Elektrik borcunu ödeyemeyenlere yeni ödeme imkanı

banner37

Elektrik borcunu ödeyemeyenlere yeni ödeme imkanı
banner90
banner99

Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından alınan kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını dile getiren Özersay, bunun da daha önce salgın döneminde borcunu ödeyemeyenlere bir imkan yaratıldığını, bu salgın döneminin uzamasıyla borcunu ödeyememiş olanlara yeni taksitli ödeme imkanı yaratan bir karara da Bakanlar Kurulu olarak imza attıklarını kaydetti. 

Toplantıda rutin başka bazı kararlar da alındığını dile getiren Özersay, yabancıların mal satın almaları ve benzeri konuların onaylandığını; kamuda sözleşmeli çalışanların sözleşmelerinin uzatılmasıyla ilgili kararlar alındığını belirtti.

banner134
Toplantının büyük bölümünün, ülkede ve dünyada devam eden salgın ve salgın tehlikesiyle ilgili olduğunu, bununla ilişkili konuların ele alındığını dile getiren Özersay, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Özetle her ülke almış olduğu tedbir kararlarında bazı riskler almaktadır.  Burada marifet kuşkusuz ülkemizdeki sağlık altı yapısına uygun, onunla orantılı riskler alacak şekilde kararlar üretebilmektir. Önümüzdeki dönemde Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altındaki yetkili kurulların Sağlık bakanlığı bünyesinde alacağı kararların şekillenmesini yakından takip etmek, bunların doğru uygulanmasını sağlamak önemlidir. 

“KAMU SAĞLIĞINI DİKKATE ALARAK KARARLAR ÜRETİYORUZ… KİMSE ENDİŞE ETMESİN”    

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da kapanma sürecinde olduğu gibi açılma sürecinde de kamu sağlığını dikkate alarak kararlar ürettiğimizi, hep birlikte herkes yaşayarak görecek. Lütfen kimse endişe etmesin. Biz görevimizin başındayız ne yaptığımızın da farkındayız. Bize bu açıdan kamuoyunun güven duymasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bir kez daha altını çizerek vurguluyorum. Almış olduğumuz kararlar dünyada tek bir örneği olan ve tek doğru olan bir yapı bulunmadığı için (salgın alanında) çeşitli yönleri dikkate alarak ve ince eleyip sık dokuyarak, yanı başımızdaki örneklere bakarak almış olduğumuz kararlardır. Güney Kıbrıs’ta Kıbrıs Rum Yönetiminin almış olduğu kararları biz 9 Haziran’da yürürlüğe koymuş oldukları sistemi yakından takip ediyoruz. A,B,C ve benzeri kategorilere ayırarak, riski azaltarak, farklı ülkelere farklı tedbirler uygulayarak alınmış olan bu mekanizmayı benzer bir biçimde ama daha katı biçimde yürürlüğe koymuş durumdayız. Önce 9 Haziran’da 1 Temmuz’a kadar Rum tarafının uygulamalarını da yakından gözlemledik. Ardından ülkemizin kendi şartlarını da dikkate alarak kendimize göre bir mekanizma tasarladık ve yürürlüğe koyduk. Ama bundan sonra ihtiyaç temelinde riski azaltmak için başka ilave tedbirleri de özellikle bulaşıcı hastalıklar yasası altında sağlık alanındaki uzmanlarla istişare altında alacağımızdan ve toplum sağlığını güvence altına alacak, tehlikeye atmayacak, riskleri en aza indirecek bir tutum içerisinde olacağımızdan kimsenin lütfen ama lütfen şüphesi olmasın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75