Elektronik haberleşme kontrol altına alınıyor

banner37

Elektronik haberleşmeye ilişkin usul ve esasları belirleyecek yasa değişikliği yolda. Kısa süre önce Resmi Gazete'de de yayınlanarak halkın bilgisine sunulan yasa değişikliği, Meclis Hukuk Komitesi’nin gündeminde

Elektronik haberleşme  kontrol altına alınıyor

Ceren ÖZBİL

Resmi Gazete'de kısa süre önce yayınlanarak halkın bilgisine sunulan Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile talep edilmeyen haberleşmeye ilişkin usul ve esasların belirlenmesi ile ticari elektronik iletilerin gönderilmesinin kötüye kullanılması veya suistimal edilmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Ayrıca yine söz konusu tasarı ile tüketicilerin bu nedenle yaşadığı sıkıntıları önleyici ve cezai kuralların uygulanması hedefleniyor.

Bu doğrultuda söz konusu tasarının yasallaşması durumunda, kurallara uymayanlara aylık asgari ücretin iki katına kadar para, ya da iki yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Önceden onay alınması gerekiyor

Bu tasarıya göre, ticari elektronik iletiler, alıcılara, ancak önceden onayları alınmak kaydı ile gönderilebilir.

Bu onay ise yazılı olarak veya her türlü iletişim aracıyla alınabilecek.

Kendisi ile iletişime geçilmesi amacıyla, alıcının iletişim bilgilerini verilmesi halinde, temin edilen mal ya da hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmaz.

Bu madde maksatları bakımından ticari elektronik ileti, telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü iletileri ve içeriği ticari olsun ya da olmasın ticari iş yapan gerçek ya da tüzel kişilerce gönderilen toplu iletileri kapsar.

Abone izni iptal edebilir

Abone bu madde uyarınca vermiş olduğu izni kolayca ve ücretsiz olarak iptal edebilir. Bu amaçla izin verilen gerçek veya tüzel kişi, verilen iznin her zaman iptal edilebileceğini ve iptal yöntemini, gönderebileceği her mesajda belirtmekle yükümlüdür.

Kişilerin onur ve hassasiyeti korunmalı

Hiçbir kimseye, ticari elektronik iletileri, ticari amaç dışında kullanma yetkisi vermez. Bu iletilerde, kişisel verilerin ve özel hayatın gizliliğini veya kişilerin onur veya hassasiyetini ihlal edecek içerik kullanılması yasak olacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER