banner6

En ekonomik ısınma; Su lastiği ve battaniye!

banner37

Paranın pul olduğu, zamlarla pahalılığın başını alıp gittiği ülkemizde neredeyse para bulamayan vatandaşları çok zor bir kış bekliyor…

En ekonomik ısınma;  Su lastiği ve battaniye!
banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde havaların soğumasıyla vatandaşlar, kış soğuğunda ‘nasıl ısınacağını’ kara kara düşünmeye başladı.

“Gün işleyip gün yiyen” veya asgari ücretle kıt kanaat geçinmeye çalışan binlerce dar gelirli vatandaş, iğneden ipliğe her şeyin hemen her gün zamlandığı ülkemizde, ısınmak için odun, gazyağı, tüp gaz veya elektrikle çalışan cihazlara aylık ne kadar ödeyeceğini hesaplıyor ve derin bir endişeye kapılıyor.

Kışın gelmesiyle evlerini ısıtmak için farklı arayışlara giren vatandaşlar, kendilerince en ekonomik yolu bulmaya çalışıyor.

Odun sobası veya şömineyle ısınmak isteyen vatandaşların tonu 1000 TL ile 1500 TL arasında satılan odun fiyatlarından dudağı uçukluyor.

Ev tipi tüp gazın 180 TL’den satıldığı ülkemizde, tüp gazlı soba kullananların aylık en az 2 tüp için 360 TL para ödemesi gerekiyor.

Akaryakıta yapılan son zammın ardından vatandaşlar gazyağlı soba için bir litre gazyağına 11.13 TL ödemek zorunda. Bu da günde ortalama 5 saat gazyağlı soba kullanan vatandaşlara 1 ayda 500 TL’ye mal oluyor.

Elektrikte kış tarifesinin yürürlüğe girdiği ülkemizde elektrikli sobayla ısınmak da oldukça pahalı… Ancak

A sınıfı bir klimayla ısınmak diğer tüm alternatiflere göre daha ucuz olsa da geçimin çok zorlaştığı ülkemizde, bunu yapmak dahi cesaret işi.

Evine ekmek dahi götüremeyecek duruma düşen vatandaşların soğuk kış günlerinde ısınma alternatifleri arasında en uygunu su lastiği ve battaniyeye geliyor.

Vatandaşların çoğu, ısınmak için tüplü soba, elektrikli cihaz ya odun sobasının maliyetine katlanamayacak durumda.

Bu yüzden kaynatılacak bir çaydanlık su ile su lastiğini doldurup kucağa almak, ya da battaniyeye sarılarak ısınmak, en ucuz ve en az maliyetli olmasından dolayı en ekonomik ısınma yöntemi olarak akla geliyor.

A sınıfı klima ile ısınmak daha ucuz

Kış mevsiminde A sınıfı klimayla ısınmanın, odun, gazyağı, tüp gaz veya elektrikle çalışan diğer cihazlardan daha ucuz olduğu görülüyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe aldığı kış tarifesine göre, en yüksek elektrik ücreti 17.00 ile 22.00 saatleri arasında uygulanıyor.

Kış tarifesine göre söz konusu saatler arasında elektriğin hafta içi kilowat/saat ücreti 1.2908 TL; hafta sonu ve tatillerde de 1.2708 TL’den hesaplanıyor.

Yine aynı tarifeye göre, elektriğin saatlik kilowat ücreti 07.00-17.00 saatleri arasında 0.9873 TL; 22.00 ile 07.00 saatlerinde ise hafta içi 0.6508 TL, hafta sonu da ortalama 0.6308 TL olarak ücretlendiriliyor.

Bu hesaba göre, 17.00 ile 22.00 saatleri arasında ısınmak için 12.000 BTU değerinde A sınıfı bir klima kullanacak olan vatandaşların, klimanın saatte 1080 kWh elektrik tükettiği de dikkate alındığında, ortalama olarak hafta içi günlük 6.97032 TL; hafta sonu da 6.86232 TL ödemesi gerekiyor.

Bir başka deyişle de sadece 1 adet A sınıfı klima ile ısınmak isteyen vatandaşlar, hafta içleri 153 TL, hafta sonları da 54 TL olmak üzere ayda ortalama 207 TL ödeyecek. Ancak A sınıfı klima kullanmayan vatandaşlar, çok daha yüksek bir meblağı ödemek zorunda kalacak.

Öte yandan evlerinde birden fazla klima kullanmayı düşünen vatandaşların faturası ise bir o kadar daha yüksek olacak.

Elektrikli sobanın ortalama maliyeti 423 TL

Elektrikli sobalar, çeşidine ve modeline göre saatte 1800 ile 3000 kWh aralığında enerji tüketiyor.

Ortalama 2 bin 200 kWh gücünde çalışan bir elektrikli sobayla ısınmak isteyen vatandaşlar, elektriğin yoğun kullanıldığı 17.00 ile 22.00 saatleri arasında hafta içi 14.19 TL; hafta sonu da 13.97 TL ödeyecek.

Yani elektrikli soba kullanımı, ay sonu faturaya 423 TL olarak yansıyacak.

Bir başka deyişle elektrikli soba kullanımı A sınıfı klima kullanmaktan daha maliyetli olacak.

Tüp gazlı sobayla ısınmak için minimum 360 TL’ye ihtiyaç var

Tüp gazla çalışan sobayla ısınmayı tercih eden vatandaşlar, 10 kiloluk bir tüp gazın 180 TL olduğunu göz önünde bulundurmak zorunda…

Çalışan bir ailenin sadece 17.00 ile 22.00 saatleri arasında tüp gazlı soba kullandığı dikkate alındığında, ayda en az 2 tüp gaza ihtiyacının olduğu görülüyor.

Yani çalışan bir aile tüp gazla ısınmaya ayda en az 360 TL ödemek zorunda kalacak.

Ancak ortalama bir ailenin, yani kışın gündüzleri de soba kullanan vatandaşların aylık 4 tüp gaz bitirdiği hesaplandığında bu rakam 720 TL’ye kadar çıkıyor.

Odun sobası ve şömine cep yakıyor

Ülkemizde birçok insanın ısınmak için birinci tercihi olan odun sobası ve şömineler, evleri ısıtmaktan ziyade cepleri yakıyor.

Odun satışı yapan firmalardan edinilen bilgiye göre, sadece akşamları 5 saat kullanılan odun sobası ve şömineler için aylık minimum 1 ton oduna ihtiyaç duyuluyor.

Piyasada zeytin hariç 1 ton odun, cinsine göre ortalama 1000 TL ile 1500 TL arasında satılıyor.

Bu da bir ailenin sadece akşamları şömine veya odun sobasıyla ısınmak için ayda 1000 TL’yi gözden çıkarması gerektiği anlamına geliyor.

Öte yandan dudak uçuklatan odun fiyatları yüzünden birçok vatandaş, ya kaçak ağaç kesimi yapıyor, ya da sobalarında her türlü materyali yakmaya yöneliyor. Bu da hem halk sağlığını, hem de çevremize büyük bir zarar veriyor.

Gazyağlı sobayla ısınma en az 500 TL

Bir zamanlar ısınmak için en ekonomik araçlardan biri olarak görülen gazyağlı sobalar, akaryakıta yapılan peşi sıra zamların altında adeta ezildi…

Akaryakıt fiyatlarına son yapılan zamla birlikte bir litre gazyağı 11.13 TL’den satılıyor.

Sadece akşam saatlerinde ısınmak için gazyağı kullanan vatandaşlar, 1 litre gazyağının ortalama 3 saat yandığı dikkate alındığında, 17.00 ile 22.00 saatleri arasını kapsayan 5 saatlik süre için 1.5 litre gazyağı tüketmesi gerekiyor.

Bu hesaba göre gazyağlı soba kullanan bir aile ayda en az 45 litre gazyağı satın almak zorunda kalıyor.

Gazyağıyla ısınmanın fiyatı dikkate alındığında ise bir ailenin günde 16.69 TL; ayda ise yaklaşık 500.85 TL ödemesi gerekiyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Colabo
Colabo - 7 ay Önce

En ekonomik Akdeniz yada ege bölgesinde yaşayacaksın fazla soğuk değil güneşin tamviyesiyle günde iki soba odun kömür yaktinizmi ekonomiktir.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104