banner6

“Emek size ucuz, hayat bize pahalı”

banner37

“Emek size ucuz,  hayat bize pahalı”
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

“YOKSULLAŞMAYA HAYIR” DEDİLER… İnsafsızca yapılan zamlara ve pahalılığa ayrıca hükümetin buna sessiz kalmasına tepki koymak için örgütlenen sendikalar, sivil toplum örgütleri ve özel sektör dün “Toplumsal Yok Oluş ve Yoksullaşmaya Hayır” mitingine katıldı.

BAŞBAKANLIK ÖNÜNE YÜRÜDÜLER… Eylemciler, dün sabah saat 09.00’dan itibaren Kuğulu Park, Meclis önü ve farklı yerlerde toplanmaya başladı. Kortej yürüyüşüyle Başbakanlık önüne sloganlar atarak yürüyen eylemciler, taşıdıkları pankartlarla da dikkat çekti.

YAKLAŞIK 9 BİN KİŞİ KATILDI… Başbakanlık binası önü, park yeri ve trafik ışıklarına kadar uzanan kalabalık, tek ses oldu ve “yoksulluğa hayır” diye haykırdı. 7’den 70’e her yaş grubundan kişinin katıldığı eyleme, toplumun tüm kesimleri de destek verdi. Eyleme ülkenin dört bir yanından katılım oldu.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ... Miting nedeniyle, yürüyüşün ve eylemin yapılacağı yerlerde bir gün önceden güvenlik tedbirleri alınmaya başladı. Polis, kortej yürüyüşü sırasında eylemcilere eşlik etti; güzergah üzerinde tedbir aldı. Başbakanlık binası önüne de bariyer çekildi.

DAVULLAR ÇALDI, DÜDÜKLER HİÇ SUSMADI… Yeşilırmak’tan Karpaz’a ülkenin dört yanından katılım olan mitingde, Grup Baria şarkılar söyledi. Kıbrıs müziklerinin de çalındığı eylemde, davullar, tarmpetler ve düdükler hiç susmadı.

BOŞ TENCERELER SEMBOL OLDU… Zamlara ve hayat pahalılığına karşı isyan eden halk, alım gücünün düştüğünü sembolize etmek için eyleme boş tencerelerle katıldı. Boş tencerelere kapakları vurarak isyan eden halk, pahalılığı protesto etti. Bazı vatandaşların kafasına huni takması da ilginç görüntüler oluşturdu.

SLOGANLAR ATILDI… Kortej yürüyüşünde ve eylem yerinde birçok slogan atıldı. Eylemciler “Birlik Mücadele Dayanışma”, “Vur Vur İnlesin Hükümet Dinlesin”, “Susma Sustukça Sıra Sana Da Gelecek”, “Direne Direne Kazanacağız”,  “Hükümet İstifa” sloganlarını sıklıkla kullandı.

İSYAN PANKARTLARA YANSIDI… Eylemcilerin taşıdığı pankartlardan bazıları ise şöyle:

“Dolapta Zıkkımın Kökü, Sokakta İsyan Var”, “Yediniz Doymadınız”, “Size İşinizi Hatırlatmak İçin Bugün İşe Gitmedim”, “Kötü Yönetim Kader Değil”, “Ne Ezilen, Ne Ezen İnsanca Hakça Bir Düzen”, “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “Mutfak Yanar, Tüccar Sokar, Hükümet Bakar”, “Emeğe Uzanan Eller Kırılsın”, “Emek Size Ucuz, Hayat Bize Pahalı”, “Dünyamızı Kararttınız”, “Geleceğe Uçuyoruz, Tüp Gaz Bir Yılda %115 Zam”, “Öküzün Trene Baktığı Gibi Siz de Bu Ülkeye Bakarsınız”, “Anne Bugün Ne Yeyceyik? Zam Yeyceyik Annem” , “Zam Sarhoşu Olduk”, “Beytambal Galsın”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110