"Elektrik zammı yapılmadı ama açıklamalar çelişkili"

banner37

Bakanlar Kurulu KIB-TEK’ten gelen zam önerisini reddederek, elektriğe zam yapılmayacağını açıklarken, KIB-TEK yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, yönetim kurulu olarak zam taleplerinin olmadığını açıkladı

"Elektrik zammı yapılmadı ama açıklamalar çelişkili"
banner90

ÖZERSAY: KIB-TEK, ZAM ÖNERİSİ YAPTI... Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nda yapılan bir değerlendirme sonucu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na, yakıt bedellerinden kaynaklanan 6 kuruşluk bir zam önerisi yapıldığını ifade etti. Özersay, Bakanlar Kurulu olarak bu fiyat artışını elektrik fiyatlarına yansıtmama kararı aldıklarını aktardı.

ONURHAN: MALİYET BİLDİRDİK, ZAM TALEBİ OLMADI... KIB- TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, Bakanlar Kurulu’nun geçmişte aldığı bir karar doğrultusunda KIB-TEK’in her ay maliyet planlaması yapıp bunu bağlı olduğu bakanlığa bildirme sorumluluğunu yeni yönetimin de yerine getirdiğini belirtti. Onurhan, yaklaşık 6 kuruşluk maliyet artışını Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bildirirken herhangi bir zam talebinde bulunmadıklarını açıkladı.

Hükümet, elektrikteki 6 kuruşluk maliyet artışını zam olarak vatandaşa yansıtmadı ama Bakanlar Kurulu açıklaması ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu açıklaması birbiriyle çelişiyor. Hükümet artışı KIB-TEK’in önerdiğini açıklarken, KIB-TEK Yönetim Kurulu, “Biz maliyeti bildirdik, zam talep etmedik” diyor.

Bakanlar Kurulu kararlarıyla ilgili bilgi veren Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, elektrik maliyetinde 6 kuruşluk bir maliyet artışı olmasına rağmen zam yapılmayacağını duyurdu.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nda yapılan bir değerlendirme sonucu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na, yakıt bedellerinden kaynaklanan 6 kuruşluk bir zam önerisi yapıldığını ifade eden Özersay, Bakanlar Kurulu olarak bu fiyat artışını elektrik fiyatlarına yansıtmama kararı aldıklarını aktardı.

Onurhan: Yanlış anlama oldu herhalde

Maliyet artışıyla ilgili olarak KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, yönetim kurulu olarak, zam talebinde bulunmadıklarını vurguladı.

Bakanlar Kurulu’nun geçmişte aldığı bir karar doğrultusunda KIB-TEK’in her ay maliyet planlaması yapıp, bunu bağlı olduğu bakanlığa bildirme sorumluluğunu yeni yönetimin de yerine getirdiğini belirten Erdal Onurhan, yaklaşık 6 kuruşluk maliyet artışını Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na bildirirken, herhangi bir zam talebinde bulunmadıklarını açıkladı.

Bakanlar Kurulu’nun KIB-TEK’ten gelen talebe rağmen zam yapmadığı şeklindeki açıklamasına yönelik Onurhan, “Görülüyor ki bir yanlış anlama oldu” yanıtını verdi.

Güzelyurt Bölgesi’ndeki sulama birliklerinin Elektrik Kurumu’na olan borçları

Bakanlar Kurulu’nda ele alınan bir diğer konunun ise, özellikle Güzelyurt Bölgesi’ndeki sulama birliklerinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na olan borçları olduğunu aktaran Bakan Özersay, geçmişte oluşan ve biriken borçların ödenmemesi sebebiyle, elektriklerin kesilmesi ertesinde, özellikle sulama birliklerinin tarımsal alanlarda üretimi durdurmalarına neden olan sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti.
Bu sorunun nasıl aşılabileceğine ilişkin bugün genel bir değerlendireme yapıldığına işaret eden Bakan Özersay, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ve sulama birliklerinden gelecek temsilcilerin bir toplantı yaparak, geçmişte oluşan elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması ve nasıl ödeneceğini ele almasına karar verildiğini söyledi.

banner9
Konunun önemine işaret eden Özersay, birkaç kez Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun elektrikleri kestiğini ve üretimin durduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:
“Maalesef geçmişte bu anlamda sorumluluklarını yerine getirmeyenler ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri olmuştur. Yapacağımız çalışma sonucunda biz hükümet olarak elektriği kullananların bu faturaları ödemelerine rağmen kuruma gerekli ödemeyi kimin yapmadığı, bunun sorumluluğunun kimde olduğu ile ilgili bir de çalışma başlatma kararı aldık.
Geçen süre zarfında üretimi yapan ve elektriği kullananlar ödeme yapmış olmalarına rağmen kuruma ödemenin yapılmadığına dair örnekler vardır. Buna ilişkin de araştırma yapılması yönünde bir karar üretilmiştir.”

“Borcun yeniden yapılandırılması ve sıkıntının nasıl aşılabileceğine ilişkin bir çalışma yapılacak”

Bunun, kullanılan elektrik bedelinin devlet tarafından ödeneceği anlamında bir ifade olmadığını vurgulayan Bakan Kudret Özersay, “Elektrik borcunun yeniden yapılandırılması ve bu konuda sıkıntının nasıl aşılabileceğine ilişkin bir çalışma yapılacaktır. Ama Maliye Bakanlığı ve hükümet bugüne kadar kullanılan ve neredeyse 15 milyona varan elektrik borcunu üstleniyor diye bir şey söz konusu değildir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

banner88

banner96

banner107