banner6

Elektriksizlik canımıza “tak” etti!

banner37

Elektriksizlik canımıza “tak” etti!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOLU

   Sıcak havaların iyice hissedilmeye başlanmasıyla kış aylarında vatandaşın isyan ettiği planlı elektrik kesintileri yeniden başladı.

   Yıllardır sürekli yazılıp, söylenen yatırım eksiklikleri nedeni ile yetersiz enerji üretimi sorunu, özellikle kışın çok soğuk günlerinde ciddi anlamda hissedilirken, çok sıcak günler için de gündeme geliyor.

    Uzmanların defalarca uyarmasına rağmen santrallerin bakımının yapılmaması, yeni yatırımların gündeme alınmaması, toplumu yeniden karanlığa mahkum etti.

   Teknecik Elektrik Santrali’ndeki eksiklikler, AKSA ile yaşanan problemler gibi sıkıntıların neredeyse son bulmadığı ülkemizde, enerji tüketiminin de artmasıyla, üretim, ülke ihtiyacına yetmez oldu.

   Türkiye’nin, sorunun çözümü için 40 milyon dolar değerinde 2 adet mobil treyler elektrik santralini ülkemize göndereceğinin açıklanmasıyla konuyu değerlendiren uzmanlar, bu santrallerin kalıcı çözüm olmayacağını söyledi. Uzmanlar, kalıcı santral yatırımı ve eskilerin bakım onarımlarının yapılmasının şart olduğuna dikkat çekiyor.

   KIBRIS’a konuşan Elektrik Mühendisi Ali Murat Cellatoğlu, enerji üretiminin artan tüketimi karşılayamadığını belirterek, özellikle hava sıcaklıklarının en çok hissedildiği yaz aylarının ortalarında klima sebebi ile elektriğe daha çok yüklenileceğinin ve kesintilerin sıklaşacağını belirtti.

   Cellatoğlu, “Yeni santral yanında mevcutların bakımı, iyileştirilmesi yapılmalı, sıcak ve soğuk yedekleri olmalı” dedi.

“Üretim, tüketimi karşılamıyor, kesintiler yaşanacak”

   Elektrik Mühendisi Ali Murat Cellatoğlu, daha önce de yaz aylarında sıcakların artması ile elektrik kesintilerinin yeniden başlayacağını dile getirdiğini hatırlatarak, sıcak havalarda serinlemek için yoğun klima çalıştırılması sebebi ile tüketimin arttığını ve üretimin yetmediğini kaydetti.

   Cellatoğlu, basından da takip edileceği gibi AKSA’ya olan borcun ödenemediğini ve bu nedenle AKSA’nın sadece tek santral çalıştırdığını belirterek, Teknecik Elektrik Santrali’nin üretiminin de ülkeye yetmediğini vurguladı.

   “Taleple arz birbirini karşılamıyor” diyen Cellatoğlu, ülkedeki talebin, binalar ve dairelerin sayısının artması ile çoğaldığını, bununla birlikte yaz aylarında soğutma için klimalara yüklendikçe de arttığını söyledi.

“Mobil treyler elektrik santralleri geçici çözüm”

   Cellatoğlu, Teknecik’teki jeneratörlerin bakımının yapılmaması ve AKSA ile yaşanan sorunun durumu bu hale getirdiğini anlatarak, şu an için elde olanların tam çalışmasının önemli olduğunu, ama tam kapasitenin de ülke ihtiyacına yetmeyeceğini belirtti.

   Cellatoğlu, AKSA tam performans çalışsa ve Teknecik’teki jeneratörlerin bakımları yapılsa bile yaz aylarının ortalarında yine enerji eksikliğinin yaşanacağını ifade ederek, yeni santral yatırımının şart olduğuna dikkat çekti.

   Türkiye’nin tahsis edeceği iki adet mobil treyler elektrik santralinin fayda sağlayacağını ama bunun kalıcı çözüm olmadığını, birkaç aylık bir çözüm sağlayacağını vurgulayan Cellatoğlu, “Yeni santral yanında mevcutların bakımı, iyileştirilmesi yapılmalı, sıcak ve soğuk yedekleri olmalı” dedi.

   Cellatoğlu, “2024’te sözleşmesi bitecek olan AKSA’nın ne olacağı, sözleşme uzatılacak mı, uzatılacaksa kaç yıl uzatılacak gibi konuların bir an önce netleştirilip, şeffaf bir şekilde toplumla paylaşılmalı” şeklinde konuştu.

“Toplum olarak enerjiyi verimli kullanmalıyız”

   Cellatoğlu, enerji verimliliğinden bahsederek, bu konuda toplumun her kesimine iş düştüğünü kaydetti.

   Zamanın tasarruf zamanı olduğunu vurgulayan Cellatoğlu, dünyanın enerji verimliliği için çalışmalarını sürdürdüğünü ve enerji verimliliğini kullandığını söyledi.

   Cellatoğlu, enerji verimliliğinin kısıtlama anlamına gelmediğini ifade ederek, özellikle soğutma için kullanılan cihazlarda enerji verimliliği olan cihazların tercih edilebileceğini belirtti.

   Kısa vadede yapılabilecek en büyük çözümün bu olduğuna dikkat çeken Cellatoğlu, “Çok varsa çok kullanmak zorunda değiliz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104