Emekli ve kamu çalışanlarına HP şoku!

banner37

Bakanlar Kurulu, yasa gücünde kararname çıkararak, temmuz sonu ödenmesi gereken 6 aylık hayat pahalılığını yüzde 2 eksik ödeme kararı aldı. Ekonomik krizin pençesinde alım gücü ciddi oranda düşen binlerce kamu görevlisi ve emeklisi, bu karara büyük tepki gösterdi

banner87
Emekli ve kamu çalışanlarına HP şoku!
banner90
banner99
  • ANAYASAYA AYKIRI… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, çalışanlara ve emeklilere ödenmesi gereken hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. Bengihan, “Türkiye ile sorunumuz yok, bize mali kaynak aktarılacak” diyen bir hükümetin göreve gelir gelmez ilk adımının hayat pahalılığından kesinti yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti; buna karşı her türlü eylemi yapacaklarını vurguladı
  • “TATAR, 2011’DE DE HP’Yİ DONDURDU; MAAŞLARDA %14.72 KAYIP VAR”… Bengihan, 2011 yılında, yine şu anki Başbakan Ersin Tatar’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde, yine çalışan ve emeklilere ödenmesi gereken hayat pahalılığının dondurulduğunu ve o dönemdeki hayat pahalılığının yüzde 14.72 olduğunu hatırlattı. Tüm maaşlarda yüzde 14.72’lik bir kayıp olduğunu vurgulayan Bengihan, hükümetin bu kaybı da geri ödemesini istedi

Ceren ÖZBİL

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Halkın Partisi (HP) koalisyon hükümeti, şok bir kararla, binlerce emekli ve kamu çalışanının ay sonu dört gözle beklediği 6 aylık hayat pahalılığı ödeneğinde kesintiye gidiyor.

   Bakanlar Kurulu, yasa gücünde kararname çıkararak, devlet ve sigorta emeklileri ve kamu çalışanlara Temmuz 2019’da ödenecek hayat pahalılığının yüzde 2 eksik ödenmesine karar verdi.

   Ekonomik krizin pençesinde alım gücü ciddi oranda düşen binlerce kamu görevlisi ve emeklisi, bu karara büyük tepki gösterdi.

   Bakanlar Kurulu’nca çıkartılan bu yasa gücündeki kararnameye sendikalardan da tepkiler yükselmeye başladı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, çalışanlara ve emeklilere ödenmesi gereken hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

   Bengihan ayrıca “Türkiye ile sorunumuz yok, bize mali kaynak aktarılacak” diyen bir hükümetin göreve gelir gelmez ilk adımının hayat pahalılığından kesinti yapmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Anayasaya aykırı

   KTAMS Başkanı Güven Bengihan, çalışanlara ve emeklilere ödenmesi gereken hayat pahalılığından yüzde 2 kesinti yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

   Alım gücünün ciddi oranda düştüğü bu dönemde böyle bir kesintiye gitmenin “vicdansızlık” olduğunu ifade eden Bengihan, bunun kabul edilemez bir şey olduğunu belirtti.

“ ‘TC ile sorunumuz yok’ diyenlerin bu yaptıkları, söylediklerine ters düşüyor”

   Bengihan, hükümete geldiklerinde “Türkiye ile hiçbir sıkıntımız yok” diyenlerin bu yaptığının, söyledikleri ile ters düştüğünü söyledi ve şöyle konuştu:

   “Büyük bir heyecanla iktidara geldiklerinde ‘Türkiye’den ülkeye kaynak aktarılacak’ diyenlerin bu yaptıkları, söyledikleri ile bağdaşmıyor. Biz özel sektör çalışanlarına da hayat pahalılığı verilmesini savunuyoruz, onlar alanlardan da kesmeye çalışıyor.

   Halkın alım gücü ciddi anlamda düşmüştür ve bu durumda ekonomik tedbir adı altında böyle bir yola gidilmesi kabul edilemez”.

“2011’de dondurdukları hayat pahalılığını ödesinler”

   Bengihan, 2011 yılında, yani şu anki Başbakan Ersin Tatar’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde de yine çalışan ve emeklilere ödenmesi gereken hayat pahalılığının dondurulduğunu ve o dönemdeki hayat pahalılığının da yüzde 14.72 olduğunu hatırlattı.  

   Tüm maaşlarda yüzde 14.72’lik bir kayıp olduğundan söz eden Bengihan, hükümetin bu kaybı da geri ödemesini istedi.

“Gerekli her türlü eylemi yapacağız”

   Bengihan, hükümetin bu kesinti konusunda geri adım atmaması durumunda gereken her türlü eylemi yapacaklarını belirtti ve şunları ekledi:

   “Ülke önceki gece düşen bomba ile sarsıldı. Ardından sabah saatlerinde bu Bakanlar Kurulu kararı duyuldu ve ikinci bomba etkisi yaratıldı. Bu kabul edilebilecek bir adım değildir. Biz her türlü eylemi yapacağız. Bu kesinti anayasa da aykırıdır. Alım gücünün bu oranda düştüğü bir durumda bu kabul edilemez”.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ağa
Ağa - 12 ay Önce

bunlar gavurdan da beter....yedi garnılarını .....

SIRADAKİ HABER

banner75