Elektrik santralıyla ilgili hükümet adım atmıyor

banner37

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, protokolün ‘en az 60 MW gücünde jeneratör alımını’ içeren maddesinin yerine getirilmemesi durumunda eylem koyacaklarını açıkladı

Elektrik santralıyla ilgili hükümet adım atmıyor
banner90
banner8

“EYLEM KAPIDA”… EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, mevcut hükümetle imzaladıkları dört maddelik protokolün üç maddesinde ilerleme olduğunu fakat ‘en az 60 megavat (MW) gücünde santral yatırımı’ vücuda getirilmesini kapsayan maddeye dair hiçbir adımın atılmadığını kaydetti; “Sıkıntılı tek madde bu. Dizel santraller konusunda adım atılmaz ve iki hafta içerisinde buna yönelik Merkezi İhale Komisyonu bildirimi gelmezse, askıdaki eylem, kaldığı yerden devam edecek” ifadelerini kullandı.

“TAÇOY’LA GÖRÜŞECEĞİM”…Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası Başkanı Kubilay Özkıraç, hükümetle imzaladıkları ve dört maddeden oluşan mutabakat metninin‘bütün maddelerinin’ halen arkasında olduklarını söyledi ve şu an İngiltere’de bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’la ‘bir kez daha’ görüşeceğini kaydetti.

Ali ÇATAL

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, mevcut hükümetle imzaladıkları dört maddelik protokolün üç maddesinde ilerleme olduğunu fakat ‘en az 60 megavat (MW) gücünde santral yatırımı’ vücuda getirilmesini kapsayan maddeye dair hiçbir adımın atılmadığını kaydetti.


“Sıkıntılı tek madde budur. Dizel santraller konusunda adım atılmaz ve iki hafta içerisinde buna yönelik Merkezi İhale Komisyonu bildirimi gelmezse, askıdaki eylem, kaldığı yerden devam edecek” ifadelerini kullanan Özkıraç, söz konusu protokolün arkasında olduklarını, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’un şu an İngiltere’de olduğunu ve kendisiyle bir görüşme daha yapacağını da açıkladı.

Protokol neleri içeriyordu?


EL-SEN ve hükümet arasında imzalan ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ile EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’ın imza koyduğu dört maddelik protokol uyarınca elektrik üretim maliyetlerini düşürüp, artan talebi karşılayabilme maksadıyla, kurulacak ‘Enerji Yatırım komitesi’ üzerinden en az 60 MW gücünde santral yatırımı yapılması konusunda anlaşılmıştı.


banner134
Bir diğer madde olmak üzere, kurumun ihtiyaç duyduğu 28’i teknik ve sekizi de çağrı merkezinde genel hizmet memuru sıfatıyla görevlendirilmek üzere 36 personelin istihdamına da karar verilmişti.


Önceki mahsuplaşmalar sonrası kalan ve 2012-2019 periyodunu kapsayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ve devlet alacaklarının mahsuplaşma, peşin ödeme ve takvimlendirilmiş ödeme bazında planlanması da söz konusu protokolün bir diğer maddesiydi.


Son madde olmak üzere, elektrik maliyetlerini düşürecek tedbirlerin alınması konusunda protokol taraflarının gerekli adımları ‘iyi niyetle’ atması da karara bağlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75