Elektrik faturaları ödenemiyor

banner37

Elektriğe yapılan yüzde 30’luk zamlardan sonra ilk faturalarını eline alan vatandaşlar neye uğradığını şaşırdı.

Elektrik faturaları ödenemiyor

Emine UYSAL ÇALUDA

Elektriğe yapılan zamlardan sonra ilk faturalarını alan vatandaşlar, faturalardaki meblağları görünce büyük şok yaşadı. Aynı oranda elektrik kullanmalarına rağmen yeni faturalarının meblağlarının her zamankinin neredeyse iki katını aştığını söyleyen vatandaşlar, elektriğin yanı sıra her şeye zam geldiğini, dövizin alıp başını gittiğini belirterek, elektrik faturalarını ödemeye güçlerinin yetmediğini kaydetti.

Vatandaşlar gerek kişisel sosyal medya hesaplarından, gerekse de gazetemize ulaşarak elektriğe yapılan zam oranının açıklandığı gibi yüzde 30 değil, yüzde 50 hatta yüzde 100 oranında olduğunu savundu.

Vatandaşlar elektrik faturalarını ödeyemeyeceklerini haykırırken, sivil toplum örgütleri de benzer yönde açıklamalarda bulundu.

Sivil toplum örgütleri, TL’nin döviz karşısındaki şiddetli değer kaybıyla birlikte, art arda yapılan zamların ülkeyi kaosa sürüklediğine işaret etti.

Örgütler, elektriğe yapılan yüzde 30’u aşkın zammın, vatandaşın yüzde 40 oranında alım gücünün düşmesi anlamına geldiğine dikkat çekti.

Sivil toplum örgütleri, sosyal patlama yaşanacağına vurgu yaparak, tüm sektörlerin batış noktasına geleceğine işaret etti.

 

Işık: Halk hareket bekliyor

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Elektrik Kurumu’nun yüzde 30 değil, yüzde 45’i hatta artı KDV’yle yüzde 50’yi aşan bir artış yaptığını ileri sürdü.

Işık, “Tüketicinin en fazla tükettiği, 250 kilowatlık ilk dilimde kw saati 80 kuruşa ulaştı. 500 kilowata kadar olan ikinci dilimde ise 1 TL’ye ulaştı. Bu durum çok kritiktir. İnsanlar, derneği arıyor. Halk, eylem yapılmasını istiyor. Vatandaşlar çok ciddi şekilde mağdurdur. Asgari ücretin 2 bin 280 TL olduğu ülkemizde vatandaşın bin TL elektrik gideri ödeme gücü yoktur. Vatandaş gittikçe fakirleşiyor ve mağduriyeti artıyor. İlkel yaşam koşullarına mahkûm ediliyorlar. Halk hareket bekliyor” dedi.

Işık, oteller, casinolar ve üniversitelerin elektrik borcunu ödememesini de eleştirdi. Işık, “Elektrik üretimde temel girdi maddesidir. Elektriğe yapılan artış sonrasında pahalılık daha ürkütücü boyuta ulaşacak” dedi.

 

Felek: Tüm sektörler yok oluşa gidiyor

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV- İŞ) Başkanı Hasan Felek, “Elektrik Kurumu yöneticilerinin iddiası yüzde 30 zam yapıldığı. Vatandaş ise yüzde 100 zam yapıldığını iddia ediyor. Elektrik Kurumu, faturaları gösterebileceğini söylüyor. Detaylı bir bilgim yok ama durum artık elektrik faturasından çıktı. Kuzey Kıbrıs’ın batışı söz konusu. Şimdiki durum, benzin, elektrik faturası değil. Tüm sektörler yok oluşa gidiyor. Bunun üzerine çalışmak gerekir” dedi.

 

Bıçaklı: Ülkemizde kaos yaşanacak

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybının, ülkemizde ciddi kaosların yaşanmasına neden olacağına vurgu yaptı.

KIBRIS’a konuşan Bıçaklı, “Hükümet çare bulmak zorunda. Hükümet edenler, mazeret üretemez, çare üretmek zorundadır” dedi.

Bıçaklı şöyle devam etti:

“Yalnız elektriğe zam yapılmadı memlekette. Maalesef, TL döviz karşısında sürekli olarak, çok hızlı ve aşırı şekilde değer kaybetmektedir. Dolayısıyla bunu gerekçe göstererek, akaryakıt, gaz, elektrik gibi bu tür noktalara hükümetler zam yaptığı andan itibaren, etten peynire her şeye otomatik zam yapılmış demektir. Halkın alım gücü yüzde 40 oranında geriledi. Hükümet akaryakıt, enerji gibi açığı kapatmak için zam yapıyor ama asgari ücretteki açığı, halkın açığını düşünen yok. Buna tedbir alan yok. Bu saatten sonra ülkede halkı ne bekliyor? Hükümet TL’den mi vazgeçer, başka çare mi bulur? Biz halkın temsilcileri olarak, hükümetin halkın alım gücünü yerine koyması için çere üretmesini istiyoruz. Halk artık, evine ekmek alamaz, ilacını alamaz, kirasını, taksitini ödeyemez hale geldi. Memlekette ciddi kaoslar yaşanacak. Hükümet çare bulmak zorunda.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER