banner6

Elektrikte çözüm gecikmemeli

banner37

Oğuz KIBRIS TV’de yayınlanan Kürsü programında Nihan Yücel’in sorularını yanıtladı.

Elektrikte çözüm gecikmemeli
banner90
banner99

ÖZEL HABER - CANLI AKTARIM - Müslüm BAYUK

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, ülkedeki enerji sorunun ortadan kalkması için Türkiye’den kablo ile elektrik enerjisinin KKTC’ye ulaştırılması gerektiğini söyledi.  Oğuz, “Siyasi irade şart” dedi ve ekledi: Elektrikte çözüm gecikmemeli

Devlet politikası olmalı… Oğuz, kablo ile elektrik projesinin 2010 yılında İrsen Küçük’ün Başbakanlığı döneminde gündeme geldiğini anımsatarak, “O günden bugüne istikrarsız hükümetler nedeniyle devamı getirilemedi. Bu konu devlet politikası haline getirmelidir” ifadelerine yer verdi.Oğuz, “Şu bir gerçek ki; bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Bununla ilgili devlet ayağını temsil eden KIB-TEK’in finans gücüne baktığınızda bugün kendi mevcut tesislerini bile idame ettirecek, yenileyecek veyahut yatırım yapacak bir durumda değildir” diye konuştu.

Siyasi irade şart… “Hepimizin kabul etmesi gereken bir şey var; o da kabloyla elektriğin gelmesidir” diyen Dursun Oğuz,“2010’dan beri bunu hep konuşuyoruz ama sonuca gelince ‘elektrik kesintileriyle’ baş başa kalıyoruz. O nedenle bu sorunun çözülmesi için siyasi irade olması lazımdır” dedi. Türkiye’ye kablo ile bağlanılması ve sistemin karşılıklı olarak çalışmasıyla birlikte yenilenebilir enerjiden özellikle de güneşten maksimum şekilde fayda sağlanabileceği bilgisini paylaşan Oğuz, böylelikle maliyetlerin de düşeceğini söyleyerek bunun ekonomiye fayda sağlayacağını kaydetti.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye’den kablo ile elektriğin gelmesi için vakit geçirmeden sürecin ilerletilmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Kamu İhale Yasası’nda yapılan değişiklikle ilgili eleştirileri yanıtlayan Oğuz, ‘yapılanların kamu menfaati için olduğuna’ dikkat çekti.

   Oğuz, ülkede elektrik üretiminde sorun yaşandığını belirterek, kablo ile elektrik projesinin 2010 yılında gündeme geldiğini ve istikrarsız hükümetler nedeniyle hayat bulamadığını anlattı.

   “Siyasi irade lazım” diyen Oğuz, sistemin hayat bulmasıyla yenilenebilir enerjiden maksimum düzeyde fayda sağlanacağını ve bunun da piyasayı ucuzlatacak bir faktör olduğuna vurgu yaptı.

“Yasa değişikliği kamu menfaati için”

   Oğuz KIBRIS TV’de yayınlanan Kürsü programında Nihan Yücel’in sorularını yanıtladı. Hükümetin kamu ihale değişiklik yasasına yönelik yaptığı değişiklik ve buna karşı yapılan eleştirileri yorumladı.

   “Elektrik ve su toplumun temel ihtiyacıdır. Hükümet gerekli değişikliği yapmıştır” diyen Oğuz, “Bu değişiklik ülkenin önünün açılmasıyla ilgili kamu menfaati olduğu için yapılmıştır. Burada bireysel bir durum yok, ülke menfaati için Savcılık’tan da görüş alındı ve bu değişiklik yapıldı. Ama sanki hükümet bunu birilerine menfaat için yaptı diyenler olabilir ama gaye kamu menfaatidir” ifadelerine yer verdi.

   Enerji ihtiyacının önemine değinen Bakan Oğuz, elektrik sıkıntısının mutlaka çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Ülke yararına hareket edilemedi”

   Sorunun çözümü için ana karaya yani Türkiye’ye kablo ile bağlanılması gerektiğini vurgulayan Dursun Oğuz, sözlerine şöyle devam etti:

   “Kablolu elektrik konusu 2010 yılında Allah rahmet eylesin, İrsen Küçük hükümeti zamanında gündeme gelmişti. Bizim bakanlarımız her şeyi hazırlamış ama hükümetten gittikten sonra gelenler ‘aradık bulamadık’ demişti. Ama bu ülkenin enerji ihtiyacı olduğunu herkes biliyordu kimse de bir şey yapmadı. Ya yapar gibi göründü ya da yapmak istedi, yapamadı. Aradaki istikrarsız hükümetlerde devamlılık sağlanamadı. Ülke menfaatine, ülke yararına hareket edilemedi.”

   Kablo ile elektriğin devlet politikası şekline getirilmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, “Elektrik sorunu ‘bu ülkenin sorunudur’ denilemedi. Ondan sonra da elektrikler kesilmeye başlayınca özel firmaya mahkum kaldık, KIB-TEK’le ilgili, Teknecik santrali ile ilgili iyileştirme yapılmadı” dedi.

“Geleceği şimdiden inşa etmeliyiz”

   Yaşanan elektrik kesintilerinin insanları isyan ettirdiğine değinen Dursun Oğuz, şunları aktardı:

   “Baktığımızda günün sonunda yarın veyahut bugün bir elektrik kesintisi olduğu zaman bu toplumda hem ekonomik anlamda hem de insan yaşantısıyla ilgili, insanın sosyal yaşamını etkileyecek, günü birlik yaşamını etkileyecek, ‘param var elektrik alamıyorum’ diyecek şekilde vatandaşın haklı serzenişleri oluyor. Evet eleştiri alacaksınız ama nihai hedef kamu menfaati olmalı. Tabii bunu yaparken de şeffaf olacaksınız kapalı kapılarda değil, vatandaşa nasıl yaptığınızı göstererek yapacaksınız. Vatandaşa, ‘bakın bunları yaptık, eldeki malzeme bu sistem bu, bunun sonunda da biz bununla karşılaşacağız” diyerek geleceği şimdiden inşa etmeliyiz.”

   Ülkenin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını ifade eden Bakan Oğuz, “Ama maalesef bugüne kadar bununla ilgili günü birlik olarak yeri geliyor Rum tarafından enterkonnekte olup alabiliyorsunuz bu defa da ‘bak pahalı aldık’ diyorlar. Gelen enerji fiyatı yüksek ve baktığımızda hep kısır döngülerle gittik. Hem gelişen teknoloji ve dünya şartlarına fueloil’in ağır ağır gündemden düşeceği ve gazlı sisteme geçilmesi gerektiği konuşuldu” anımsatmasında bulundu.

“Bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var”  

   Dursun Oğuz, şöyle devam etti:

   “Şu bir gerçek ki bu ülkenin enerjiye ihtiyacı var. Bununla ilgili devlet ayağını temsil eden KIB-TEK’in de elindeki finansa baktığınızda bugün kendi mevcut tesislerini bile idame ettirecek, yenileyecek veyahut da yatırım yapacak bir durumda değil. Çözümler bulunur ama bu bugünden yarına yapılacak bir şey değil. Hepimizin de kabul etmesi gereken bir şey var; o da Türkiye’den kabloyla elektriğin gelmesidir. 2010’dan beri bunu hep konuşuyoruz ama sonuca gelince ‘elektrik kesintileriyle’ baş başa kalıyoruz. O nedenle bu sorunun çözülmesi için siyasi irade olması lazımdır”

   Bu konuda muhalefetin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Oğuz, “Eleştiri mutlaka olacaktır ama nihai hedef, tarih vererek, maliyet belirterek şeffaf bir şekilde sonuca gitmemiz olmalıdır. Hükümetin de mutlaka bu kararları alması gerekmektedir” dedi.

“Kablo olursa yenilenebilir enerjiden fayda sağlanacak”

   Kablo ile elektriğin karşılıklı bir şekilde al ver olacak şekilde çalışması durumunda yenilenebilir enerjiden de maksimum seviyede faydalanabileceğini belirten DursunOğuz, böylelikle üreticilerin girdi maliyetlerinin de düşeceğini kaydetti.

   “Güneş Enerjisinden ülkenin daha fazla yararlanabilmesi gerekiyor. Kapalı devre olursa devletle mahsuplaşamazsınız, bunun devletle mahsuplaşma şekilde olması lazım. Mevcut sistemde kotamız dolmuş durumda” diyen Oğuz, gerek kamunun gerekse özel sektörün yenilenebilir enerjiye geçmesinin önemine işaret etti. Oğuz, “Kamu binalarının hepsinin yenilenebilir olması gerekiyor. Büyük bir tasarruf olur bu. Mesela oteller yüksek öğretim sektörü, tarım-hayvancı, sanayi buna ihtiyaç duyuyor. Biz güneşi yeterince kullanamıyoruz. Kablo ile elektriğin anakaraya bağlayınca al ver şekilde olmasıyla ülke genelinde yenilenebilir enerjinin kapasitesi artırılabilecek, ayrıca alıp vermeyle maliyetler de düşecektir. Sistem çalıştığında bundan ekonomi de olumlu etkilenecektir” ifadelerine yer verdi.

   Bakan Oğuz sözlerinin sonunda “Hep konuşarak zaman geçirdik ama artık bunun bir takvimlendirmeyle hayat bulması gerekiyor. Her geçen gün ülke kaybediyor.  Artık konuşmak değil, iş yapmak gerekiyor” ifadeleri dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104