Emlakçılar bu yasayı bekliyor

banner37

UBP-HP hükümeti döneminde neredeyse tamamlanan ancak hükümet değişince kadük olan Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı, yeni kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin de programında yer alıyor

Emlakçılar bu yasayı bekliyor
banner90
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

YASA DEĞİŞİKLİĞİ YENİDEN GÜNDEMDE… Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, 2007 yılında geçen Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasası’ndaki aksaklıkların yıllardır değişen hükümetler nedeni ile tadil edilemediğine dikkat çekerek, UBP-HP hükümeti döneminde İçişleri eski Bakanı Ayşegül Baybars’ın da büyük katkı koyduğu yasa değişikliğinin hükümet değişince kadük olduğunu söyledi; yeni hükümetin programında da yasanın yer aldığını vurguladı

YASA DEĞİŞİKLİĞİ VATANDAŞI KORUYACAK… Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ülkede “Garry Roob”, “Herpa LTD” ve “Bulut İnşaat”ın yarattığı mağdurlar ordusunu örnek göstererek, Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bu gibi mağduriyetlerin önüne geçeceğini belirtti. Sungur, yasanın hem emlakçıyı rahatlatacağını, hem de vatandaşı koruyacağını vurgulayarak, emlakçı olmak isteyen herkesin artık emlakçı olamayacağını, belirli eğitimlerin zorunlu kılınacağını belirtti

Ülkemizde 2007 yılında geçen Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasa’ndaki aksaklıklar 13 yıldır giderilmedi. Emlakçıların dört gözle beklediği yasa değişiklikleri UBP-HP hükümeti döneminde neredeyse tamamlandı ancak hükümet değişince tasarı kadük oldu.

Yasa tasarısı, yeni kurulan UBP-DP-YDP hükümetinin de programında yer alması, emlakçıları yeniden umutlandırdı.

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, ülkede “Garry Roob”, “Herpa LTD” ve “Bulut İnşaat”ın yarattığı mağdurlar ordusuna dikkat çekerek, Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri (Değişiklik) Yasası uygulamada olsaydı bu mağduriyetlerin yaşanmayacağını vurguladı.

Sungur, yasanın hem emlakçıyı rahatlatacağını, hem de vatandaşı koruyacağını belirterek, emlakçı olmak isteyen herkesin artık emlakçı olamayacağını, belirli eğitimlerin zorunlu kılınacağını anlattı.

Sungur, emlakçılık yapmak isteyen bir kişinin asgari ücretin 25 katını vererek lisans alabileceğini kaydederek, yasa değişikliği ile emlakçıların lisans için asgari ücretin 25 değil, 15 katını vereceği ve Emlakçılar Birliği’ne üye ise de ücret ödemeyeceğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Kutlu Evren’le görüştüklerini belirten Sungur, hem yasa değişikliğinin, hem de birlik yasasının ocak sonuna meclise gönderileceği müjdesini aldıklarını söyledi.

“Hükümet programında var”

Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, 2007’de geçen Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri Yasası’nın aksaklıklarının düzeltilmesi için hazırlanan yasa değişikliklerine tüm gelmiş geçmiş hükümetlerin ılımlı baktığını, ancak bir türlü bu değişikliğin geçemediğine dikkat çekti.

banner134
Bir önceki UBP-HP hükümeti döneminde gündemde olan ve İçişleri eski Bakanı Ayşegül Baybars’ın da büyük katkı koyduğu yasa değişikliğinin hükümet değişince kadük olduğunu anlatan Sungur, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in de yasa değişikliğine sıcak baktığını ve bu yasanın tadil edilmesini hükümet programına da aldıklarını vurguladı.

“Yasa değişikliği ile lisans harcı 25 katından 15 katına indirilecek”

Sungur, yasa geçmeden önce kayıt için emlakçılardan 3 asgari ücret istendiğini belirterek, yasa ile bu rakamın asgari ücretin 25 katına çıkarıldığına dikkat çekti.

Yasanın neden olduğu bu aksaklığın farkına varılarak aynı yıl içinde değiştirilmeye çalışıldığını kaydeden Sungur, hükümet değişince bu değişikliğin yapılamadığını anlattı.

Sungur, emlakçılık yapmak isteyen bir kişinin asgari ücretin 25 katını verip lisans alabileceğini kaydederek, yasa değişikliği ile emlakçıların lisans için asgari ücretin 25 değil, 15 katını vereceği ve Emlakçılar Birliği’ne üyeyse de ücret ödemeyeceğini bildirdi.

“Yasa geçerse mağduriyet yaşanmayacak”

İçişleri Bakanı Kutlu Evren’le görüştüklerini belirten Sungur, hem yasa değişikliğinin, hem de birlik yasasının ocak sonuna meclise gönderileceği müjdesini aldıklarını söyledi.

Sungur, ülkede “Garry Roob”, “Herpa LTD” ve “Bulut İnşaat” gibi mağdurlar ordusu yaratıldığına dikkat çekerek,  eğer Emlakçıların Kayıt ve İşlemleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı uygulamada olsaydı bu mağduriyetlerin yaşanmayacağını vurguladı.

Sungur, yasanın hem emlakçıyı rahatlatacağını, hem de vatandaşı koruyacağını vurgulayarak, emlakçı olmak isteyen herkesin artık emlakçı olamayacağını, belirli eğitimlerin zorunlu kılınacağını belirtti.

Birlik üyeliğine girmek isteyen emlakçıların da 100 bin Euro tutarında evrak hazırlamasının şart koşulacağının altını çizen Sungur, emlakçı tarafından mağdur edilen vatandaşların zararının böylelikle 100 bin Euro’ya kadar karşılanabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75