“Emeğimiz, ekmeğimiz çalınıyor”

banner37

Yasaya göre, her tur otobüsünde bir tur rehberi bulundurulmasının zorunlu olduğunu belirten KITREB Başkanı Yusuf Nidai, polise dağıtılan bu genelgeyle, yasanın uygulanmadığı iddiasında bulundu

banner87
“Emeğimiz, ekmeğimiz çalınıyor”
banner90
banner99

“RANT UĞRUNA REHBERLER ÇAĞRILMIYOR”…  KITREB Başkanı Yusuf Nidai, rehberlerin emeğinin ve ekmeğinin çalındığını vurgulayarak, “Bu ülkeyi en iyi bilen turist rehberleridir. Turizm, insanları buraya getirip üstünden rant elde etmekse, biz kabul etmiyoruz. Esnaf turistten ekmek yemiyorsa, rant uğruna rehberler çağrılmıyorsa, çağrıldığında da taban ücreti üzerinden pazarlık yapılıyorsa bu yaşananlar gerçekten komik” ifadelerini kullandı.

Serap ŞAHİN

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Başkanı Yusuf Nidai, yasaya göre her tur otobüsünde bir rehber bulundurulması zorunluluğun olmasına rağmen, polise dağıtılan genelgeyle bunun uygulanmadığını belirterek, tur acentelerinin kaçak tur düzenlediğini iddia etti.

Rehberlerin günlük ücretinin 70 Euro olduğunu söyleyen Nidai, 11 yıldır revize edilmeyen ve resmi olarak betimlenmiş en düşük ücret olan 70 Euro’yu ülkeye gelen tur acentelerinin rehberlere vermek istemediğini belirtti.

Yasa dışı olayları bildirdiği zaman ‘turizme balta vuranlar’ olarak ilan edildiğine vurgu yapan Nidai “Bu konuda itirazlarımız ve mahkeme süreçlerimiz oldu, hepsini kazandık. Ancak yasa dışılıklar hâlâ sürüyor” dedi.

Nidai, “Emeğimiz, ekmeğimiz çalınıyor. Bu ülkeyi en iyi bilen turist rehberleridir. Turizm, insanları buraya getirip üstünden rant elde etmekse, biz kabul etmiyoruz. Esnaf turistten ekmek yemiyorsa, rant uğruna rehberler çağrılmıyorsa, çağrıldığında da taban ücreti üzerinden pazarlık yapılıyorsa bu yaşananlar gerçekten komik” ifadelerini kullandı.

“Resmi kurumuz, dernek değiliz”

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB) Başkanı Yusuf Nidai, birliğin, 2008 yılından bu yana yasası olan bir kurum olduğuna işaret ederek  “Resmi kurumuz, dernek değiliz” dedi.

KITREB Yasası’nın, Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Yasası ve Ulaştırma Bakanlığı Motorlu Taşıtlar Yasası ile betimlenmiş bir yasa olduğunu vurgulayan Nidai, KKTC’ye gelen 6 kişi ve üzeri yapılan turlarda, yasal olabilmesi için üç öğenin mevcut olduğunun altını çizdi. Üç öğeden herhangi birinin olmaması durumunda turun yasa dışı olduğuna dikkat çeken Nidai, şunları kaydetti:

“Birincisi burada tur yapacak gurubun KITSAB’a bağlı A sınıfı veya A geçici sınıfı bir acente tarafından bu türün üstlenilmesi gerekir. İkincisi, turun yapılacağı aracın turistik T izinli bir araç olması gerekir. Üçüncüsü de KKTC Turizm Bakanı ile KITREB’in ortaklaşa verdikleri güncel ve geçerli bir kokarta sahip rehber tarafından bu turların yapılması gerekir.”

“Rehbersiz kaçak tur yapıyorlar”

Nidai, bu öğelerin bir tanesinin eksik olması durumunda turun yasadışı olduğuna işaret ederek “Sorunlar burada başlıyor” dedi.

Rehberlerin günlük ücretinin 70 Euro olduğunu söyleyen Nidai, 11 yıldır revize edilmeyen ve resmi olarak betimlenmiş en düşük ücret olan 70 Euro’yu ülkeye gelen tur acentelerinin rehberlere vermek istemediğini belirtti.

Tur acentelerinin rehbersiz kaçak tur yaptığını iddia eden Nidai, “Güneyden gelen turlarda muhaceret birimleri, rehberleri görmek ister. Bunlar kapılarda rehberi gösterip grubu içeri sokuyorlar. Yurt dışından gelen tur liderleri ile serseri mayın gibi dolaşıyor. Yurt dışından gelenler bana göre rehber değildir, tur lideridir. Çünkü bizim ülkemizi kimse bizden daha iyi bilemez” dedi.

“İğrenç şeyler dönüyor”

Nidai, rehberlerin eğitimlerini resmi olarak Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın düzenlediğini belirterek, “Buradaki resmi kursla da mezun olan, ülkeyi bilen ve KKTC vatandaşı olan kişiler kokart almaya hak kazanır. Başka ülkeden buraya gelenler tur liderleridir. Biz onlara rehber sıfatını koymuyoruz. Gurubu alıyorlar seyahat şirketleri de tur ücreti vermemek için bizden kısıyorlar. Yolsuzlukların nedeni ekonomik rant olayıdır. Başka ülkede 50 yıllık rehber olabilir. Bizim için fark etmez. Burada rehber olamaz. Selimiye’yi anlatırken Ayasofya şeklinde ve kısaca anlatıyorlar. Tur liderleri, turistleri kendi şirketlerinin belirlediği satış merkezlerine götürüyor, ki komisyon alıyorlar. İğrenç şeyler dönüyor” ifadelerini kullandı.

Yasa dışı olayları bildirdiği zaman ‘turizme balta vuranlar’ olarak ilan edildiğine vurgu yapan Nidai “Bu konuda itirazlarımız ve mahkeme süreçlerimiz oldu, hepsini kazandık. Ancak yasa dışılıklar hâlâ sürüyor” dedi.

“Yasayı, izin kurulu değiştiremez”

Ulaştırma Bakanlığı Trafik İzin Kurulu Müdür Yardımcısı Ahmet Aydın’ın 2018 yılında bir karar alıp, ‘otobüslerde rehber bulundurma zorunluluğu kaldırılmıştır’ diye bir yazı paylaştığını söyleyen Nidai, “Yasayı izin kurulu değiştiremez” dedi.

Paylaşımın üzerine konunun yargıya taşındığını ifade eden Nidai,  25 Şubat’ta mahkemeyi kazandıklarını ancak 10 gün sonra karar yeniymiş gibi tekrardan tüm polis müdürlüğüne gönderildiğini söyledi.

Rehbersiz tur görüldüğü zaman polise bildirdiğini ancak polisin elindeki genelgeye göre ceza kesemediğini ifade eden Nidai, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yasalar bu konuda açık ve net. Biz mahkemeyi kazandığımız halde, polise genelge dağıtılıyor. Konuyu Ulaştırma Bakanı’na da bildirdik. Düzeltileceği söylendi. Hukuk devleti olduğuna inandığımız devlet yetkililerine sesleniyorum. Eğer siz de içinde bulunduğunuz devletin, bir hukuk devleti olduğuna inanıyorsanız bu işleri derhal düzeltin. Yasanızın peşinde koşmaktan, mahkemelere para harcamaktan yorulduk. Hukuk devleti olduğuna inanmıyorsanız, o zaman başkalarının devletimiz hakkında ileri geri konuşmalarını da kabul etmiş sayıyoruz.”

“Esnaf turistten ekmek yiyemiyor”

Ulaştırma Bakanlığı’nın yanlışların düzeleceğine dair söz verdiğini, hatta Toplu Taşıma Birliği ile toplantı yapmaya karar verildiğini söyleyen Nidai, daha sonra aldığı bilgiye göre Toplu Taşıma Birliği’nin konudan haberi olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Emeğimiz, ekmeğimiz çalınıyor. Bu ülkeyi en iyi bilen turist rehberleridir. Turizm, insanları buraya getirip üstünden rant elde etmekse biz kabul etmiyoruz. Esnaf turistten ekmek yemiyorsa, rant uğruna rehberler çağrılmıyorsa, çağrıldığında da taban ücreti üzerinden pazarlık yapılıyorsa bu yaşananlar gerçekten komik. Güneyde rehberlerin günlüğü 135 Euro ve 8 saatle sınırlıdır. 1 dakika bile geçse, saat başı 20 Euro yazılır. Bazı dostlar güneyi neden örnek gösteriyorsun diyorlar. O zaman Türkiye’yi örnek gösterelim. Türkiye Rehberler Birliği her yıl turizm bakanlığı ile bir araya gelir. O yılın taban ücreti belirlenir. Şu an Türkiye’de bir rehberin ücreti 479 TL’dir. Fiyatları revize etmedikleri için biz her yerden daha ucuzuz aslında. İçimizde ucuza giden rehberler oluyor. Bunları yakaladığımızda disipline veriyoruz.”

“Vatan haini, bu ülkenin hukuk sistemine uymayanlardır”

Yurt dışından gelen tur liderlerinin, turistleri dükkânlara sokmadığını ifade eden Nidai açıklamasında “‘Buradan mal almayın kötü maldır. Biz sizi iyi malların oldu yerlere götüreceğiz. Burası tanınmamış bir ülke, sakın yanımızdan ayrılmayın, aksi takdirde mesuliyet kabul etmeyiz’ diyorlar. Seyahat acenteleri de şikâyet ediyor ‘Bu kadar turist getiriyoruz teşvik alamıyoruz’ diye. Önce çuvaldızı kendinize batırın. Önce buradaki rehberlere sahip çıkın. Doğru turizm yapın ve sadece cebinizi düşünmeyin. Böyle dönen iğrenç bir çark var ne yazık ki. Biz hakkını arayan mağdur duruma düşüyoruz. Vatan haini, bu ülkenin hukuk sistemine uymayanlardır. Biz onların savunucuları olarak emeğimizi geri istiyoruz. Hukuk devleti olduğunu iddia eden ülkede yasalar uygulanmıyorsa biz kime şikâyet edelim” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108