banner6

Elektrikten sonra ‘gazı’ da Güney’den alıyoruz

banner37

Elektrikten  sonra ‘gazı’ da  Güney’den  alıyoruz
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde son birkaç yıldır dönem dönem LPG temini konusunda sıkıntı yaşanıyor.

   Kıbrıs Türk Petrolleri’ne (K-PET) LPG taşıyan geminin 26 Mayıs’ta ülkede olması gerekiyordu ancak “rafinerideki aksaklıktan, lojistik sıkıntı, programlama hatasından” dolayı geminin gelişi 1 Haziran’a kaldı.

   Geminin iki gün içinde İzmit’e doluma gidip, ülkeye gelmesi bekleniyor.

    LPG teminde yaşanan bu sıkıntı nedeniyle, piyasada da tüp gaz eksikliği baş gösterdi.

   Ülkemizde marketlere gaz tedarikini sağlayan firmalardan biri K-PET’e ait geminin zamanında ülkeye gelemeyeceği bilgisi üzerinde 25 Mayıs 2022 tarihinde Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden 100 ton LPG alım izni” başvurusunda bulundu.

   “Müşterileri mağdur etmemek ve piyasada enerji krizine neden olmamak” amacıyla yapılan başvuru, Ekonomi Bakanlığı tarafından 26 Mayıs 2022 tarihinde onaylandı.

   Güney Kıbrıs’tan LPG alımı izni talebinin uygun bulunması sonrası girişim yapıldı ve Güney Kıbrıs’tan geçtiğimiz cuma günü 10 ton LPG alındı, geriye kalan 90 tonun ise bugün tedarikçi firmaya ulaştırılması bekleniyor.

   Edinilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs’tan alınan LPG’nin fiyatı, K-PET’ten alınandan yüzde 60 daha fazla.

   Piyasadaki tüp gaz eksikliğinin yanı sıra fiyatının artıp, artmayacağı da konuşulmaya başladı.

   Tedarikçi ve dağıtımcı firmalar, 10 kiloluk tüp gaz fiyatının en az 300 TL olması gerektiğini savunuyor.

Aşıkoğlu: Güney Kıbrıs’tan 100

ton gaz alımı için izin verdik

    KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, K-PET’in gemisinin 26 Mayıs’ta ülkeye gelmiş olması gerektiğini söyleyerek rafinerideki aksaklıktan dolayı geminin gelişinin 1 Haziran’a kaldığını belirtti.

   Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı bazı rafinerilerin çalışmadığını ifade eden Aşıkoğlu, buna bağlı olarak Akdeniz’deki rafinerilerin taleplerinin arttığını ve sıkışıklık yaşandığını söyledi. Aşıkoğlu, “Rafinerilerde yaşanan sıkışıklıkta bizim gemimizi de arkaya attıkları için gaz yüklü geminin gelişi gecikti. Lojistik sıkıntısından dolayı gaz tedarikinde aksama oldu ama ülkemizde aracı kurum yani tüp gaz toptancısı, Güney Kıbrıs’tan 100 ton gaz alımı için izin aldı. Cuma günü 10 tonu geldi, pazartesi günü de 90 ton gaz daha gelecek” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104