banner6

‘Emekliliğe yaş engeli’ davası YİM huzurunda

banner37

‘Emekliliğe yaş engeli’ davası YİM huzurunda
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   29 yıl fiili hizmeti, iki yıl mücahitlik süresi, 5 yıl yıpranma payı olmasına rağmen yaşı nedeniyle emeklilik hakkı verilmemesinin Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvuran polis memuru Sami Günözger’in açtığı davada KKTC Başsavcılığı müdafaa dosyaladı.

   Günözer, 36 yıldan sonra çalışacağı yıllar için kendisinden emeklilik için prim, vergi ve sair ödemelerin kesilecek olmasına rağmen, bu yılların veya primlerin emekliliği sırasında kendisine herhangi bir hak veya menfaat sağlamayacak oluşunun Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Polis Genel Müdürlüğü aleyhinde dava açmıştı. Davanın ilerleyen aşamalarında Emeklilik Yasası’nın ilgili maddelerinin Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesinin talep edileceği de kaydedilmişti.

   Davanın emekli olacak olan polis mensuplarını ilgilendirdiğinden buradan çıkacak karar benzer davalar için de emsal teşkil edecek.

   Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) Yüksek Mahkeme Yargıcı Talat Usar’ın huzurunda dün görüşülen davada KKTC Başsavcılığı müdafaa dosyaladıklarını beyan etti.

   Davacının avukatı, karşı müdafaa dosyalamak için davanın ertelenmesini talep etti.

   Talat Usar, davayı ileri bir tarihe erteledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110