banner6

Elektriksiz kalmamak için santrale yatırım şart!

banner37

Elektriksiz kalmamak için santrale yatırım şart!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Özellikle yazın çok sıcak, kışın da çok soğuk günlerde ülkedeki enerji üretiminin tüketimi karşılayamaması, kısacası üretim yetersizliği sebebi ile yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı canından bezdirirken, Teknecik Elektrik Santrali’nin eksikliklerini de gündeme taşıyor.

   Jeneratör ve buhar türbinlerinin eski olması veya bakımsızlıkları nedeni ile çıkan arızalar, kirli yakıt veya yakıtın azalması güncel yaşantımıza girerek herkesi bıktıran bu sorunların ne zaman giderileceği de bilinmiyor.

   TC-ile KKTC arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde “KKTC elektrik sektörü yeniden yapılandırılacak; üretim iletim dağıtım ağı iyileştirilecek” ve “KIB-TEK’in mali yapısı güçlendirilecek şekilde yeniden yapılandırılacak” maddeleri ülkede tartışmaları alevlendirirken, uzmanlar, önceliğin yatırımlara verilmesini önerirken, santralin bakımlarının yapılmasının ve santral sayısının artırılmasının da büyük önem arz ettiğini söylüyor.

Cellatoğlu: Yeni santrallere ihtiyaç var

   Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki sorun ve sıkıntılardan bahsetti.

   Önceliğin teknik olarak yapılması gerekenlere verilmesinin şart olduğunu söyleyen Cellatoğlu, mevcut santrallerin bakımlarının yapılarak iyileştirilmesi, yeni santral yatırımı yapılmasının aciliyetli öncelikler olduğunu vurguladı.

   Cellatoğlu, şu anda arızalı makineler olduğunu ve eskiden sadece ihtiyaç anında devreye giren buhar türbinlerinin artık düzenli çalışmak zorunda kaldığını ve bakımlarının da yapılamadığını kaydetti.

   Cellatoğlu, birkaç hafta içinde hava sıcaklığının artması ve klimalara yüklenilmesi ile elektrik açığının yaşanacağına dikkat çekerek, düşünülmesi gereken en büyük sorunun ve tehlikenin bu olduğuna işaret etti.

   Önümüzdeki yaz, ardından da kış dönemini atlatabilmek için santrale ihtiyaç olduğunu vurgulayan Cellatoğlu, AKSA ile olan sorunu da hatırlattı.

Yarkıner: Dünya 4’üncü sanayi dönemine geçti

   Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ayer Yarkıner, dünyanın artık 4’üncü sanayi dönemine geçtiğini ve her şeyi akıllı sistemlerle kontrol ettiğini belirterek, ülkemizde hâlâ aşırı yüklenme sebebi ile elektriklerin kesildiğine ve hâlâ 2’inci sanayi döneminde olduğumuza dikkat çekti.

   Yarkıner, ülkemizdeki sorunun yatırım yapıldıktan sonra ekonomik olmayan çözümler üretilmesi olduğunu ifade ederek, yatırım yapılmadan önce ihtiyacın tespit edilip, yatırımın planlanması ve işlemi doğru yönetmek gerektiğini söyledi.

   Protokolde KIB-TEK ve elektrikle ilgili yer alan maddelere de değinen Yarkıner, orada yer alanların KIB-TEK’in iyileştirilmesi ile ilgili bir konu olmadığını kaydetti.

   Yarkıner, yıllardır, KIB-TEK’i parçalamaya ve devretmeye çalışıldığını ifade ederek, çözümün bilinmesine rağmen çıkar çevrelerinin fayda sağlaması için çözümün hayata konulmadığını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104