Elektrik faturasını düşürmek mümkün

banner37

EMO Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, elektrikte tasarruf için enerjiyi doğru kullanmamız gerektiğini belirterek, vatandaşlara, ampül, buzdolabı ve klima tercihleri için öneriler sundu

Elektrik faturasını düşürmek mümkün
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“LED AMPUL VE İNVENTER KLİMA KULLANIN”… EMO Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, led ampullerin enerji tüketiminde ekonomik olduğunu, herkesin led ampullere geçmesi gerektiğini söyledi. Klima ve buzdolapları için de vatandaşlara seslenen Cellatoğlu,  buzdolabında “A” sınıfı, klimada da “inverter”lerin tercih edilmesinin faturaya düşüş olarak yansıyacağını vurguladı. 3’lü elektrik tarifesinden de bahseden Cellatoğlu, gece tarifesini kullanmanın yüzde 50’ye varan tasarruf anlamına gelebildiğini söyledi

“YAKITTA LNG’YE GEÇMEK İÇİN PLANLAMA YAPILMALI”… Cellatoğlu, elektrikte alternatif olarak foil oil yerine, maliyeti daha düşük ve çevreye zararı çok az olan LNG kullanılabileceğine dikkat çekti. Cellatoğlu, LNG’ye geçebilmek için tüm altyapı ve santrallerin LNG’ye çevrilmesi gerektiğini, bunun kısa vadede hayal olduğunu ancak uzun vadede gerçekleşmesi için planlamaların yapılması gerektiğine vurgu yaptı

“ENERJİYİ DOĞRU KULLANMALIYIZ”… “KIB-TEK, bu vizyonu 5-10 yıl önce ortaya koymalıydı” diyen Cellatoğlu, ciddi yatırımların yapılmasının şart olduğunu, aşırı sıcak havalarda santrallere çok fazla yüklenildiğini belirtti. Öte yandan “Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına dikkat çekerek, bakımsızlık ve yedek parçaların yan sanayi olması sebebi ile santrallerin her an devre dışı kalabileceğine, 90’lı yıllarda yaşanan sorunların yeniden yaşanabileceğine işaret etti

Ülkemizde pandemiyle başlayan ve dövizin artmasıyla daha da derinleşen ekonomik sıkıntılar, ardı ardına yapılan zamlarla daha da artıyor.

Gıdadan yiyeceğe, akaryakıttan ilaca kadar hayatımızın her alanındaki ihtiyaçları, hemen her gün daha yüksek fiyatlardan almak zorunda kalıyoruz.

Hayatın korkunç düzeyde pahalılaştığı yetmezmiş gibi, enerjideki zam tartışmaları moralleri daha da bozuyor.

Mevcut faturasını dahi ödeyemeyen vatandaşlar, elektriğe zam haberleriyle uykuları kaçıyor.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, KIBRIS’a konuşarak, elektrik faturasında tasarruf sağlayabilecek bazı önerileri paylaştı.

Cellatoğlu,  led ampullerin enerji tüketiminde ekonomik olduğunu belirterek, “Artık herkes led ampullere geçmeli” şeklinde konuştu.

Cellatoğlu, evlerde en çok çalışan ve faturaya ciddi oranda yansıyan klima ve buzdolapları için de vatandaşların “A” sınıfı buzdolabı ve “inverter” klima tercih etmesinin, faturaya düşüş olarak yansıyacağını kaydetti.

3’lü elektrik tarifesinden de bahseden Cellatoğlu, gece tarifesini kullanmanın yüzde 50’ye varan tasarruf anlamına gelebildiğini söyledi.

Ülkemizde kullanılan yakıtın foil oil olduğunu hatırlatan Cellatoğlu, çok daha temiz ve ekonomik olan LNG’ye geçmek için uzun zaman önce planlama yapılması gerektiğinden bahsetti.

Cellatoğlu, LNG’nin karbon salınımı açısından foil oil’e göre çok daha temiz olduğuna ve maliyetinin daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Cellatoğlu, bu durumun kısa vadede hayal olduğuna ama uzun vadede hayat bulması için planlamaların yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Öte yandan “Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına dikkat çekti.

“Artık herkes led ampul kullanmalı”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, özellikle yaz aylarında elektrik faturası yüksek gelen vatandaşlara seslenerek, “Artık herkesin led ampullere geçmeli” dedi.

banner134

Cellatoğlu, geçmiş yıllarda parlaklığından ve fiyatından dolayı Edison tipi ampul tercih edildiğini ve bu ampul çeşidinin türü nedeniyle enerji tüketiminin fazla olduğunun altını çizerek, led ampullerin enerji tüketiminde ekonomik olduğunu vurguladı.

“Klimalar yeni tip inventer olmalı”

Cellatoğlu, evlerde en çok çalışan ve faturaya ciddi oranda yansıyan klima ve buzdolapları için de vatandaşların “A” sınıfı buzdolabı ve “inverter” klima tercih etmesinin faturaya düşüş olarak yansıyacağını belirtti.

Öte yandan “klima kullanıyorsak eski teknoloji değil, yeni teknoloji olan inverter klima tercih edilmeli” diyen Cellatoğlu, klimaların evlerde ciddi derecede çalıştırılıp, faturaya ciddi oranda yansıdığını ifade etti.

Evden çıkıyorsak ev soğusun diye klimaları işler durumda bırakmamak gerektiğinin altını çizen Cellatoğlu, eski teknoloji klimalara kıyasla inventer klimanın çok daha fazla ekonomik olduğuna vurgu yaptı.

“3’lü tarife gece kullanılınca faturada ciddi tasarruf sağlıyor”

Ekonomik açıdan değil ama güvenlik açısında evden çıkmadan prizleri kapamanın öneminden de bahseden Cellatoğlu, evde kullanmadığımız alet ve ampülleri kapatmaya özen gösterilmesinin tasarruf sağlayacağını belirtti.

3’lü elektrik tarifesiyle ilgili de Cellatoğlu, gece tarifesini kullanmanın yüzde 50’ye varan tasarruf anlamına gelebildiğini söyledi.

Cellatoğlu, çamaşır, bulaşık, ütü gibi cihazları gece kullanmanın 0,68 kuruştan hesaplandığını kaydederek,  çevrede buna dikkat eden kişilerin faturalarındaki düşüşü gözlemlediklerine işaret etti.

“Elektrikte planlama şart”

Konuşulan zam konusuna da değinen Cellatoğlu, KIB-TEK’in yakıt, araç ve personel gibi maliyetleri olduğunu, kısacası bir formülü olduğunu ve bu formülle toplam maliyet çıkardığını kaydetti.

Cellatoğlu, çok uzun zamandır KIB-TEK’in zararına çalıştığını belirterek, pandemi öncesinde yapılması planlanan zammın, bugüne dek ötelendiğini ifade etti.

Cellatoğlu, gelirlerle, giderlerini karşılayabilmesi için KIB-TEK’in zam yapmaya mecbur olduğunu kaydetti.

Ülkemizde kullanılan yakıtın foil oil olduğunu hatırlatan Cellatoğlu, çok daha temiz ve ekonomik olan LNG’ye geçmek için uzun zaman önce planlama yapılması gerektiğinden bahsetti.

Cellatoğlu, LNG’nin karbon salınımı açısından foil oil’e göre çok daha temiz olduğuna ve maliyetinin daha düşük olduğuna dikkat çekti.

LNG’ye geçebilmek için tüm altyapı ve santrallerin LNG’ye çevrilmesi gerektiğinin altını çizen Cellatoğlu, bu durumun kısa vadede hayal olduğuna ama uzun vadede olabileceğini, bunun için de planlamaların yapılması gerektiğini kaydetti.

“KIB-TEK bu vizyonu 5-10 yıl önce ortaya koymalıydı” diyen Cellatoğlu, ciddi yatırımların yapılmasının şart olduğunu, aşırı sıcak havalarda santrallere çok fazla yüklenildiğini belirtti.

Öte yandan “Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına dikkat çekti.

Cellatoğlu, bakımsızlık ve yedek parçaların yan sanayi olması sebebi ile santrallerin her an devre dışı kalabileceğine dikkat çekerek, 90’lı yıllarda yaşanan sorunların yeniden yaşanabileceğine işaret etti.

90’lı yıllarda bölgelere parça parça elektrik verildiğini hatırlatan Cellatoğlu, sorunun ihtiyaç olduğunda Güney Kıbrıs’tan elektrik alınarak çözüldüğünü ama Güney’le yaşanabilecek bir anlaşmazlık ya da sorunda büyük sıkıntılar yaşanabileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88