Elektrik zammını önleyen formül

banner37

KIB TEK’in önerisini değerlendiren hükümet, yapılması beklenen elektrik zammının sorumluluğunun “devlet daireleri tarifesine” yansıtılmasını kabul etti

Elektrik zammını önleyen formül

Mehmet KARA

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) elektrik zammının yurttaşa yansımasının önlenmesi için bir formül geliştirdi.

KIB-TEK’in dövizdeki yükselme ve yakıt fiyatlarının artışı karşısında elektrik ücretlerine zam yapmamak için hükümete sunduğu formül sayesinde beklenen elektrik zammı vatandaşa yansımayacak.

Yakıt giderlerinden dolayı elektriğe yapılması gereken zam oranının devlet dairesi tarifelerine yansıtılmasıyla, konut ve işletmeler bu süreci zamsız tarifeyle ödemeye devam edecek.

Müsteşarlarla KIB-TEK yetkilileri formül üretti

Başbakanlık Müsteşarı Bertan Tokar, Maliye Bakanlığı müsteşarları Özdemir Kalkanlı ve Cengiz Çoli, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Erkan Okandan ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yetkililerinin dün yaptığı toplantıda bu formül kabul edildi.

Müsteşarlar düzeyinde varılan uzlaşı Bakanlar Kurulu kararına dönüştükten sonra elektrik tarifelerinde gelmesi beklenen zammı devlet üstlenmiş olacak.

Devletin kuruma olan borç ödemelerinin geciktirilmeyeceği ve teşvik ödemelerinin de erken yapılmasıyla Elektrik Kurumu’nun nakit sıkıntısı yaşamayacağı devlet destekli yeni tarife, yılbaşına kadar geçerli olacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER