“En büyük eksiğimiz uluslararası arenaya açılamamak”

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneğinin (KTSYD) geleneksel olarak düzenlediği “Yılın Başarı Ödülleri” törenine katıldı.

“En büyük eksiğimiz uluslararası arenaya açılamamak”
banner90
banner99

Cumhurbaşkanı Akıncı, Dernek Genel Merkezi’nde yer alan törende, başarılı sporculara ödüllerini verdi.

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, Akıncı, törende yaptığı konuşmada, ödüle layık görülen sporcuları ve diğer tüm sporcuları kutladı.

Spor alanlarında, yarışan, her geçen gün gelişen ve iyiye, güzele giden bir durum söz konusu olduğunu ifade eden Akıncı, fırsat buldukça bazı futbol maçlarını izlediğini, seyirci sayısının arttığını ve oynanan futbolun iyiye gittiğini gözlemlendiğini kaydetti.

banner134
Sporun diğer alanlarda da geliştiğinin gözlemlendiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “En büyük eksiğimiz, söylemeye bile gerek yok; uluslararası arenaya açılamamak, o alanlarda boy gösterememek... Bizim en büyük sıkıntımız bu... Ne yazık ki Kıbrıs Türk gençliği kendi içinde bu gelişmeyi sağlasa da bir yere kadar gidebiliyor ve o noktada durmak durumunda kalıyor. Ve bu bize ve gençlerimize bazı zorluklar ve zorunluluklar da getiriyor. Kimi gençlerimiz Türkiye üstünden dünya ile yarışabilme olanağını bulmaya çalışıyorlar. Hatta bazı durumlarda da daha başka seçenekler gündeme geliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu adada her iki tarafın da eşitliğini, güvenliğini sağlayacak onurlu bir barış elde edildiği takdirde ancak bu gençlerimize dünyaya açılabilme fırsatını yaratabilmiş olacağız. Ama bugün o noktada değiliz. Bugün o noktada olmasak bile her alanda gelişimimizi de sürdürmek, bunun çabasını yürütmek zorundayız” diye konuştu.

Piyano yarışmasında derece alan üç genci kabul ederek kutladığını da anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk gençlerinin spor ve müzik alanında yetenekli  olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eğer o imkânı bulabilirsek, gençlerin önünü açabilirsek, dünya ölçeğinde başarılara imza atabilecek insanlarımız olacağından hiç kuşkum yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk gençliğinin çok daha iyi noktalara gelebileceğine inandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75