Eliza testleri, virüse karşı bağışıklık olup olmadığını gösterecek

banner37

Yetkili laboratuvarlarda Eliza yöntemiyle yapılacak Covid 19 antikor testi, vaka tespitinde önemli bir adım olacak

Eliza testleri, virüse karşı bağışıklık olup  olmadığını gösterecek
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

   Sağlık Bakanlığı, Eliza yöntemiyle Covid 19 antikor testlerinin, doktor talebi olması kaydıyla, tüm yetkili laboratuvarlarda yapılmasına izin verdiğini açıkladı.

   Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Eliza testinin kişilerin Koronavirüse karşı bağışıklığının olup olmadığını da göstereceğini söyledi.

   Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Eski Başkanı Dr. Sibel Siberde, semptom gösteren hastalardan doktorlar tarafından PCR testi istendiğini, ama buna rağmen hasta negatif çıktığı halde “Covid değildir” tanısı koyamadıklarını anlatarak, PCR testinin yüzde 40 yanılma payı olduğunu testin iyi alınmamış veya boğazdan aşağıya inmiş olabileceğini söyledi.

   Semptom gösteren hastalara önce PCR sonra antikor (Eliza) sonrada tomografi yapılması gerektiğine dikkat çeken Siber, bu testlerin 3’nüde yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

Gardiyanoğlu: Vatandaşlar

teste daha kolay ulaşacak

   Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, uzun zamandır testlerin birden çok laboratuvarda yapılmasını savunduklarını ve görüş bildirdiklerini belirterek, artık yeni Eliza Testlerinin tüm laboratuvarlarda yapılacak olmasının hem tüm doktorlar için avantaj oluğunu, hem de vatandaşların teste daha kolay ulaşabilmesi için iyi bir şey olduğunu aktardı.

   Gardiyanoğlu, Eliza testinin kişilerin Koronavirüsü’ne karşı bağışıklığının olup olmadığını da göstereceğini ve yapılan testler sonucunda ülkemizin virüse karşı ne kadar bağışıklığının olup olmadığının görüleceğinim kaydederek, testlerin hem kişilerde aktif enfeksiyon olup olmadığını, hem de bağışıklığı olup olmadığını göreceğini belirtti.

   Eliza Testini medikal şirketlerin ve ecza depolarının getireceğini söyleyen Gardiyanoğlu, testin fiyatının henüz belirsiz olduğuna dikkat çekti.

   Gardiyanoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı “Test kitlerini ithal edecek medikal şirketleri ve ecza depoları tarafından her testten 100 adet Sağlık Bakanlığı'na ücretsiz deneme amaçlı verilmesi ve yapılacak test sonuçlarına göre ithalatına izin verileceği” açıklaması ile neyin kastedildiğini anlamadıklarının söyledi. Gardiyanoğlu, bu kuralın ilerde birçok karışıklığa yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

   Bunların yanında Gardiyanoğlu, insanların evlerinde veya daha insancıl şartlarda karantinaya alınması gerektiğine işaret ederek, eğer böyle olursa test yaptıranların sayısının daha çok artacağını, böylelikle vaka sayılarının ve bağışıklığı olanların sayılarının daha net ortaya çıkacağını vurguladı.

Siber: Antikor testleri doktor yönlendirmesi ile yapılmalı

   Başbakanlık Covid 19 Koordinasyon Konseyi Eski Başkanı Dr. Sibel Siber, başından beri tanıyı güçlendirecek antikor testinin yapılması için ısrarcı olduklarını söyleyerek, artık Eliza yöntemiyle Covid 19 antikor testlerinin yapılmaya başlanacağını belirtti.

   Siber, semptom gösteren hastalardan doktorlar tarafından PCR testi istendiğini, ama buna rağmen hasta negatif çıktığı halde “Covid değildir” tanısı koyamadıklarını anlatarak, PCR testinin yüzde 40 yanılma payı olduğunu testin iyi alınmamış veya boğazdan aşağıya inmiş olabileceğini söyledi.

Semptom gösteren hastalara önce PCR sonra antikor (Eliza) sonrada tomografi yapılması gerektiğine dikkat çeken Siber, bu testlerin 3’nüde yapılmasının şart olduğunu kaydetti.

   “Testlerin olur olmaz kişilere yapılmaması ve doktor yönlendirmesi ile yapılması önemlidir” diyen Siber, bizzat sağlık bakanı ile görüşüp testlerin doktor yönlendirmesi ile yapılması için de konuşmuş olduğunu ifade etti.

   Siber, testlerin ülkeye geldiğini ve bir iki güne kadar yapılmaya başlanacağını söyleyerek, fiyatın henüz belli olmadığını ama Türkiye’den bir doktor arkadaşından orada 350 TL’ye yapıldığı bilgisini aldığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75