Emeklilik yaşı yükseltilmeyecek

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sucuoğlu, ülkede emeklilik yaşının 65’e çıkarılması gibi bir çalışmaları olmadığını açıkladı

Emeklilik yaşı yükseltilmeyecek
banner90
banner99

ENDİŞEYE NEDEN OLDU… KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokolün ardından yeniden gündeme gelen KKTC’deki emeklilik yaşının 65’e çıkarılacağı iddiaları endişe yarattı. Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkede emeklilik yaşının yükseltilmesi yönünde bir çalışma olmadığını söyledi

Ceren ÖZBİL

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye Cumhuriyeti arasında geçtiğimiz gün imzalanan protokolün ardından KKTC’de emeklilik yaşının yine Türkiye’deki gibi kademli olarak 65’e çıkarılacağı yönünde iddialar gündeme geldi.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkede emeklilik yaşını yükseltmek gibi bir çalışmaları olmadığını açıkladı.

   Sucuoğlu, birkaç ay önce katıldığı bir televizyon programında, belli alanlarda emeklilik yaşının yükseltilebileceğini söylediğini ve bunun sadece kendi görüşü olduğunu belirtti.

banner134
   Söz ettiği alanın da tıp doktorları olduğunu ifade eden Sucuoğlu, tıp doktorlarının en verimli olduğu zamanın 60-70 yaş arası olduğunu kaydetti.

KKTC’de emeklilik yaşı 60

   Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası’na göre, bir sigortalının yaşlılık aylığından yararlanabilmesi için 60 yaşını doldurmuş ve bu yasa kapsamında en az dokuz bin gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olması koşuldur.

   Yukarıdaki (1)’inci fıkrada öngörülen dokuz bin günlük malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları primi ödeme koşulunu yerine getirememiş olan sigortalılar, bu yasa kapsamında en az beş bin dört yüz gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş ve 63 yaşını doldurmuş olmak koşuluyla indirimli olarak yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanırlar.

   Sigortalılardan 55 yaşını doldurmuş ve malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı çalışmaların en az bin sekiz yüz gününü yeraltı madenlerinde veya solunum veya cilt yoluyla vücuda geçen gaz veya diğer zehirleyici maddelerle çalışan işyerlerinde geçirmiş bulunanlar, toplam yedi bin iki yüz gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak koşuluyla yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa gurbuz
Mustafa gurbuz - 8 ay Önce

1977 dogumluyum sigorta baslangicim temmuz 1997 sigortam basladi kac yasinda emekli olurum acaba

Yasemin cakir
Yasemin cakir - 5 ay Önce

2006 girişliyim ne zaman emekli olurum

ADEM  GÜL
ADEM GÜL - 6 ay Önce

Ne zaman emekli olurum

Tezcan
Tezcan - 7 ay Önce

2005 girişimiyim 1967 doğumluyum nezaman emekli olrum

Mehmet ali avag
Mehmet ali avag - 3 ay Önce

2005 nezaman emekli olunur

Sevinç Gökduman
Sevinç Gökduman - 7 ay Önce

Nezaman emekli olabilirim

Fikret keskin
Fikret keskin - 3 ay Önce

1971 doğumlu 8450 gün var yani yirmi üç buçuk yıl doldu ne Zaman emekli olurum saygılarımla

Bilal. Aydın
Bilal. Aydın - 3 ay Önce

1970. Dogumluyum. 2005. Girisliyim. Ne. Zaman. Emekli. Olurum

SIRADAKİ HABER

banner111

banner75