'Emirnamenin içeriğini bilmiyorduk'

banner37

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine bölgeleri için emirname hazırlanmasına onay verdiklerini ancak detaylarıyla ilgili bilgilendirilmediklerini açıkladı.

banner87
'Emirnamenin içeriğini bilmiyorduk'
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi tarafından hazırlanan Gazimağusa-Yeniboğaziçi- İskele Emirnamesi Taslağı’yla ilgili tartışmalar devam ediyor.
Emirnamenin uygulanmak istediği Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele’nin Belediye Başkanları, İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine İmar Planı’nın hazırlanacağı 2019 yılı sonuna kadar yürürlükte kalacağı belirtilen emirnamenin hazırlanmasına onay verdiklerini ancak emirnamenin içeriğiyle ilgili yeteri kadar bilgilendirilmediklerini iddia etti. 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, emirname taslağıyla ilgili kendilerine danışma toplantısına kadar ayaküstü olarak sadece birkaç kez sunum yapıldığını ve bunun yeterli olmadığını söyledi. Arter, danışma toplantısında toplumun çok büyük bölümünün emirnameye sıcak bakmadığının görüldüğünü, şu an emirname çıkaracak kıvamda olunmadığını bildirdi.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise, İçişleri Bakanlığı ile emirname konusunda hem fikir olduktan sonra yapılan 2 farklı toplantıda da emirnamenin içeriğiyle ilgili yeteri kadar bilgilendirilmediklerini, hatta son toplantıda kendilerine gösterilen harita ile danışma toplantısında gösterilen haritanın aynı olmadığını savundu.
Sadıkoğlu, kendisine göre emirnamenin başlangıç ve bitiş tarihlerinin net olması gerektiğini söyledi. İskele içerisine kat sınırlaması gelmesi gerektiğini belirten Sadıkoğlu, ancak Long Beach Bölgesi’nin karşısında yükselmeye karşı olmadığını bildirdi.
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, emirnamenin hazırlık sürecine belediye olarak dahil edilmediklerini aktardı. Bir emirname hazırlanacaksa belediyelerin de buna dahil edilmesi gerektiğini anlatan Zurnacılar, bölgelerinde düzenleme istediklerini, tarihi eserlerin, ormanların korunmasını istediklerini ancak İskele’ye doğru yaklaşan bölümlerinin gelişmesine karşı olmadıklarını açıkladı. 
 

Arter: Emirname çıkaracak kıvamda değiliz
 

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, kendilerinin 2014 yılında Mağusa’nın da Girne gibi sıkışık bir hal almaması için İmar Planı çıkarılmasını istediklerini söyleyerek 2016 yılında İmar Planı ile ilgili çalışmalar başladığını kaydetti.
Gazimağusa’nın İmar Planı’nın İskele ve Yeniboğaziçi Bölgeleri’nin de dâhil edildiğini belirten Arter, İmar Planı’yla ilgili çalışmalar devam ederken İçişleri Bakanlığı’nın İmar Planı’yla ilgili çalışmaların 2019’un sonuna kadar devam edeceğini, bu süre içerisinde de geriye dönülmez bir sonuç oluşmaması için emirname yapılması gerektiğini kendilerine bildirdiğini aktardı.
Arter, Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele Belediye Başkanları olarak o dönem bir emirname hazırlanmasına “olur” yanıtı verdiklerini dile getirdi.  Ancak Gazimağusa Belediyesi olarak geçen süre zarfında emirnamenin içeriğiyle ilgili gerekli bilgilere ulaşamadıklarını anlatan Arter, emirnameyle ilgili danışma toplantısına kadar birkaç kez ayaküstü olarak kendilerine sunum yapıldığını söyledi.
Arter, bu nedenle emirnameyle ilgili tedirginlik yaşadıklarını kaydetti. Emirname hazırlanırken belediyenin İmar Birimi’nin de işin içinde olması gerektiğini ifade eden Arter, geçtiğimiz akşam emirnamenin taslağı ile ilgili yapılan toplantıda da toplumun çok büyük bir bölümünün emirnameye sıcak bakmadığının görüldüğünü bildirdi.  İsmail Arter, “Bana göre şu an emirname çıkaracak kıvamda değiliz. Ancak konu belediyemizin meclis toplantısında ele alınacaktır” dedi.
 

Sadıkoğlu: Bize gösterilen harita ile toplantıdaki harita aynı değil
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, emirname kelimesinin toplumumuz tarafından çok hoş karşılanmayan bir kelime olduğuna vurgu yaptı. Sadıkoğlu, geçmişten günümüze kadar emirnamelerle ilgili oluşan örneklerin tümünün de kötü örnekler olduğunu, örneğin Karpaz Emirnamesi’nin 2004 yılında uygulanmaya başladığını ve hala devam ettiğini söyledi.
Emirnamenin öncesinde 2016 yılında Gazimağusa- Yeniboğaziçi- İskele İmar Planı ile ilgili çalışmalar başladığını anlatan Sadıkoğlu, geçtiğimiz haftalarda İçişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda İmar Planı yayınlanmadan önce bu 3 bölgede kısa süreli emirnamelerin olması noktasında hem fikir olduklarını bildirdi.
Sadıkoğlu, bu süreçte yapılan 2 farklı kısa süreli toplantılarda emirnamenin içeriği ile ilgili bilgilendirilmediklerini ve hatta kendilerine son gösterilen haritanın Danışma Toplantısı’nda sunulan harita ile aynı olmadığını savundu.
Bir emirname hazırlanacaksa belediye başkanlarıyla olan buluşmada haritanın yarım saatte şekillenmesinin imkânsız bir şey olduğunu belirten Sadıkoğlu, emirnamenin başlangıç ve bitiş tarihinin de net olması gerektiğini dile getirdi.
Hasan Sadıkoğlu, şöyle dedi:

“Haritanın tamamını talep etmemize rağmen o gün bize verilmedi. Eğer bize verilseydi belediye meclisimizde görüşecektik. İmar planında iç içe çalıştığımız kurumlar tarafından emirname konusunda uzak tutulmamız düşündürücüdür. En büyük sıkıntımız o gece yayınlanacak olan emirname taslağının son şeklinden bizim haberimiz olmamasıdır. Emirname çıkarılmasına onay verdik ama bu emirname taslağının içeriğine onay vermedik”.
Emirnamenin hoş bir kelime olmadığını, hatta belki de emirnamelerin hiç olmaması gerektiğini ifade eden Sadıkoğlu, emirname yerine İmar Planı’na ekipleriyle destek verip, İmar Planı’nın hazırlanmasını öne almayı önerdi. 

“İnşaat dosyaları gelmeye başladı”

Sadıkoğlu, sabah itibarıyla müteahhit ve yatırımcılardan inşaat dosyalarının belediyelerine gelmeye başladığına dikkat çekti. Kendilerinin de bu dosyaları ilgili devlet dairelerine gönderdiklerini kaydeden Sadıkoğlu, daireye giden bu dosyaların emirname kapsamına girip girmeyeceğini bilmediklerini ve bunun bir belirsizlik olduğunu açıkladı.
Sadıkoğlu, “Bana göre bu emirnameye iyi çalışılamadı. Bizim bu akşam belediye meclisinde toplantımız olacak. Gündemimizde bu konuda olacaktır. Biz gerek İmar Bölümümüzdeki arkadaşlarla gerekse de meclis üyesi arkadaşlarla istişare edip bir çalışma grubu oluşturacağız. Çıkacak sonucu en kısa süre içerisinde İç İşleri Bakanlığı’na bildireceğiz” diye konuştu.
Bölgelerinde birçok müteahhit ve yatırımcı olduğunu işaret eden Sadıkoğlu, bu kişilerin taahhütleri olduğunu ve sonuç olarak da halka ve yatırımcılarla iç içe olan kendilerinin olduğunu söyledi.  Sadıkoğlu, kendilerinin de doğdukları ve büyüdükleri şehirlerinin çarpık yapılaşmasını istemediklerini dile getirdi.
Bölgede 20 yıl sonra alt yapı eksiklikleri nedeniyle adlarının kötü bir şekilde anılmasını istemediklerini ifade eden Sadıkoğlu, sonucun ne olursa olsun kötü bitmesi halinde yanacak olan belediye başkanları olarak kendileri olduğunu söyledi.
İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu, “Emirname sürecinin 1 veya 1 buçuk yıl olacağı söyleniyor. Emirname olacaksa bile bunun bir tarihi olmalıdır. Vizelenmiş mimari projeler vardır. Bu projeler şuanda devlet dairelerinde gezmektedir. Yatırımcı dosyasını hazırladı aylar veya yıllar önce ilgili yerlere verdi. 6 aydır ÇED Raporu almak için bekleyen yatırımcı vardır. Burada yatırımcının suçu nedir. Bu işin sosyal ve ekonomik yönünü de düşünmek gerekir” şeklinde konuştu.

 

“Bir araziyi en ekonomik şekilde kullanılabilme şekli dikey yükselmedir”
İskele’de yatırımın geliştiği Long Beach Bölgesi’nin karşısının da geçmişte tarım arazisi olduğunu kaydeden Sadıkoğlu, bir emirname veya İmar Planı hazırlanırken ülke olarak tarım politikamızın da belli olması gerektiğini söyledi.
Yine emirnameye göre en fazla 3 kat yapılması gereken bir bölgenin 1 yıl önce üniversite bölgesi olarak belirlendiğini anlatan Hasan Sadıkoğlu, bu bölgeye üniversite yapmak isteyen birine üniversite binasını en fazla 3 kat mı yapabileceklerini söyleyeceklerini sordu.
Hasan Sadıkoğlu, şöyle devam etti:

“Long Beach’in karşısı, Granel Yolu, Sınırüstü Yolu olmak üzere bu üçgen alanda kesinlikle yükselmeye karşı değilim. Hatta yüksek katlı binaları desteklerim. Biz bir ada ülkesiyiz. Bir araziyi en ekonomik şekilde kullanılabilme şekli dikey yükselmedir. Girne kötü bir örnektir. Ama şuan için burada öyle bir durum yoktur. Merkezlerde yüksek katlı binalara karşıyım. İskele’nin içinde hali hazırda boş arsalar vardır. Bu yerlere kat sınırlamasının kesinlikle gelmesi gerekir. Benim özellikle yükselmeye karşı olmadığım nokta Long Beach Bölgesi’nin karşısıdır” dedi.
İmar Planı’nda emirnameye göre çok fazla değişiklik olmayacağını düşündüğünü kaydeden Sadıkoğlu, emirnamenin siyasi olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak da ülkede siyasi olmayan hiçbir şey olmadığını dile getirdi.
Hasan Sadıkoğlu; emirnamede düşündürücü olan şeyler olduğunu belirterek “Neden geçmişte başka bir bölgede emirname için Başsavcılıktan 6 aylık görüş alınma süresi varken, burada nedenbu birkaç günde yapıldı. Emirname ile ilgili bu kadar acele edilmek yerine İmar Planı için kadar hızlı davranılsa daha doğru olur. Keşke geçen akşamki emirname sunumu bize önceden verilseydi. Biz de çalışsaydık” dedi.
İskele Belediyesi olarak İmar Planı’na verdikleri desteği emirnamede aktif rol almaları ve şartnamelerinin birlikte hazırlanması halinde gerekli desteği vereceklerini anlatan Sadıkoğlu, ancak başı belli olmayan sonu belli olmayan bir emirnamenin de söz konusu olamayacağını belirtti.
 

Zurnacılar: Yatırım alması gereken bölgelerimiz var
Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar da, İmar Planı çalışmalarının 2016 yılında başladığını, belediyelerin de buna lojistik destek verdiğini söyledi. Zurnacılar, yaklaşık 2 hafta önce emirnameyle ilgili İçişleri Bakanlığı’na çağırıldıklarını ve sadece emirname ile ilgili destek istendiğini kaydetti.
Bir emirname yapılacaksa buna belediyelerinin de dahil edilmesini talep eden Zurnacılar, emirname ile ilgili sıkıntılarından birinin de hazırlık sürecine dahil edilmemeleri olduğunu bildirdi.
Zurnacılar, görüşlerini şöyle aktardı:

“Bölgemizde elbette bir düzenleme istiyoruz. Bu düzenlemeye mutlaka bir yerden başlamak lazımdır. Gelişen bir turizm bölgesiyiz. Hızla yatırım yapılan bir bölgeyiz ancak bu yatırımların kontrol altına alınması gerekmektedir. Biz düzenleme istedik ama her şekilde demedik. Biz de o akşam emirnamenin içeriğini Müteahhitler Birliği, Emlakçılar Birliği ve vatandaşlarla aynı anda öğrendik. Bizim sorumluluklarımız vardır. Şu anda Yeniboğaziçi ve İskele’nin korunması gereken bölgeleri vardır. Ancak gelişmesi gereken ve yatırım alması gereken bölgeleri de vardır”.
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın belediye başkanlarının emirnameye tam destek verdikleri yönünde mecliste açıklaması olduğunu ifade eden Zurnacılar, Yeniboğaziçi ve Mormenekşe’nin artık turizm alanı olduğunu, ancak diğer 6 köyün tarım için kullanıldığını, Yeniboğaziçi’nin yarısının sit alanı olmasından dolayı mağdur olduğunu bir mağduriyetin de bu şekilde doğmaya başlayabileceğinden endişeleri olduğunu açıkladı.
Zurnacılar, olası kötü senaryoda günün sonunda hedef olacak olanın belediyeler olduğunu aktardı.
Bir bölgenin geleceğinin planlanırken halkın ve belediyelerin işin içinde olması gerektiğini anlatan Zurnacılar, Yeniboğaziçi’nin her yerden farklı bir durumu olduğunu, orman ve tarihi eserleri olduğunu bölgenin neredeyse yarısının sit alanı olduğunu belirtti.
Mustafa Zurnacılar, tarihi eserlerin ve ormanlık alanın korunmasını istediklerini ancak İskele’ye doğru olan bölümün de gelişmesine karşı olmadıklarını söyledi. Bu bölgede yapılacak yükselmenin de kuru kuru bir tek apartman olmasına karşı olduğunun altını çizen Zurnacılar, yapılacak olanın tam donanımlı yeşil alan ve oto parkıyla oldukça modern gelişmesiyle olması gerektiğini bildirdi.
Mustafa Zurnacılar,  “Biz bu sürece kendi ekiplerimiz ve dışarıdan teknik destek alarak dahil olmak isteriz. Bölgenin yapısı, doğası ve gelişimine göre ve geleceği planlayarak hem emirname hem de İmar Yasası’na katkı koymak isteriz. Merkezden bir şeyler yapılarak belediyeler de bu işin içinde denmesine karşıyız. Çünkü günün sonunda ortaya kötü bir iş çıkarsa ‘belediyelerin onayı var’ denecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75