Emlak piyasası Canlanıyor

banner37

Ülkeye girişlerle ilgili alınan yeni kararlar, dış yatırımcıyı bekleyen emlak ile yap-sat sektörünü umutlandırdı. Pandemi öncesi Girne’deki binlerce ev için 2 bin sterline varan rakamlarda kapora yatıran yabancı yatırımcının, sözleşme imzalayıp, devir işlemleri için temmuzda ülkemize gelmesi bekleniyor

Emlak piyasası Canlanıyor
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

“EN ÇOK RAĞBET İSVEÇ VE RUSYA’DAN”… Pandemi nedeniyle ekonomik anlamda büyük çöküş yaşayan ülke ekonomimiz, toparlanma sürecine giriyor. Bir yılı aşkın süredir üzerinde ölü toprağı serili olan emlak piyasası, ülkeye girişlerle ilgili alınan yeni kararlar sonrası canlanmaya başladı. Pandemi öncesi ülkemizden ev beğenip kapora yatıran yabancılarla resmi satış işlemleri için yazışmalar yeniden başladı. Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, emlak alımına en çok rağbetin İsveçliler ve Ruslardan geldiğini ifade etti. Sungur, dış yatırımcının Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi, Esentepe, Alsancak, Lapta, Ozanköy, Çatalköy ve Beylerbeyi’ne yatırım yapmayı tercih ettiğini söyledi.

“FİYATLARDA ARTIŞ BEKLİYORUZ”… Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, dışarıdan yap-sat müşterisi geldiği zaman, temmuz ayında fiyatlarda artış beklendiğini ifade etti. Sungur, Girne’de Bahçeli köyünde 2 sene önce 50-60 bin sterline satılan arsaların şimdi deniz tarafında 200 bin sterline, iç kesimlerde ise 100 bin sterline kadar çıktığına işaret etti.Net rakamlar olmasa da ülkede 25 bin yarım, 4 binden fazla bitmiş inşaat olduğunu ifade eden Sungur, “Ülkemizde Yahudiler üzerinden paravan şirketler kuruldu. Bu şirketlerin yarım inşaatları satın alıp, bekletiyor. Bu nedenle fiyatlarda artış bekliyoruz” dedi.

Ülke ekonomisinde çarkların dönmesini sağlayan sektörlerden biri olan emlak piyasası, üzerindeki ölü toprağını atmaya başladı.

Pandemi süreci nedeniyle 1 buçuk yıldır işleri duran, iflasla yüzleşen emlak ve yap-sat sektörü, ülkeye giriş-çıkışlarla ilgili alınan yeni kararlar sonrası umutlarını yeniden yeşertti.

Pandemi öncesi ülkemize gelip, ev beğenip yatırım yapmak isteyen ve kapora yatıran yabancı yatırımcılarla, sözleşmelerin imzalanması için yazışmalar yeniden başladı.

2 bin sterline kadar kaporası ödenmiş Girne’deki binlerce evin resmi satışının yapılması için şimdi, dış yatırımcının ülkeye gelmesi bekleniyor.

Ülkemizde emlak alımına en çok rağbet gösterenlerin başında İsveçliler ve Ruslar geliyor.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sektörde batma noktasına gelen birçok insan olduğuna işaret ederek, yeni kararlarla kaporaları yatırılmış evlerin sözleşmelerinin yapılabileceğine ve para akışının sağlanacağına vurgu yaptı. Sungur, son günlerde yap-sat firmalarının özellikle Türkeli, Yılmazköy ve Alayköy gibi bölgelerde arsa açmaya başladığını söyleyerek, pandemi sürecinde 90 bin-100 bin TL civarında olan arsaların, 40-50 bin TL civarına kadar gerilediğinin altını çizdi.

Dışarıdan yap-sat müşterisi geldiği zaman, temmuz ayında fiyatlarda artış beklendiğini söyleyen Sungur,

Girne’de Bahçeli köyünde 2 sene önce 50-60 bin sterline satılan arsaların şimdi deniz tarafında 200 bin sterline, iç kesimlerde ise 100 bin sterline kadar çıktığına işaret etti.

Sungur, dış yatırımcının en çok rağbet gösterdiği bölgelerin Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi ve Esentepe olduğuna dikkat çekerek, Rusların; Alsancak ve Lapta’ya yatırım yapmayı tercih ettiğini, Almanların ise Ozanköy, Çatalköy ve Beylerbeyi gibi yerlere yatırım yaptıklarını vurguladı. Sungur, bitmiş inşaat sayısının 4 binden fazla olduğunu ifade ederek hepsinin alıcı beklediğini söyledi.

Ülkemizde Yahudiler üzerinden paravan şirketler kurulduğuna da işaret eden Sungur, bu şirketlerin yarım inşaatları satın aldığını ve beklettiğini iddia etti. “Bu nedenle fiyatlarda bir patlama bekliyoruz” diyen Sungur, tüm bu umutlarla özellikle temmuz ayında emlak sektöründe bir canlanma beklediklerini belirtti.

“Kaporalar yatırıldı, sözleşmeler bekliyor”

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, pandemi konusundaki gelişmeler sonrası sektörde bir hareketlilik olduğunu kaydetti.

Sungur, KKTC’den emlak alarak, yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, pandemiden dolayı ülkeye gelemediğini, sözleşme imzalanamadığından da devir işlemlerinin yapılamadığını söyledi.

Ülkemize pandemi öncesi gelen ve ev beğenen birçok kişinin ülkelerine gittikten sonra geri dönemediğinden evlerin birçoğunun kapora yatırılmış şekilde beklediğini belirten Sungur, özellikle Girne’de binin üzerine ev için 2 bin sterlin kapora ödemesi olduğunu ancak geri kalan ödemenin yapılabilmesi için sözleşme imzalanması amacıyla yatırımcının ülkeye gelmesi gerektiğini ifade etti.

“Satılacak umuduyla yapılmış binlerce ev elimizde bekliyor” diyen Sungur, ülkeye giriş-çıkışlarla ilgili alınan kararın herkese umut olduğunu vurguladı.

“Yap-sat sektörü yeniden hareketlendi”

banner134
Sungur, yap-sat sektörünün yaşadığı zorluklara işaret ederek yeni kararlarla yap-sat sektörünün yeniden hareketlendiğini, hem ülke içinde, hem de ülke dışında bir hareketlilik başladığını kaydetti.

Sungur, son günlerde yap-sat firmalarının özellikle Türkeli, Yılmazköy ve Alayköy gibi bölgelerde arsa açmaya başladığını söyleyerek, pandemi sürecinde 90 bin-100 bin TL civarında olan arsaların, 40-50 bin TL civarına kadar gerilediğinin altını çizdi.

Vatandaşın da parasını bankada tutmak yerine, emlak ve arsaya yatırım yapmaya başladığını belirten Sungur, “Pandemi şartları aylar öncesinde olduğu gibi devam etse, kimse emlak ve arsaya yatırım yapmazdı” dedi.

“En büyük ilgi İsveçliler ve Ruslardan”

“Emlak sektöründe bahar başladı” diyen Sungur, yeni kararlarla dış yatırımın önü açılsa da bazı eksikler olduğunu anlattı.

Sungur, “Geçmişte kumar oynamaya gelenler ülkemizde rahatlıkla girebilirken, yatırımcı giremiyordu. Bu kararlar yanlıştı, sektörün ve yatırımcının önünü açacak kararlar şart. Gerekirse belirli karantina şartlarında, gerekli tedbirler alınarak yatırımcıya yardımcı olunmalı” şeklinde konuştu.

Ülkemizde emlak alımına en çok rağbet gösterenlerin İsveçliler olduğuna dikkat çeken Sungur, ülkemizin İsveç’i kırmızı yani riskli bölge olarak belirlediğini, 2’nci en çok alıcı olan Rusya’nın da kırmızı renkte olduğunu kaydetti.

Sungur, sistemi geliştirmenin şart olduğunun altını çizerek, “Gerekli testleri yaparak, gerekli karantina koşullarını belirleyerek, gerekirse bu insanlara bileklik takarak ülkeye girmelerine izin vermeliyiz. Bu noktada da en büyük sıkıntımız Bakanlar Kurulu kararları” dedi.

“4 binden fazla bitmiş inşaat var”

Sungur, bitmiş veya yarım inşaatların sayısıyla ilgili resmi bir rakam olmasa da bir kurumun bu sayının 25 bin yarım, 4 bin de bitmiş inşaat olduğunu söylediğine dikkat çekerek, incelemeleri doğrultusunda bitmiş inşaatların 4 binden fazla olduğunu gördüklerini vurguladı.

Öte yandan, ülkemizde Yahudiler üzerinden paravan şirketler kurulduğuna işaret eden Sungur, bu şirketlerin yarım inşaatları satın aldığını ve beklettiğini söyledi. “Bu nedenle pandemi sonrasında fiyatlarda bir patlama bekliyoruz” diyen Sungur, tüm bu umutlarla özellikle temmuz ayında emlak sektöründe bir canlanma beklediklerini belirtti.

“En çok rağbet Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi ve Esentepe’ye”

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, zor durumda olup elindeki emlaki değerinin altında elden çıkaranlar olduğunu belirtti.

Dışarıdan yap-sat müşterisi geldiği zaman, temmuz ayında fiyatlarda artış beklendiğini söyleyen Sungur,

Girne’de Bahçeli köyünde 2 sene önce 50-60 bin sterline satılan arsaların şimdi deniz tarafında 200 bin sterline, iç kesimlerde ise 100 bin sterline kadar çıktığına işaret etti.

Sungur, dış yatırımcının en çok rağbet gösterdiği bölgelerin Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi ve Esentepe olduğuna dikkat çekerek, Rusların; Alsancak ve Lapta’ya yatırım yapmayı tercih ettiğini, Almanların ise Ozanköy, Çatalköy ve Beylerbeyi gibi yerlere yatırım yaptıklarını vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet günder
Mehmet günder - 2 ay Önce

Palavra palavra

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75