rekabet edebilirliği imkansız kılar” şeklinde konuştu. Deniz, elektrik politikalarının baştan gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.


Deniz, daha önce de önerdikleri Elektrik Üst Kurulu’nu oluşturularak tüm bu ihale yolsuzluklarının, yüksek maliyetlerin ve pahalılık gibi konuların tarafsız olarak ele alınması gerektiğini belirterek, gerek sanayide, gerek ticarette, gerekse de toplumda önemli yer tutan enerji sorununun biran önce çözülmesi gerektiğini ifade etti.

Kanber: Toplum bu zammı kaldıramaz

banner134


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, pandemi süreci ve ağustos ayının içinde olduğumuz bir dönemde elektriğe yüzde 30 zam konuşulmasının kabul edilebilir olmadığını kaydetti.


Kanber, uzun bir süredir pandemi ve döviz artışı gibi sebeplerle yaşanan gelir kaybına dikkat çekerek, bu sürecin ekonomik açıdan yönetilemediğini ve bu sebeplerle birçok şeye zam geldiğini, hayatın pahalılaştığını, geçimin zorlaştığını belirtti.


“Enerji gerek esnafın, gerek diğer sektörlerin ve vatandaşların temel giderlerinden biridir” diyen Kanber, herkesin temel giderlerinden biri olan akaryakıta zaten ciddi zam uygulandığını, birde elektriğe yapılacak bu zammı toplumun kaldıramayacağını vurguladı.


Kanber, bu kadar gelir kaybı varken, ekonomi batmışken, ekonomiyi geliştirecek politikalar ortaya koyamıyorken, öğrenciler yokken, yaz sıcaklarının içerisinde enerjiye yapılacak zammın tüm iş yerlerinin kepenk kapatması anlamına geldiğini kaydetti.


Şimdi bile elektrik faturasını ödeyemeyen esnaf ve vatandaşların kendilerini arayarak, “elektriğimizi kestiler” diye şikayet ettiğini belirten Kanber, “Yüzde 30 zam herkesi bitirir. Öte yandan küçük esnaf faturasını ödeyemediği için enerjisi kesilirken devasa borcu olanlara dokunulmaması da ayrı bir olaydır” dedi.


Kanber, böyle bir enerji zammını kabul etmediklerinin altını çizerek, bu konuda her türlü eyleme hazır olduklarını aktardı.

İnce: İnsanların nasıl geçinip nasıl yaşayacağını bilemiyoruz


Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) Başkanı Muhit İnce, gelinen noktada KIB-TEK’te kangren olmuş bir sistem olduğunu herkesin bildiğine işaret ederek, fondaki kaynakların kullanarak bugüne kadar fiyat artışlarının bastırıldığını ama şu an fonda para kalmadı için tehlike arz ettiğini aylardır söylediklerini belirtti.


İnce, zamlarla birlikte fiyatların ve maliyetlerin oldukça yükseldiğini vurgulayarak, ardı ardına akaryakıt zamlarının ve diğer zamların ülkede ciddi bir ekonomik sıkıntı yarattığına dikkat çekti.


“Elektriğe yapılması konuşulan yüzde 30’luk zamla bu insanların nasıl geçinip nasıl yaşayacağını bilemiyoruz” diyen İnce, Kıb-Tek’in üzerindeki maliyetin aşağıya çekilmesi noktasında hükümetin önlemler alması ve çalışmalar başlatması gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88