'Elimizdekinin değerini bilmiyoruz'

banner37

Kilosu 60 TL’den ithal hurma satın alan vatandaş, Girne’de sokakta yürürken toplanmadığı için ağaçlardan başlarına hurma yağmasını eleştirdi.

'Elimizdekinin değerini bilmiyoruz'
banner90
banner8

KIBRIS ÖZEL
 

Girne’de Bedrettin Demirel Caddesi ile Mete Adanır Caddesi üzerinde ekili olan hurma ağaçlarında yetişen meyveler, kimse toplamadığı için ziyan oluyor.
Kilolarca hurma meyvesi ağaçların üzerinde toplanmayı beklerken, olgunlaşan ve hatta çürümeye başlayan hurmaların yerlere dökülmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

banner134
Kurutulmuş ithal hurma kilosu 60 TL’ye ve taze hurma ise kilosu 20 TL’ye satılırken, Girne Belediyesi’ne ait ağaçların üzerinde yetişen meyvelerin değerlendirilmediğini dile getiren vatandaşlar, belediye tarafından hurmaların toplanarak değerlendirilebileceğini ve hatta satışından elde edilecek gelirin hayır kurumlarının yararına kullanılabileceğini ifade etti.
Girne’de sokakta yürürken başlarına hurma yağdığını belirten vatandaşlar, “ne yazık ki elimizdekinin değerini bilmiyoruz” diye sitem etti.

 

Hurmanın faydaları saymakla bitmiyor
Hurmanın saymakla bitmeyen birçok faydası bulunduğunu belirten uzmanlar, düzenli olarak tüketildiğinde hurmanın kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu özellik taşıdığını belirtiyor.
Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurman en temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75