banner6

En büyük neden TL

banner37

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı, akaryakıt zammını tetikledi. Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal ve İktisatçı Devrim Barçın fiyat artışının nedenlerini değerlendirdi

En büyük neden TL
banner99

“FİYATI DEVLET BELİRLİYOR”… Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, akaryakıtın dolar üzerinden satıldığını ifade etti ve akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde de doların TL karşısındaki değeri ile petrol fiyatının önemli olduğunu söyledi. Ayrıca devletlerin de bu üründen ne kadar vergi almak istediğini belirleyip, fiyata onu eklediğini ifade eden Çağdal, akaryakıt fiyatını belirleyenin devlet olduğunu vurguladı.

banner134

“TÜRKİYE’DEN KKTC’YE DÖVİZLE SATILIYOR”… İktisatçı Devrim Barçın, akaryakıt zammının içinde bulunduğumuz durumda kaçınılmaz olduğunu ve sorunun temelinin kullandığımız para birimi Türk Lirası’na dayandığını anlattı. Ayrıca Türkiye’de üretilen ve girdisi de TL olan birçok ürünün Türkiye’den KKTC’ye döviz olarak satıldığına değinen Barçın, “bu da ülkede iki kat pahalılık oluşmasına neden oluyor. Çözümü ise iki devlet arasında uluslararası bir sözleşme yapılıp, Türkiye’de TL olarak üretilen ürünün oradan KKTC’ye yine TL olarak ithal edilmesini sağlamaktır” dedi.

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı, ülkeye akaryakıt zammı olarak yansıdı. Bu doğrultuda 7.35 TL’den satılan 95 Oktan Kurşunsuz Benzin 7.84 TL, 7.50 TL’den satılan 98 Oktan Kurşunsuz Benzin 7.99 TL, 6.81 TL’den satılan Euro Diesel 7.30 TL, 6.57 TL’den satılan Gazyağı ise 7.27 TL’ye yükseldi. Bu durumun ise piyasaya ciddi bir pahalılık getirteceği öngörüsü bulunuyor.  


Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal ve İktisatçı Devrim Barçın akaryakıt fiyatlarının artmasının nasıl önüne geçilebileceği konusunda değerlendirmede bulundu.


Çağdal, akaryakıt fiyatının ülkemizde doların TL karşısındaki değerine, petrol varil fiyatına ve alınan vergiye göre devlet tarafından belirlendiğini anlattı.


Barçın ise, bu artışın nedeninin TL kullanmamız olduğunu ifade etti ve bu durumun sadece akaryakıt fiyatlarını değil, Türkiye’de tüm girdi fiyatları TL olmasına rağmen oradan KKTC’ye döviz olarak satılan tüm ürünlerin fiyatını etkilediğini ifade etti.

Çağdal: Fiyatı devlet belirliyor


Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, akaryakıtın dolar üzerinden satıldığını ifade etti ve akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde de doların TL karşısındaki değeri ile petrol fiyatının önemli olduğunu söyledi.


Çağdal, ayrıca devletlerin de bu üründen ne kadar vergi almak istediğini belirleyip, fiyata onu eklediğinden söz etti ve akaryakıt fiyatını belirleyenin devlet olduğunu söyledi.


Birçok ülkede petrolden alınan verginin yol, köprü ve tünel yapımı için kullanıldığını kaydeden Çağdal, “şu anda güneyde bir litre benzin 1.35 Euro’dur ve bunu TL’ye çevirirsek 14 TL’ye denk geliyor. Bizde 7.84 oldu” dedi.


Son iki yıldır yetkililerin akaryakıt fiyatlarını çok ciddi ölçüde artırmamaya çalıştığını gözlemlediğini belirten Çağdal, bunun nedeninin ise iç piyasa ve güneyden alışverişi tetiklemek olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Barçın: Sorun TL kullanmamız


İktisatçı Devrim Barçın, akaryakıt fiyatlarının artması konusunda tartışılması gerekenin kullandığımız para biriminden dolayı Türkiye’deki yanlış faiz politikalarının bedelini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ödemesi olduğunu belirtti.


Barçın, piyasada petrol fiyatlarının yükseldiğini ancak bizde petrol yükselmesinden daha fazla bir zam yapıldığını çünkü kullandığımız para birimi olan Türk Lirası’nın da döviz karşısında değer kaybettiğini ifade etti.

“Hangi hükümet olursa olsun bu zammı yapmak zorunda”


Türkiye’nin KKTC’ye verdiği kredinin döviz olduğunu ifade eden Devrim Barçın şu şekilde konuştu:


“Düşünün oradaki yanlış politikalarla Türk Lirası’nın değer kaybı ve petrol fiyatlarının artması ile bize yansıması iki katı oluyor. Petrolden alınan vergi de çok düşüktür. Yani 33 kuruştur. Yani istediğimiz kadar vergiyi düşürelim çözüm olmaz. Zaten yasa da petrolden alınan verginin sıfır olamayacağını öngörüyor. Bu zammı hangi hükümet olursa olsun yapmak zorundadır. Bizim TL kullanmamızdan uğradığımız zararın finansı noktasındaki ilişki konuşulmalıdır.”

“Türkiye’de tüm girdi maliyetleri TL olan ürünler KKTC’ye döviz üzerinden satılıyor”


Devrim Barçın, tüm girdi maliyetleri TL olan ve Türkiye’de üretilen temel gıda ve alkolsüz içeceklerin KKTC’ye Türkiye’deki şirketler tarafından ihracat desteği almak için döviz üzerinden satıldığını söyledi.


Buradaki hedefin oraya döviz girmesi olduğunu belirten Barçın, “Bu Türkiye’deki enflasyondan daha yüksek bir enflasyon yaşamamıza neden oluyor. Eğer bunlar Türkiye ile konuşulup, buraya bu ürünler TL olarak verilecek bir şekilde anlaşma yapılsa, hayat pahalılığı bitmez ama bugünkü artış oranın da daha az altında bir oranda bir atış olur” dedi.

“Uluslararası bir sözleşme yapılmalı”


Türkiye’deki firmaların bunu yapma nedeninin de ihracat yaptı gösterip, destek alması olduğunu kaydeden Barçın, böylece firmanın maliyetlerinin düştüğünü belirtti.


Türkiye’de devletin ihracata teşvik verdiğini söyleyen Devrim Barçın, “uluslararası bir sözleşme yapılıp bu sorun çözülebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104