Elektrik borcu olana af yok

banner37

EL-SEN, KIB-TEK’e yüklü miktarda elektrik borcu olanların elektriğini kesmeye başladı, bu kapsamda dün 5 bölgedeki 30 abonenin şalterleri indirildi

Elektrik borcu  olana af yok
banner99

3 BELEDİYE, 1 BAKANLIK VE BAZI OTELLERİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na yüklü miktarda borcu olan abonelerin elektriklerini kesmeye başladı. EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, borcu olup da hiçbir şekilde kuruma ödeme yapmayan yerlerin enerjilerinin kurum emekçileri tarafından kesildiğini ifade ederek “Bu toplumun sırtından kimsenin beslenmesine ve bu topluma bedel ödetmesine izin vermeyeceğiz” dedi.Özkıraç, dün ilk etapta Güzelyurt, Karpaz, Girne Belediyelerinin ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, bazı otel ile büyük şirketlerin elektriklerinin kesildiğini söyledi.

SIRADA DİĞER BELEDİYELER VAR… EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif de, yüklü miktarda ödenmemiş elektrik borcu olan abonelerin kesintilerine dün başlanma sebebinin yaptıkları uyarıların dikkate alınmaması olduğunu söyledi. Kaşif, bir sonraki hafta vatandaş seviyesine de inileceği uyarısında bulundu. Kaşif, belediyelerin Haziran 2020’yi kapsayan aktif, pasif ve taksitli borç toplamının 219 milyon 266 bin TL olduğuna işaret ederek ilk etapta 3 belediyenin elektriğinin kesildiğini ama tüm belediyelerin borçlarını ödememesi durumunda onlarda da kesinti yapılacağını ifade etti. Kesintilere başladıktan bir saat sonra tahsilatların arttığına dikkat çeken Kaşif, sadece bir kuruluştan 597 bin TL ödeme aldıklarına vurgu yaptı.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) yüklü miktarda borcu olan abonelerinin dünden itibaren elektriğini kesmeye başladı.

   Ödenmeyen yüksek borçlar nedeniyle kurumun bataklığa sürüklendiğini savunan EL-SEN, dün ilk etapta 5 bölgedeki toplam 30 abonenin elektrik enerjini kesti.

   KIBRIS’a konuşan EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK’e yüklü miktarda borcu olan abonelerin elektriklerinin tek tek kesileceğini belirterek dün elektriği kesilenler arasında Güzelyurt, Karpaz ve Girne Belediyelerinin ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bazı otel ve büyük şirketlerin olduğunu söyledi.

   28 belediyenin de kuruma borcu olduğunu ifade eden Özkıraç, belediyelerin borçlarını ödememesi durumunda elektriklerinin kesileceğini vurguladı.

   EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif de, her bölgeden en yüksek borcu olan, borçları taksitlendirildiği halde halen ödeme yapmayan, bazı siyasiler tarafından elektrikleri bağlatılan 5-10 abonenin elektriklerini kestiklerini ifade ederek kesintilere başlamalarının ardından bir saat sonra tahsilatların arttığına dikkat çekti.

Kaşif, sadece bir kuruluştan 597 bin TL ödeme aldıklarına vurgu yaptı. 

Özkıraç: Toplumun bedel ödemesine izin vermeyeceğiz

   EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, daha önce gündeme taşıyıp takip edeceklerine dair kamuoyuna söz verdikleri yüksek borçlu yerlerin elektrik borçlarının tahsil edilmesi, edilmediği takdirde ise kesilmesinde somut adım attıklarını duyurdu.
   Dün sabah saatlerinden itibaren ülkenin dört bir yanında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na yüksek borcu olan ve hiçbir şekilde kuruma ödeme yapmayan yerlerin enerjilerinin kurum emekçileri tarafından kesildiğini bildiren Özkıraç, “Bu toplumun sırtından kimsenin beslenmesine ve bu topluma bedel ödetmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

banner134
“3 belediye ve Ekonomi Bakanlığı’nın elektrikleri kesildi”

   Kubilay Özkıraç, yüklü miktarda elektrik borcu olan 30 abonenin elektriklerinin dün kesildiğine dikkat çekerek, bu kesintilerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyledi.

Özkıraç, dün elektriği kesilenler arasında Güzelyurt, Karpaz ve Girne Belediyeleri ayrıca Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bazı otel ve büyük şirketlerinde olduğunu söyledi.

Özkıraç, salı günü de borcunu ödememesi halinde Mağusa Belediyesi’nin elektriğinin kesileceğini belirtti.

Borçlar katlanıyor

   KIBRIS’ın daha önce EL-SEN’den aldığı rakamlara göre, Haziran ayında KIB-TEK’in kurum, kuruluş ve vatandaşlardan toplam 1 milyar TL alacağı, 400 milyon TL de borcu var.

   Haziran ayı aktif, pasif ve taksitlendirilmiş borç rakamları şu şekildeydi:

Devletten fiber, teşvik, GKK ve BKK için alacak toplamı 190 milyon 286 bin TL, devlet kurumlarından alacak ise 470 bin 776 TL, camilerden toplam alacak 6 milyon 291 bin TL,  BRT’den alacak 16 milyon 108 bin TL, genel tüketiciler 339 milyon 942 bin TL, Maronit ve Pile abonelerinin toplam borcu 59 milyon 165 bin TL, rum (nizamname) borçları 40 milyon 854 bin, belediyelerin kuruma toplam borcu 219 milyon 266 bin TL ve buna ek olarak ara emri alınan borçlar ve belediyelerin sokak ışıkları borçları da mevcut.

Kaşif: Belediyelerin toplam borcu 219 milyon 266 bin TL

   EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif, yüklü miktarda ödenmemiş elektrik borcu olan abonelerin kesintilerine dün başlanma sebebinin yaptıkları uyarıların dikkate alınmaması ve eylemlerinin ilk adımı olduğunu belirtti.

   Kaşif, bir sonraki hafta vatandaş seviyesine de inileceğini, yıllardır borcunu ödemeyen ve yüksek meblağlarda borcu olan abonelerin elektriklerinin kesileceğini kaydetti.

   Kaşif, belediyelerin Haziran 2020’yi kapsayan aktif, pasif ve taksitli borç toplamının 219 milyon 266 bin TL olduğuna ve bu borcun bugün daha da arttığına işaret ederek, 28 belediyenin de KIB-TEK’e borcu olduğunu ve ilk etapta 3 belediyenin elektrik kesintisi ile başladıklarını ama tüm belediyelerin borçlarını ödememe durumunda kesintilerinin olacağını vurguladı.

   Kesintilere başladıkları saatten bir saat sonra tahsilatların arttığına dikkat çeken Kaşif, sadece bir kuruluştan 597 bin TL ödeme aldıklarına vurgu yaptı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet sakallilar
Mehmet sakallilar - 1 ay Önce

Cok iyi olacak odemeyenlere kesilsin aklari baslarina gelir insAllah

Öznur Karaahmet
Öznur Karaahmet - 1 ay Önce

Geç bıle kaldınız

SIRADAKİ HABER

banner75