banner6

Elektrik kesintileri.. “Santraldeki arızalar giderildi” 

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, "Santraldaki arızalar giderildi, Güney Kıbrıs'tan da elektrik temin edildi" dedi 

Elektrik kesintileri.. “Santraldeki arızalar giderildi” 
banner99

Günlerdir elektrik kesintileri yalanan ülkede vatandaşların isyanı Meclis’e de yansıdı. 
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ve Maliye Bakanı Alişan Şan sıkıntıyla ilgili bilgiler verdi. 
Erhan Arıklı, kış aylarında insanların ısınmak istediği için elektrik tüketiminde pik değerin yükseldiğini, bu sırada santrallerde bazı arızalar yaşandığını söyleyerek, arızaların giderildiğini, Güney Kıbrıs’tan da elektrik temin edildiğini açıkladı. 
“Kablo ile elektrik temel şart”
AKSA ile görüşmelerin tekrar başlayacağını, kablo ile çift yönlü elektrik getirilmesi konusunun temel  şart olduğunu dile getiren Arıklı, 2024’e kadar AKSA ile bu görüşmelerin bitirilmesi gerektiğini belirtti.
Arıklı, kablo ile elektrik getirilmesi konusunda sorunları aşmanın AKSA’nın görevi olduğunu kaydetti.
Uzlaşılamaması halinde başka firmalarla da görüşmeler yapılabileceğini belirten Arıklı, görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
Arıklı, şu anda üretim azlığından kaynaklı elektrik kesintilerinin sona erdiğini belirtti.  
Güneş enerjisi sistemiyle Türkiye’ye enerji satılabileceğini dile getiren Arıklı, güneşten faydalanmak gerektiğini, bu enerjiyi üretip satmak durumunda olduklarını kaydetti.
Arıklı, yeşil mutabakata uygun adımların engellenmeyeceğini düşündüklerini söyleyerek, Güney Kıbrıs ile enterkonnekte sistem bulunduğunu, bir an önce Türkiye ile enterkonnekte sistemine geçilmesi gerektiğini ifade etti.

-Şan elektrikteki arızaları anlattı
Maliye Bakanı Alişan Şan da (Teknecik'in sigortalı olduğu) konu edilen şirketle bir alakası bulunmadığını söyleyerek, yasalara uymayan bir şirket varsa hukuk ve yasa önünde yaptırıma maruz kalacağını belirtti.
Şan, elektrik kesintilerinin sebebinin kendisinin önceden bağlantısı bulunan bir şirket olduğuna yönelik iddialar bulunduğunu söyleyerek, elektrik kesintilerinin arıza kaynaklı olduğunu söyledi.
Arızaların kaynağıyla ilgili detaylı bilgi vererek, sıkıntılı jeneratörin tamirinin yapıldığını kısa süre sonra arıza meydana geldiğini, o hasarın ne olduğu anlaşılmadan yeniden başka bir hasar olduğunu belirten Şan, sigorta şirketinin belirlenen hasarın ödemesini yapmakla mükellef olduğunu, ikinci hasar oluştuktan sonra bazı nedenlerle hasar tespitin oraya çıkmadığını, henüz sigorta şirketine ulaşmadığını ifade etti.
Şan, ödemenin prosedür tamamlandığında yapılacağını, halkın sorun yaşamaması adına diğer jeneratörlerin devreye girdiğini kaydetti.
Şan, üretim eksikliğinin tek sebebinin sigorta şirketi olduğu yönündeki görüşlerin ve şirketin de da kendisine bağlanmasının doğru olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104