banner6

Elektriksizlik, esnafın canına tak etti!

banner37

Elektriksizlik, esnafın canına tak etti!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Yakıt krizi nedeniyle saatlerce süren elektrik kesintileri, esnafı da canından bezdirdi. 

   Vatandaşın alım gücünün düşmesi nedeniyle zaten satışları yarı yarıya düşen esnaf, var olan müşterilerini de elektrik olmadığı için geri çevirmek zorunda kaldı.

   Elektrik, su, kira gibi maliyetleri kat be kat artan iş yeri sahipleri, tüm bunların üstüne bir de cihazlarının bozulacağı endişesi içinde çaresizce bu soruna bir çare bulunmasını bekliyor.

   KIBRIS, dün Lefkoşa esnafını ziyaret ederek, işletme sahiplerinin sıkıntılarını dinledi. Elektriklerin sık sık kesilmesinden şikayet eden esnaf, “Zaten işlerimiz uzun süredir kötü gidiyordu; bir de üstüne bu kesinti, tuzu biberi oldu” diyerek, çaresizliklerini dile getirdi.

   Elektrik faturalarını kuruşu kuruşuna ödediklerini söyleyen esnaf, “Böyle yönetim olmaz, neden saatlerce elektriksiz kalarak mağdur olalım ki?” dedi.

   Sıcak havada saatler süren kesintilerden dolayı çalışamadıklarını belirten iş yeri sahipleri, “Buzlukların çalışmamasından dolayı dolaptaki tavuk bozuldu, çöpe attık. Her şey bu kadar kötüyken, bir de elimizde olan gıdanın bozulması bizi daha çok zarara uğratıyor” şeklinde dert yandı.

Esnaf ne dedi?...Esnaf ne dedi?...Esnaf ne dedi?...

Berna Baturalp:

   “6 yıldır Kuğulu Park’ta kafe işletiyorum. Gün içerisinde üst üste yaşanan elektrik kesintileri hem evlerimizde, hem de işyerlerimizde olumsuzluklara neden oldu. Elektriğin sık sık kesilmesinden dolayı kızımın balık akvaryumu bozuldu. Bir arkadaşımın buzdolabı arızalandı, tamir etmek istedi, 800 TL tamir masrafı çıktı. Buzdolabının motoru yanmış, başka bir parça takacaklarmış ama onun da garantisini vermiyorlar. Durum böyle olunca mecburen yeni bir dolap aldı.

   Bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün hükümetler bir öncekini suçladı ama kimse bir çözüm sağlamadı. Ben iki gündür sabahtan gelip işyerimi açıyorum, sıcaktan bunalmış insanlar soğuk bir su ya da içecek içmek için geliyor ama dolabım çalışmadığı için soğuk içecek veremiyorum. Mecburen müşterilerime kahve ya da çay verebileceğimi söylüyorum. Çikolata ve bisküviler de sıcaktan eridiği için hepsini toplayıp evime götürdüm. Zaten müşteri azaldığı için satışlarımız uzun zamandır düşmüştü, bir de şimdi müşterilere verdiğimiz hizmeti tam yapamamak bizi daha zor duruma düşürüyor”.

Aytaç Erbilek:

   “Elektrik kesildiği zaman işimiz aksıyor. Sabah, öğle ve akşam saatlerinde kesiyorlar, öyle kısa süreli de değil. 3-4 saati buluyor elektriğin gelmesi. Ben plaka ve araçlara yazı işi yapıyorum. Harf ve rakam yazımı için makine tam hazır olunca elektrik kesiliyor, böyle olunca işimiz duruyor. Harf kesimi için folyoyu makineye koyuyorum elektrik kesilince işimi tamamlayamıyorum, malzeme de boşuna gidiyor. Benim bir jeneratörüm var, baktım ki bu iş böyle gidiyor, dün servisini yaptım, henüz parçaların ücretini bile ödeyemedim. Deposuna 100 TL yakıt koydum beni en fazla 2-3 saat götürür. Jeneratörü olmayan işyerleri nasıl çalışacak?” 

Hüsmen Baygün:

   “Elektrik sıkıntısını çözmek mümkün değil. Kesintinin sık sık yaşanması ve saatler sürmesi buzlukların çalışmamasına sebep oldu. Dolaptaki tavuk bozuldu, mecburen çöpe attık. Her şey bu kadar kötüyken bir de elimizde olan gıdanın bozulması bizi daha çok zarara uğratıyor. Tost hizmeti veremiyoruz, sadece sandviç yapıyoruz. Son zamanlarda işlerimiz kötü gidiyordu, bir de üstüne bu durum tuzu biberi oldu”.

Mehmet Bozkaya:

   “Ben market işletiyorum ve her geçen dakika buzluklardaki ürünlerim eriyor. Dolaplardaki içecekler ılıdı, dondurmalar eridi, durum böyle olunca vatandaşa istediği gibi hizmet verememiş oluyoruz. Sıcak havalarda gelen müşteriler alacağı her içeceği soğuk istiyor. Bu kesintiler olduğu için yeni mal alamadım, elimdeki ürünleri korumaya çalışıyorum. Dondurma dolabının kapağını açmadan bir şekilde idare etmeye çalışıyorum. Kesintinin devam etmesi halinde ne yapacağımı bilmiyorum. Süt ve süt ürünlerinin olduğu dolaptaki ürünler de bozulursa, satamadan çöpe atmak zorunda kalacağım. Her ay düzenli olarak elektrik faturamı ödüyorum ama günün sonunda bu kesintilere maruz kalıyorum. Geçen sene bu aylarda 2 bin 600 TL gelen elektrik faturası bu ay 8 bin TL geldi. Bu faturayı kuruşu kuruşuna ödemişken ben neden elektriksiz kalayım? Benim suçum ne? Böyle yönetim olmaz, ben para verirken neden mağdur olayım?”

Hasan Özcengiz:

   “Zaten doğru dürüst iş yok, bir de bu kesintilerden dolayı hiç iş yapamaz olduk. Bu kesintiler gün içinde devam ediyor, bütün gün elektrik olmadan çalışıyoruz. Lastik tamiri yaptığım makine elektrikle çalışıyor, kompresör elektrikle çalışıyor. Jeneratörüm yok, elektrik yokken gelen müşterilere durumu izah ediyorum onlar da hak veriyor bana. Makinelere ihtiyaç olmadan yapabileceğim ufak tefek onarımlar olunca yapıyorum”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104