Emlak devir harçlarını TMK’ya aktarsınlar

banner37

Belediyeler, topladıkları emlak vergisinin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasının gündeme gelmesiyle emlak vergisinin de artırılmasını talep etti. Ancak Emlakçılar Birliği, bu talebe karşı çıktı ve TMK için farklı bir çözüm önerisi sundu:

Emlak devir harçlarını TMK’ya aktarsınlar
banner99

EMLAKÇILAR KARŞI… Toplanan emlak vergilerinin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılması gündeme gelirken, bu vergiyi toplayan belediyeler de emlak vergisinin artırılmasını ve verginin metrekareye göre değil, emlakın konumuna göre alınmasını istedi. Ancak Emlakçılar Birliği bu talebe karşı çıktı. Emlakçılara göre eğer Taşınmaz Mal Komisyonu’nu mali yönden güçlendirmek için bir çözüm aranacaksa bu emlak vergisi üzerinden olmamalı…

“EMLAK VERGİLERİNİ DEĞİL, DEVİR HARÇLARINI AKTARSINLAR”… Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Taşınmaz Mal Komisyonu’na katkı yapılmasının Kıbrıs’ın geleceği açısından önemli olduğunu anlattı. Ancak bu katkının emlak vergisi üzerinden olmaması gerektiğini ifade eden Sungur, Tapu Dairesi’nin emlak devir işlerinde malın değerinden yüzde 18 oranında alınan vergiden yapılabileceğini söyledi

Ceren ÖZBİL

Belediyeler, topladıkları emlak vergisinin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılması gündeme gelmesinin ardından emlak vergilerinin artırılmasını ve bu verginin metrekareye göre değil, emlakın konumuna göre alınmasını istedi. Ancak emlakçılar, belediyelerin bu taleplerine karşı çıktı.

Emlakçılara göre, eğer Taşınmaz Mal Komisyonu’nu mali yönden güçlendirmek için bir çözüm isteniyorsa, bu, emlak vergisi yerine, Tapu Dairesi’nin taşınmaz mal devirlerinde emlaktan aldığı vergiden komisyona katkı yapmakta aranmalı…

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Taşınmaz Mal Komisyonu’na katkı yapılmasının Kıbrıs’ın geleceği açısından önemli olduğunu anlattı.

Ancak bu katkının emlak vergisi üzerinden olmaması gerektiğini ifade eden Sungur, Tapu Dairesi’nin emlak devir işlerinde malın değerinden yüzde 18 oranında alınan vergiden yapılabileceğini söyledi.

Maliye Bakanı ile görüşeceğiz

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, emlak vergilerinin artırılmasını öngören yasanın zaten 2021 yılında devreye girmesinin planladığını ve bu konuda Maliye Bakanı ile görüşeceklerini  belirtti.

Bakanlıkla önümüzdeki hafta görüşme yapmayı planladıklarından söz eden Sungur, “Çünkü emlak vergisi, evler konusunda fazla yükselmiş görünmese bile işyerleri konusunda rakamlar bayağı yükselecek” dedi.

“İstikrar olmaması, yabancıları

emlak almaktan uzaklaştıracak”

Sungur, yabancıların, emlak vergisi yüzünden ülkeden emlak almaktan kaçınma ihtimalinden endişeli olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Çünkü bir Avrupalı, bir ev almadan önce, “emlak vergisi ne kadardır” diye soruyor.

Emlak vergisindeki şimdiki rakamları söylediğimizde makul geliyor.  Ancak ardından da kriterleri soruyorlar.

Yani bu da “yarın ya da diğer gün emlak vergisi yükselir mi?” anlamındadır.

Biliyorsunuz, İngiltere’de ve Türkiye’de bir dönem de emlak vergileri nedeniyle insanlar batıp, iflas etti.

Eğer biz belli kriterlere bağlamadan bu tip vergileri artırmayı alışkanlık haline döndürürsek, yabancılar buradan mal almaktan kaçınacak.

Ayrıca bu yasa tasarısına göre emlak vergisi artırılıyor, ancak belediyelere de bu konuda yüzde 70 yetki veriliyor.

Bunlara bakıldığında bir yerde gözükmeyen vergiler ve gözükmeyen artırmalarla karşılaşıp, hoşnut olmayacağımız rakamlarla karşılaşabiliriz.

Bu rakamlar bizi iflas ettirmez. Ancak Avrupa’dan gelecek insanlar için çok sakıncalıdır.

banner134
Bu insanlar, Kıbrıs’ı vergi yönünden sakıncalı görecektir”.

“Emlak vergisi zaten gereksiz”

Emlak vergisinin zaten gereksiz olduğunu söyleyen Sungur, alınan emlak vergisi ile insanların batmayacağını ancak bu durumun Avrupalı için çok önemli olduğunu vurguladı.

Sungur, “KKTC’de Tapu Dairesi’nde bir malı döndürdüğün zaman, yüzde 18’e kadar bir vergi ödersiniz. Düşünün bir malınız var, sattınız birine, yüzde 18 ödediniz, o başkasına sattı, yüzde 18 ödedi.

Eğer mal 5 defa el değiştirirse, malın tümü kadar vergi ödenmiş oluyor.

Devlet devir ücreti olarak çok yüksek bir rakam alıyor. Bu nedenle emlak vergisine gerek yoktur”.

“Belediyeleri kurtaracak şey emlak vergisini artırmak değildir”

Sungur, belediyelere gelince, düşünülmesi gerekenin, “nasıl onları düzlüğe çıkarırız” değil, “onları nasıl disiplin altına alırız” olduğunu belirtti ve şunları anlattı:

“Bunun için de bir kişinin yapacağı işi, 4 kişiye yaptırmamak gerekiyor.

Politik nedenlerle istihdam yapılıyor, belediyeler zora giriyor.

Yapılması gereken belediyeleri disiplin altına sokmaktır. İşe göre adam almamız gerekir. Adama göre iş yaratmak değil.

Ayrıca her belediye başkanının makam aracı var, her belediye başkanının özel giderleri, danışmanları var. Bir yerde belediyelerin giderlerini azaltmak gerekir, daha fazla verim verir hale getirilmeli”…

“Devir vergilerinden TMK’ya aktarsınlar”

Hasan Sungur, Taşınmaz Mal Komisyonu’na katkı yapılmasının Kıbrıs’ın geleceği ve çözüm açısından önemli bir konu olduğunu söyledi ve “İstiyorlarsa burada Tapu Dairesi’nin aldığı tüm devir vergilerini bağışlasınlar” dedi.

Bu konuda emlak vergisine yüklenmemek gerektiğinin altını çizen Sungur, önemli olanın, belediyelerle ilgili sistemi düzelterek, giderleri azaltmak olduğunu ifade etti.  Sungur, “Vatandaşın parasını daha akıllı ve daha güzel projelere harcamalıdırlar” dedi.

Hasan Sungur, şöyle devam etti:

“Belediyelere emlak vergisini artırın ve belediyelerin giderini çözün. Bu belediyeleri sadece bir yıl ayakta tutacak.

Bir yıl sonra giderleri iki misline çıkacak, makam araçları yenilenecek, personel sayısı artırılacak.

Hükümette iki parti var.

Bu iki parti sık sık kavga etmek yerine daha çok toplantı yapsın. Bir tek toplantıları Bakanlar Kurulu’na bırakmasın. Projeler geliştirsinler ve memuru nasıl ödeyeceğim, filan ihaleyi nasıl ödeyeceğim yerine, falan bölgeyi nasıl turizm cennetine dönüştüreceğim, falan bölgede nasıl bir turizm ağı oluşturacağım bunu tartışsınlar”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75