banner6

Elektrikte ‘yeni tarife’ hazır

banner37

KIB-TEK, elektrik fiyatlarına yapılacak yeni düzenlemeyi neredeyse tamamladı. Yeni tarife Ekonomi Bakanı’na sunulduktan sonra Bakanlar Kurulu’na gidecek. 3’lü tarifeyi tekliye düşüren, “Elektriği az kullanan az, çok kullanan çok ödeyecek” prensibiyle hareket edilen fiyat düzenlemesiyle lüks tüketim yapanlar en yüksek elektrik parasını ödeyecek

Elektrikte ‘yeni tarife’ hazır
banner99

“ZAM DEĞİL, KIB-TEK İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPI”… Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun,  elektrikte yeni tarife düzenlemesi yapıldığını belirterek çalışmanın temelinde “Elektriğe zam değil, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak” olduğunu vurguladı. Atun, yoksullar ve sosyal yardım alanların aynı şekilde 45 kuruştan ödemeye devam etmesinin hedeflendiğini belirterek, yeni tarifenin düşük gelirliyi koruyacağını ayrıca tasarrufu da birlikte getireceğini vurguladı.

BİR AYLIK ZARAR 265 MİLYON TL; KURUMA BORÇ 1 MİLYAR TL’DEN FAZLA… KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, kurumun ocak ayı zararının 265 milyon TL, kuruma olan borç miktarının ise 1 milyar 200 milyon TL olduğunu belirterek akaryakıt temini için kurumun sürekli borçlandığını söyledi. Büyükyılmaz, nizamname değişikliğini hazırladıklarını ve bakana sunacaklarını Bakanlar Kurulu’ndan geçmesinin ardından tarife ayarlaması yapılacağını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) içinde bulunduğu ekonomik çıkmaz için dört bir koldan çıkış yolu aranıyor.


Pahalılığa ve dövizdeki yükselişe rağmen yıllardır elektrik fiyatlarına zam yapılmaması gerekçesiyle KIB-TEK’in gelir-gider dengesinde büyük farklılık yaşandığı gündeme getirildi ve yeni fiyat düzenlemesinin şart olduğu vurgulanarak, düğmeye basıldı.


KIB-TEK’in ocak ayı zararının 265 milyon TL, KIB-TEK’e olan borç miktarının ise 1 milyar 200 milyon TL olduğu belirtildi.  Yapılacak olan düzenleme “Zam değil, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak” olarak nitelendiriliyor.

  KIB-TEK yönetimi, yeni tarife için uzun süredir devam eden çalışmasını tamamladı. Nizamname Ekonomi ve Enerji Bakanı’na sunulduktan sonra Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak.

  Yeni nizamnameye göre 3’lü tarife sona erecek ve tekli tarifeye geçilecek. Bu uygulamayla elektrik tüketimi fazla olanların en yüksek ücreti ödemesi planlanıyor. Bu uygulamayla, daha az elektrik ücreti ödemek için kişi veya kurumların elektrik tüketiminde tasarrufa gideceği de öngörülüyor.

  Yeni düzenlemede yoksullar ve sosyal yardım alanların 45 kuruşta ödemeye yapmaya devamı konusunda da fikir birliği var.

Atun: Yeni tarife uygulaması düşük gelirliyi koruyacak


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun,  elektrikte yeni tarife ve ücretlendirmeler için çalışma yapıldığını ifade ederek çalışmanın temelinde “elektriğe zam değil, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu sürdürülebilir bir yapıya kavuşturmak” olduğunu vurguladı.


“Çalışma, tarife düzenlemesini kapsıyor” diyen Atun, KIB-TEK’in maliyetlerinde ciddi artışlar ve büyük bir zarar olduğuna, ürettiği elektriği maliyetin çok çok altında sattığına dikkat çekti.


Atun, yapılan çalışma kapsamında yoksullar ve sosyal yardım alanların aynı şekilde 45 kuruşta ödemeye devam etmesinin hedeflendiğini belirterek, yeni tarifede az tüketenin az, lüks kullanan, lüks tüketim yapanın da en yüksekten ücreti ödemesi yönünde çalışmaların olduğunu kaydetti.


“Dünyada da bu böyledir, enerjiyi tüketen tükettiği kadar öder” diyen Atun, lüks tüketene farklı bir tarife uygulanması gerektiğine işaret etti.


Nizamname değişikliği için şu anda çalışıldığını belirten Atun, tarife değişikliği için bu çalışmanın bakanlar kuruluna gönderileceğini söyledi.


Atun, yüksek tüketimin gereksiz ve verimsiz yatırımı mecburi kıldığını belirterek “Yaz ve kış aylarının belli dönemlerinde elektrik tüketimi artıyor. Talebi karşılamak için yeni makinelere ihtiyaç oluyor. Yatırım yapılıyor, makineler alınıyor, kısa bir dönem kullanılıyor” dedi.


Atun, yeni tarife uygulamasının düşük gelirliyi koruyacağını ifade ederek, tasarrufu da birlikte getireceğini vurguladı.

Büyükyılmaz: Bir aylık zarar 265 milyon TL


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, elektriğe zam yapılmaması sebebiyle kurumun ciddi zarara girdiğini vurgulayarak KIB-TEK’in ocak ayı zararının 265 milyon TL, kuruma olan borç miktarının ise 1 milyar 200 milyon TL olduğunu kaydetti.


Büyükyılmaz, akaryakıt temini için kurumun sürekli borçlandığını anımsatarak zammın kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.


“Zam için ilk etapta nizamname değişikliğine gidilmelidir” diyen Büyükyılmaz, nizamname değişikliğini hazırladıklarını ve bakana sunacaklarını söyledi.


Büyükyılmaz, nizamname değişikliğinin Bakanlar Kurulu’ndan geçmesinin ardından tarife ayarlaması yapılacağını ve mutlak bir zam olacağını belirterek, “3’lü tarife de tekli tarifeye dönecek az yakan az, çok yakan çok ödeyecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104