banner6

Elektriksiz kalmak istemiyoruz

banner37

Elektrik kullanımının doruğa ulaşması, üretim yetersizliği ve arızalardan kaynaklı kademeli elektrik kesintileri, vatandaşı canından bezdirdi; yurttaşlar, “Herkes ileri giderken biz geriye gidiyoruz” diyerek hükümeti kalıcı çözüme davet etti

Elektriksiz kalmak istemiyoruz
banner99

Özel Haber Emine Gül ÖZER

“ELEKTRİĞE KALICI ÇÖZÜM BULUNSUN”…

Ülkede dönüşümlü yaşanan elektrik kesintisi, halkı perme perişan etti. Vatandaşın bir elektrik haberi görmeye daha takati kalmazken; yaşanan elektrik kesintileri yurttaşları canından bezdirdi. Güneşin bol olduğu ve yenilenebilir enerjiye müsait bir konumu olan adamızda vatandaşlar, kademeli olarak yenilenebilir enerjiye geçilsin istiyor. Karanlığa mahkûm edilmek istemeyen halk, “Saatli saatsiz kesilen elektrik bizi zarara uğratıyor, devlet elektriğe kalıcı çözümler bulsun” dedi.

HALK MAĞDURİYET YAŞIYOR…

 Havaların soğumasıyla, elektrik kullanımı da hayli arttı. Elektriğin yetersiz gelmesi nedeniyle kademeli yapılan elektrik kesintileri ise halka ve esnafa ciddi mağduriyetler yaşatıyor. Elektriklerin aniden kesilip bir anda gelmesi, beyaz eşyalarda da kısa devre yaptırarak bozulmalara sebep olurken; vatandaşın birçok beyaz eşyası bozuluyor. Esnaflarsa jeneratöre para yetiştiremediklerini dile getiriyor. Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Kış günü donarak ölmeyi bekleyeceğiz artık” ifadelerini kullandı.

   Ülkenin her tarafında son birkaç gündür süregelen ve kademeli olarak birer saat ara ile yapılan elektrik kesintileri, vatandaşı çileden çıkarttı.

   Elektrikler bazen öğlen saatlerinde kesilirken, bazen akşam saatlerinde kesiliyor. Bazı günler ise hem gündüz hem gece olmak üzere ikişer defa kesiliyor. Ne zaman elektriksiz kalacağını kestiremeyen halk, duruma öfkelenirken; elektrik kesintisinde eşyaların birer birer bozulduğunu da dile getiriyor.

   Elektriklerin sürekli git-gel yaşaması sonucu evlerinde birçok beyaz eşyanın bozulduğunu ve yiyeceklerin çöpe gittiğini söyleyen vatandaşların yanı sıra esnaflar da işletmelerinde büyük zararlara uğradığını ifade ediyor.

Yurttaşlar, devlettin konuya bir an önce çözüm bulmalarını istiyor.

   Vatandaşlar artık karanlığa tahammül edemezken, elektriksizliğe mahkûm edilmek istemiyor.

Güneş alan bir adada yaşadığımız halde hala güneş enerjisine geçemememiz ise vatandaşın yarasını daha da kanatırken, vatandaşın ‘hassas noktası’ elektrik faturaları da bir hayli moral bozuyor.

KIBRIS, konuyla ilgili, sokağın nabzını tuttu, esnaflar elektrik kesintilerinde jeneratöre para yetiştiremediğini, kasayı kapatıp müşteri kaybettiğini kaydederken; birçok vatandaş da “Makinelere bağlı olarak evlerinde tedavi gören hastaların hali hiç düşünülmüyor” dedi.

   Daha fazla elektrik kesintisi yaşamak istemediklerini bu duruma kesin bir çözüm bulunmasını isteyen halk, “Fosil yakıt yerine, yenilenebilir enerjiye geçiş yapılsın “diyerekhükümeti göreve davet etti.

Vatandaş ne dedi?

Kader Demirelişi:2023 yılına girdik hala ciddi boyutta elektrik kesintileri yaşıyoruz. Herkes ileri giderken, biz geriye gidiyoruz. Güneş alan bir adada yaşıyoruz ve güneş enerjisinden yararlanabiliriz. Biz bunu yapamadığımız gibi her gün elektrik ne zaman kesilecek diye düşünüyoruz. Vatandaşa sürekli elektrik kesintisi yaşatmak niye? Dünya’nın birçok ülkesinde güneş enerjisinden yararlanılıyor.Bu çağda elektriksiz kalmak istemiyoruz. Faturalarımızı düzenli ödesek de akaryakıt eksikliği yaşadıkları an kademeli olarak elektriklerimiz kesiliyor. Vatandaşın yaşadığı mağduriyetler hiç düşünülmüyor.Yüksek faturaları ödüyoruz ama hizmet karşılığı alamıyoruz. Bu konuya bir an önce hızlı ve kalıcı çözümler gelmeli.

Serkan Kaba:Elektrik kesintileri sık sık yaşanıyor ve bu duruma artık bir son verilmeli. Bu konuda halk kesinlikle düşünülmüyor ama düşünülerek hareket edilmeli. Esnaf olarak elektrik kesintilerinde işletmelerimizde büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Market çalıştırıyoruz ve buzluklarımız dahil birçok ürün elektrikle çalışıyor. Saatler süren kesintiler sonrasında birçok ürünümüz bozuluyor. Jeneratörleri devreye sokuyoruz, o da ayrı bir masraf. Bu defa da benzine bütçe yetiştiremiyoruz.Güneş enerjisine geçilirse daha iyi olur her şey. Toplum olarak artık elektrikte yaşanan sıkıntılara öfkeleniyoruz.

Muammer Dal:Yazık bu halka gerçekten. Devamlı elektrik kesintisi yaşıyoruz. Bu durum artık beni rahatsız ediyor. Günde iki üç defa ne zaman kesileceği bile belli olmadan pat diye kesiliyor elektrikler.Gece, gündüz elektriksiz yaşıyoruz.Bu durum buzluktaki yiyeceklerimizin bozulmasına neden oluyor. Onu geçtim, tedavisini evinde gören ve elektriğe ihtiyacı olan hastalar var. Bu hastalar elektrik olmadan bir mağduriyet yaşar mı diye düşünülüyor mu? Umuyorum ki devlet bu konuya bir an önce el atacak ve geçici değil, kalıcı bir çözüm bulacak.

Feridun Tuncer: Devlet ‘mümkünse’ elektrik santralini kursun. Türkiye’den zamanında su ile birlikte elektrikte getirebilirlerdi ama yapmadılar. Şimdi her gün elektrik kesintisi yaşıyoruz, halimize bak! Bundan 16 sene önce bunun projesi çizildi ama kimse ‘başka işlerden’ fırsat bulup elektriği buraya getiremedi. 2023 yılına girdik ama biz hala jeneratörle elektrik vermeye çalışıyoruz ülkeye. Herkes kendi koltuğunun sevdasında. Elektriğin gidip gelmesinde zaten tüm beyaz eşyalarımız mahvoluyor. Kış günü elektriğe en çok ihtiyacımız olan mevsim. Elektrik vermezlerle, zırt pırt kesilip durursa bu elektrikler, kış günü donarak ölmeyi bekleyeceğiz artık.

Ahmet Güleç:Bu ülkeden elektrik kesintisinden başka ne beklenilir ki.  Bugün dünyanın hiçbir yerinde elektrik kesintisi yaşanmıyor ama adada her gün bir bölgede kesinti yaşanıyor. Halkı mağdur etmeye gelince her şeyi çok güzel yapıyorlar. Başka şeylere para harcayacaklarına santrale para harcasınlar. Antep’te rüzgâr enerjisi var, bizde güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisinden yararlanabiliriz ama kademeli olarak yenilenebilir enerji kaynağına geçiş yapmak akıllarına bile gelmiyor. Geçiş yapmak isteyen halka da belli kısıtlamalar koyuyorlar. Esnafım ve markette elektrik kesintisi olduğunda büyük zararlar yaşıyoruz. Hükümet bu konuya el atmalı artık. Biz bu çağda karanlığa mahkûm olmak istemiyoruz.

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104