Elimizdeki ilaçlar en fazla bir hafta daha yeter

banner37

Koronavirüs vakalarının ülkede görülmesinin ardından halk sağlığı için ilaçlama çalışmaları başlatan İskele İlçesi’ne bağlı 5 belediyede ilaçlar da, ilaçları alacak para da suyunu çekme noktasına geldi. Belediye başkanları yetkililere seslendi:

banner87
Elimizdeki ilaçlar en fazla bir hafta daha yeter
banner90
banner99

BAŞKANLAR İLAÇ YARDIMI İSTİYOR… Koronavirüs vakalarının ülkede görülmesinin ardından İskele İlçesi’ne bağlı İskele Belediyesi, Büyükkonuk Belediyesi, Mehmetçik Belediyesi, Yenierenköy Belediyesi ve Dipkarpaz Belediyesi ilaçlama çalışmaları başlattı. Ancak kendi bütçeleri ile bu ilaçlamayı yapan belediyelerde ilaçlar da, para da tükenme noktasına geldi. Belediye başkanları bakanlıklardan ilaç yardımı bekliyor.

Ayşe BULUT

Koronavirüs vakalarının ülkede görülmesinin ardından İskele İlçesi’ne bağlı 5 belediye de ilaçlama çalışmaları başlattı.

Ancak bu ilaçlama çalışmaları, ekonomik yönden güçlükle ayakta duran belediyeleri daha zora soktu.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan belediye başkanları, halk sağlığı için ellerinden geleni yaptıklarını ancak ekonomik yönden de ilaçlamanın belediye bütçelerini daha da zora soktuğunu anlattı.

Belediye başkanları hükümet yetkililerine çağrı yaparak, halk sağlığı için kendilerine destek verilmesini istedi.


Sadıkoğlu: Kendi imkanlarımızla ilaçlama yapıyoruz

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, ilaçlama çalışmalarını virüsün görüldüğü günden beridir yaptıklarını ve okulları, devlet dairelerini, polis binalarını, savcılık binasını, kaymakamlık binasını, kurum kuruluşlara ait binaları, oyun parklarını, camileri, köy meydanlarını ve benzeri yerleri kendi imkanları ile ilaçladıklarını söyledi.

Ancak bu ilaçlamaları kaç gün daha sürdürebileceklerinin muamma olduğunu belirten Sadıkoğlu, “her hangi bir bakanlıktan bir destek almadık. Bu ilaç mucizelik bir ilaç değildir. Bu yapılan tamamen tedbir amaçlıdır.   Buna güvenip de sokaklara özellikle parklara çocuklarını götürüp gezdirmesinler. Evde kalmayı vatandaşlar tatil olarak görmesinler, pikniklere, oyu parklarına gidip dolaşmasınlar, evden dışarı çıkmasınlar” dedi.
 

Sennaroğlu: 22 personelle ilaçlama yapıyoruz

banner134
Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu, belediyede başlatılan eyleme katılmayan 22 personel olduğunu ve onlarla birlikte dünden itibaren ilaçlama başlattıklarını belirtti. Sennaroğlu, şu şekilde konuştu:

“Köy pazarı, okullar, camiler, ortak iletişim alanları, tuvaletler, köy meydanı ilaçlanıyor. İlacı belediyeler birliğinden talep ettik. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de bize yardımcı oldu. Ve yardımlar çerçevesinde ilaçlama çalışmalarına başladık. Biz de belediye olarak katkı koyduk ancak ilaçların fazlası yardım.”
 

Sarıçizmeli: İlaçlama tek başına yeterli değil

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, tedbir amaçlı ilaçlama çalışmaları yaptıklarını belirtti ancak bunun çözüm olmayıp, tedbir almak için vatandaşların dışarıya çıkmaması gerektiğini söyledi. Sarıçizmeli, şu şekilde konuştu:

“Önemli olan vatandaşların verilen uyarılara uymaları ve sokağa çıkmamalarıdır. Ancak bu uyarıya da vatandaşlarımızın hepsi uymuyor. Bizim attığımız ilaçlar virüse bir engel değil, bu nedenle vatandaşlarımız uyarılara uysun ve evlerinden dışarı çıkmasın. İlaçlama çalışmaları başlattık. Belediyeye bağlı tüm köylerde ilaçlama yapıyoruz. İlacı belediyenin bütçesinden karşılıyoruz. Eğer yetkililer bizlere destek vermezse hepimiz batacağız.”
 

Yeşilırmak: Elimizdeki ilaçlar en fazla bir hafta gider

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, virüsün ülkede görüldüğü günden beridir belediye olarak ilaçlama çalışmaları başlattıklarını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Kurum ve kuruluşlar, iş yerleri, camiler, kahvehaneler, kulüpler, dükkanlar, eczaneler gibi köylerde insan kalabalığı olan yerleri ilaçlıyoruz. Belediyenin bütçesinden ilacı temin ediyoruz. Hiçbir bakanlıktan bize destek verilmedi. İnşallah üç beş litre ilaç verirler ve biz de atarız. Şu ana kadar bütün belediyeler kendi bütçelerinden ilaçlama yapıyor. Bu iş daha da büyürse ve kimse destek vermese bir yerden sonra tıkanacağız. İlaçlar da 3-4 bin liradan aşağıya değil. Elimizdeki ilaçlar ancak bir hafta ya gider ya gitmez. Bu olayın devamlılığının olacağı da görülüyor. Bunu belediyelerin kaldırması mümkün değil. Bakanlığın ilaç desteği ve malzemeyi vermesi gerekiyor. Ancak vatandaşların da belediye ilaçlıyor diye sokağa çıkmaması gerekiyor. Yapılan çağrılara uyması ve evlerinden dışarı çıkmaması kendileri için en güvenli önlemdir.”
 

Coşkun: Belediyenin bütçesi yetmediği

yerden kendi cebimden ilaç alacağım

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, belediyeye bağlı tüm köyleri ilaçladıklarını ifade etti ve şu şekilde konuştu:

“Bakkallar, evlerin etrafları, sokaklar, köy meydanları, marketler olmak üzere halkımızın sağlığı için tüm köylerimizde ilaçlama yapıyoruz. İlaçlama yaparken ilacı belediyenin bütçesinden karşılıyoruz. Belediyenin bütçesinin yetmediği yerde ben kendi cebimden koyarak ilaçlamaya devam edeceğim. Vatandaşımın sağlığı ve güvenliği her şeyden daha önemli benim için.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75