banner6

Elektrikte karar yoksunluğu

banner37

Elektrik kesintilerine çözüm konusunda KIB-TEK, EL-SEN ve uzmanlar farklı görüşler ortaya koyuyor

Elektrikte karar yoksunluğu
banner99

Özel Haber - Ali ÇATAL

“Temel neden arızalar”…

KIBTEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, kesinleşmiş bir veri olmamakla birlikte, ‘yaz dönemine yetişecek şekilde’ mevcut kapasiteyi yükseltecek bir artırıma ‘muhakkak’ gidileceğini vurguladı. Aydın, bu artırımı sağlayacak yatırımların ‘ne şekilde’ olacağı hakkında konuşmak için erken olduğunu da kaydetti. Aydın, elektrikte son dönemde yaşanan kesintilerin ise ‘yaygın kanının aksine’ kapasite azlığından ziyade üst üste yaşanan ‘hiç de hesapta olmayan’ arızalardan kaynaklandığını belirtti.

“Sebep kapasite azlığı”…

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, mevcut kapasiteyi artırma doğrultusunda son birkaç aydır yapılan görüşmelerin sonlandırılmak üzere olduğu bilgisini verdi. Cesurer, ‘ödeme planı’ özelinde devam eden çalışmaların da önümüzdeki bir ay zarfında sonlanacağının ve gerekli yatırılmaların yapılacağının öngörüldüğünü belirtti.Cesurer, elektrik arzında son dönemde yaşanan sıkıntıların temel sebebinin ise ‘kapasite azlığı’ olduğunu kaydetti.

“Kablo için düğmeye basılmalı”…

Maliye eski Bakanı Birikim Özgür, hemen enterkonnekte olmasa dahi kablo için düğmeye basılmasının gerektiğini kaydetti; “Süreç içinde bu bağlantının enterkonnekteye dönüşeceği de öngörülerek hızla adım atılmalıdır. Sistemimiz de bu vizyon doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır” dedi. Özgür, elimiz zayıf şekilde Türkiye'nin de onaylayacağı başka bir şirketle bu konuyu elle tutulur bir projeye dönüştüremezsek, önümüzdeki yıllarda daha ciddi sorunların bizi beklediği uyarısını da yaptı.

   Havanın soğumasıyla artan ısınma ihtiyacı, beraberinde enerji talebini de getirdi.

   Ülkedeki üretimin yetersizliği ve peş peşe yaşanan arızalar nedeniyle ‘karanlık saatler’ yine başlarken; yaşanan ‘dönüşümlü’ elektrik kesintileri de kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

   ‘Enerji arzında kapasite yetersizliği’ tartışmaları üzerine konuşan yetkililer ve uzmanlar ise KKTC’nin elektrik enerjisi arzında kapasite eksikliği olduğunu doğrularken; kapasite artırımını sağlayacak yatırım ve ‘önleyici tedbirlerin’ ise ‘yolda’ olduğu bilgisini verdi.

   Buna göre, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, kesinleşmiş bir veri olmamakla birlikte, ‘yaz dönemine yetişecek şekilde’ mevcut kapasiteyi yükseltecek bir artırıma ‘muhakkak’ gidileceğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Çağlayan Cesurer de mevcut kapasiteyi artırma doğrultusunda son birkaç aydır yapılan görüşmelerin sonlandırılmak üzere olduğu bilgisini verdi.

Cesurer, ‘ödeme planı’ özelinde devam eden çalışmaların da önümüzdeki bir ay zarfında sonlanacağının ve gerekli yatırılmaların yapılacağının öngörüldüğünü belirtti.

   Maliye eski Bakanı Birikim Özgür ise hemen enterkonnekte olmasa dahi kablo için düğmeye basılmasının gerektiğini kaydetti; “Süreç içinde bu bağlantının enterkonnekteye dönüşeceği de öngörülerek hızla adım atılmalıdır. Sistemimiz de bu vizyon doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır” dedi.

Aydın: Bir artırım muhakkak yapılacak

   Dalman Aydın, enerji arzı konusunda kapasite artırımı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

   Kesinleşmiş bir veri olmamakla birlikte, ‘yaz dönemine yetişecek şekilde’ bir artırıma ‘muhakkak’ gidileceğini vurgulayan Aydın, bu artırımı sağlayacak yatırımların ‘ne şekilde’ olacağı hakkında konuşmak için erken olduğunu da kaydetti.

   Aydın, elektrikte son dönemde yaşanan kesintilerin ise ‘yaygın kanının aksine’ kapasite azlığından ziyade üst üste yaşanan ‘hiç de hesapta olmayan’ arızalardan kaynaklandığını belirtti.

Cesurer: Arıza olmasa da sorun yaşayacaktık

   Çağlayan Cesurer, elektrik arzında son dönemde yaşanan sıkıntıların temel sebebinin ‘kapasite azlığı’ olduğunu kaydetti.

   Mevcut kapasiteyi artırma doğrultusunda son birkaç aydır yapılan görüşmelerin sonlandırılmak üzere olduğu bilgisini veren Cesurer, ‘ödeme planı’ özelinde devam eden çalışmaların da önümüzdeki bir ay zarfında sonlanacağının ve gerekli yatırılmaların yapılacağının öngörüldüğünü belirtti.

   Kapasitenin artırılmaması durumunda ‘arıza olmasa dahi’ sorun yaşanacağının altını çizen Cesurer, sendika olarak bunu yıllardır söylediklerini; ancak kapasiteyi artırıcı tedbirlerin hayata bir türlü geçirilemediğini ifade etti.

   Siyasilerin ve halkın genelinde “Nasıl olsa güneş enerjisine geçeceğiz, başka yatırıma gerek yok” gibi ‘son derece yanlış’ bir algının da gözlemlendiğini söyleyen Cesurer, güneş enerjisi başta olmak üzere ‘yenilenebilir enerjinin’ ancak ‘kuvvet çarpanı’ olarak düşünülmesi gerektiğine işaret etti.

   Güneşin ve rüzgarın olmadığı gün ve gecelerde de elektriğe ihtiyaç duyulduğu gerçeğine parmak basan Cesurer, bu bağlamda, kapasite artırımının elzem olduğuna dikkat çekti.

Cesurer, “Kapasite artırımını sağlayacak ve elektrik arzında yaşanan sıkıntıları giderecek tedbirlerin hayata geçirilmesi için uğraşımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Özgür: Elimiz ‘çok daha güçlü’ olabilirdi

   Birikim Özgür ise AKSA sözleşmesi öncesinde kablo projesinde ilerleme kaydedilebilseydi, bugün elimizin masada çok daha güçlü olacağını söyledi.

   “2010-2015 döneminde bunu başaramadık. Tamamen cahilce mülahazalarla ve vizyonsuzluğun kitabını yazarcasına ‘yatak davetine icabet zorunluluğu’ muamelesi yaptığımız proje, Ocak 2016 itibarıyla Türkiye'nin ENTSO-E gözlemci üyesi olmasıyla sekteye uğradı” diyen Özgür, “Kafalar karıştı, iş zamana bırakıldı ama hayat devam ediyor” şeklinde konuştu.

   Elimiz zayıf şekilde AKSA veya Türkiye'nin de onaylayacağı başka bir şirketle bu konuyu elle tutulur bir projeye dönüştüremezsek, önümüzdeki yıllarda daha ciddi sorunların bizi beklediği uyarısını da yapan Özgür, “Örneğin, 2030 yılı itibarıyla Green Deal gereği Avrupa Birliği’nden (AB) turist gelmesi ya da dış ticaret gibi konularda yüksek vergi uygulaması nedeniyle rekabet gücü anlamında ciddi dezavantajlar yaşayacağımız gün gibi ortadadır” ifadelerini kullandı.

   Hemen enterkonnekte olmasa dahi kablo için düğmeye basılmasının gerektiğini kaydeden Özgür, “Süreç içinde bu bağlantının enterkonnekteye dönüşeceği de öngörülerek hızla adım atılmalıdır. Sistemimiz de bu vizyon doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır” dedi.

   Özgür, sözlerini şöyle sonlandırdı:

   “Evlerimizde huzur kalmadı. İş yerlerimizde üretemiyoruz. Artık yeter! Birileri koskoca bir halkı adeta yatağa bağlamış, biz hala özgürlüğü iki bacağımız arasında tartışıp durmakla meşgulüz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2023, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104