banner6

Elektrikte kapasite sorunu

banner37

Teknecik Elektrik Santrali’nde meydana gelen jeneratör arızası nedeniyle iki gündür ülkede dönüşümlü elektrik kesintileri yaşanırken KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, onarım çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Elektrikte kapasite sorunu
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ VE MAĞDUR

Havanın birden bire soğuması üzerine elektrik kullanımı yine doruğa tırmandı. Ancak arızalar ve üretim yetersizliği nedeniyle vatandaşın ihtiyacı karşılanamıyor. Bu nedenle ülke genelinde elektrik kesintileri başladı. Vatandaş elektrik kesintilerine tepki gösterirken sıkıntıların aşılması için kalıcı çözümler üretilmesi çağrısında bulunuyor.

“EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAK”

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki bir ünitede arıza meydana geldiğini ve arızanın giderilmesi için teknik elemanların santralde çalıştığını ifade ederek en kısa sürede çalışmaların tamamlanacağını söyledi.

“ENERJİ İHTİYACI 310 MEGAWATT”

KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, yükün en pik seviyede olduğu akşam saatlerinde ülkenin 310 megawatt enerji ihtiyacı olduğunu belirterek santraldeki arızanın sebep olduğu eksik üretimin yaklaşık 40 megawatt civarında olduğunu açıkladı. Uzmanlar ise kurulu gücün ihtiyacın en az 100 megawatt üzerinde olmasının ülkede sıkıntı yaşanmaması için şart olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre KKTC’de elektrikte asıl sorun üretim kapasitesinin düşük olması, trafolar ve iletim hatlarıdır.

   Teknecik Elektrik Santrali’nde önceki gün Termik (Buhar) santrallerden biri arızalandı.

   Dizel santrallerin üretim kapasitesi 17 buçuk megawatt, Termik (buhar) santrallerin 60 megawatt iken gaz tribünlerinin ise 25 megawatt olduğu ve pik saatlerde 310 megawatt enerji ihtiyacı olduğu ifade edilirken ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 43’ünü yani 153 megawatt’ını AKSA karşılıyor.

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndan (KIB-TEK) yapılan açıklamaya göre, Teknecik Elektrik Santrali’nde meydana gelen jeneratör arızası nedeniyle dün 16.00-22.00 saatleri arasında ülke genelinde birer saatlik dönüşümlü kesintiye gidildi.

   Aynı gerekçeyle önceki gün de 18.00-22.00 saatleri arasında kesinti yapılmıştı.

   KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, arızadan kaynaklı olarak önceki gün ülke genelinde çeşitli bölgelerde dönüşümlü kesintiler olduğunu söyleyerek en kısa sürede çalışmaların tamamlanacağını ifade etti.

   KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, bakımın tamamlanmasından sonra santralleri devreye alma çalışmalarının başlayacağını kaydederek “Arızanın bitiş saati önemli, başka bir arıza çıkmadığı sürece bugün akşam pikine yetiştirmeyi planlıyoruz” vurgusu yaptı.

Paşa: En kısa sürede çalışmalar tamamlanacak

   KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, önceki gün Teknecik Elektrik Santrali’ndeki bir ünitede arıza meydana geldiğini söyleyerek arızanın giderilmesi için teknik elemanların santralde çalıştığını, Genel Müdür Vekili ve Santrallerden Sorumlu Müdürün konuyu takip ettiğini açıkladı.

   Paşa, arızadan kaynaklı olarak önceki gün ülke genelinde çeşitli bölgelerde dönüşümlü kesintiler olduğunu belirterek “Arızadan kaynaklı üretim yetersizliği olması halinde ihtiyaç olursa mecburen çok az da olsa kesinti yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

   En kısa sürede çalışmaların tamamlanacağına işaret eden Paşa, bölgesel kesintilerin yaşanmasının santrallerden kaynaklı olmadığının altını çizdi.

   Paşa, önceki gün akşam saatlerinde Ercan Havaalanı bölgesindeki iki vericinin devre dışı kaldığını ve fark edildikten sonra KIB-TEK teknik ekibinin bölgede çalışma yaparak arızayı tespit ettiğini belirterek şöyle devam etti:

   “Bir firma bölgede dozerle kazı çalışması yapmış ve bir kabloyu patlatmış, bize de bildirmemişler. Şimdi onun sorumlularını arıyoruz, tespit ettikten sonra gerekirse polise de bildireceğiz. Çünkü o gece bölgede bizim planladığımız bir kesinti yoktu. Böyle çalışmaların öncesinde bizden izin alınması gerekiyor.”

Aydın: Bugün akşam pikine yetiştirmeyi planlıyoruz

   KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki dizel santrallerin üretim kapasitesinin 17 buçuk megawatt, Termik (buhar) santrallerin 60 megawatt olduğunu belirterek gaz tribünlerinin ise 25 megawatt üretim kapasitesi olduğunu açıkladı.

   Dizel santrallerden birinin arızalı, birinin de bakımda olduğunu ifade eden Aydın, Türkiye’den ülkemize hibe edilen gaz tribünlerinden birinin de şu an arızalı durumda olduğunu söyledi.

   Aydın, gaz tribünlerindeki çalışmaların devam ettiğini belirterek “dizel jeneratörlerden birinin tamir süreci devam ediyor, yakın zamanda tamamlanması mümkün değil, diğer dizel jeneratörün arızası da yaklaşık 1 ay içerisinde tamamlanacak” şeklinde konuştu.

   Önceki gün itibarıyla termik santrallerden birinin de arızalandığını belirten Aydın, arızalanan termik santralindeki çalışmanın bugün devreye alınması noktasında çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

   Aydın, ellerinde yedek dişli kutusu olduğunu ve arıza noktasına ulaşılarak müdahale edildiğini söyledi ve sonrasında da deneme çalışmaları olacağını ve santrallerin devreye alınması için belli bir süre gerekeceğini belirtti.

   Bakımın tamamlanmasından sonra santralleri devreye alma çalışmalarının başlayacağına işaret eden Aydın, “Arızanın bitiş saati önemli, başka bir arıza çıkmadığı sürece bugün akşam pikine yetiştirmeyi planlıyoruz” vurgusu yaptı.

   Aydın, yükün en pik seviyede olduğu akşam saatlerinde ülkenin 310 megawatt enerji ihtiyacı olduğunu ifade ederek arızanın sebep olduğu eksik üretimin yaklaşık 40 megawatt civarında olduğunu açıkladı.

   Güney Kıbrıs ile koordineli olunduğunu ve Enterkonnekte Sistem ile çalışıldığını belirten Aydın, şöyle devam etti:

   “Zaman zaman onlardan bize ya da bizden onlara bir akış oluyor ancak onların da hava şartlarına bağlı olarak enerji ihtiyaçlarının yüksek olmasından dolayı pik saatlerde bize enerji veremezler. Bazı saatlerde 10 megawatt seviyelerinde bir enerji akışı oluyor ancak onların da ihtiyaçlarından dolayı bu dönemde daha fazlasını almamız çok mümkün olmuyor.”

   Uzmanlar ise kurulu gücün ihtiyacın en az 100 megawatt üzerinde olmasının ülkede sıkıntı yaşanmaması için şart olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre KKTC’de elektrikte asıl sorun üretim kapasitesinin düşük olması, trafolar ve iletim hatlarıdır.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2023, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104