Elyeli üretici zorda

banner37

Lefke’nin güzel köylerinden biri olan Doğancı’da, pandemi süreci nedeniyle üretilen ürünlerin çoğu elde kaldı

Elyeli üretici zorda
banner90
banner99

Güren TİLKİ

   Doğancı… Lefke’ye bağlı köylerimizden biri… Zeytin ağaçlarıyla ünlü olan köy, Yunanca’da zeytin ağacı anlamına gelen ‘Elia’, Türkçe telaffuzuyla “Elye” de deniyor.

   Doğancı köyünün adının doğuş hikayesine bakıldığında çeşitli söylenceler var.

   Bir iddiaya göre "Doğancı" adı, köy kadınlarının çok doğum yapmasından geldi. Bir diğer iddiaya göre de köy erkekleri, kavgacılıkları nedeniyle doğan kuşuna benzetilmiş ve bu nedenle köye Doğancı adı verildi.

   Doğal güzellikleriyle ünlü bu köyümüzdeki en önemli sorun, üreticilerin yaşadığı mağduriyetler.

   Tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yaşadığı sıkıntılara bir de pandemi süreci eklenince, durum daha kötü bir hal almış.  

   Özellikle patates üreticilerinin derdi büyük

   Koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı, ihracat yapılamamasından şikayet eden üreticiler, öğrencilerin olmayışı ve birçok otelin kapalı olmasından dolayı zeytin de dahil olmak üzere birçok ürünün ellerinde kaldığını belirtiliyor. Bunlara bir de kış aylarının etkisi eklenince üretici, bankalara olan borçlarını ödeyemeyecek duruma geldi.

banner134
Çölaşan: İşsizlik büyük sorun

   Doğancı Muhtarı Ali Çölaşan, köyün nüfusunun bin 350 olduğunu söyledi.

   Köyde işsizlik sorunu olduğunu belirten Çölaşan, memurun az olduğu köyde, çoğu kişinin özel sektör çalışanı olduğunu ifade etti.

   Çölaşan, Koronavirüs salgınının da etkisiyle birçok kişinin ya işten durdurulduğunu, ya da hiç iş bulamadığını kaydetti.

   Çölaşan, Lefke Belediyesi’ne bağlı olduklarını fakat yeteri kadar hizmet alamadıklarını söyledi. Çölaşan, geçmiş zamanlardaki belediyelerden kalan borçların bulunduğunu, bunun da şimdiki belediyeden hizmet alırken devamlı karşılarına çıktığını ifade etti.  

“4 gölet yapıldı ama yetersiz”

   Muhtar Ali Çölaşan köy mezarlığının dolma noktasına geldiğini, ileriki aylarda ise yerin kalmayacağını belirterek yer talebinde bulunacaklarını söyledi.

   22 yıllık muhtarlığı süresince bölgeye 4 gölet yapıldığını, bu sayının ise yeterli olmadığını, derelerin de halen denize aktığını söyleyen Çölaşan, yeni gölet yapımı için ciddi bir kaynağa ihtiyaç olduğunu vurguladı.

   Köyde tarihi olarak bir su sarnıcının ve kilisenin bulunduğunu anlatan Çölaşan, ayrıca Fikri Orakcıoğlu adına da yapılan bir atış poligonunun olduğunu aktardı.
  

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75