'En geç bir hafta içerisinde tüm alacaklarımız ödenecek'

banner37

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, müteahhitlerin devlete yaptığı işlere karşılık alacakları meblağı yavaş yavaş almaya başladıklarını açıkladı

'En geç bir hafta içerisinde tüm alacaklarımız ödenecek'
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Döviz krizinin ardından, birim fiyatlarının güncellenememesi nedeniyle oluşan fiyat farkları ve devlete yaptıkları işlere karşılık alacakları parayı alamadıkları gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda başkent sokaklarına çıkarak eylem yapan müteahhitler, devletten alacakları meblağları almaya başladı.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, müteahhitlerin devlete yaptığı işlere karşılık alacaklarını yavaş yavaş almaya başladığını belirterek, devletin müteahhitleri ödemeye başladığını ve en geç bir hafta içerisinde müteahhitlerin alacağı meblağın tamamının ödeneceğini ifade etti.

Müteahhitlerin ödenebilmesi için hükümetin borçlandığını dile getiren Gürcafer, müteahhitlere yapılan ödemenin hem kendilerini, hem de piyasayı rahatlattığına vurgu yaptı.

Gürcafer, “Devletin yaptığı ödemeler müteahhitlere kalacak değildir. Bize yapılan ödeme sayesinde bizde bu parayı boyacılar, kalıpçılar, hırdavatçılar gibi alt sektörlere dağıtacağız. Yani bize yapılan ödeme aslında piyasaya dağıtılacak” ifadelerini kulandı.

banner134
“Fiyat farkları konusunda Türkiye’den yapılacak para akışını bekleyeceğiz”

Müteahhitlerin döviz krizinin ardından keşif bedellerinde oluşan farklar yüzünden zor durumda kaldığını hatırlatan Gürcafer, keşif bedelleri ile birim fiyatlarını oluşturmanın devletin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Gürcafer, keşif bedellerinin birim fiyatları üzerinden yapıldığını ve müteahhitlerin döviz krizinden sonra eski fiyattan ellerinde kalan birçok kontratın ne olacağıyla ilgili hükümetle yapılan daha önceki görüşmelerde, keşif bedellerinde oluşan fiyat farklarının hangi çerçevede verileceği yönünde mutabakata vardıkları anımsattı.

Fiyat farkları konusunda hükümete iyi niyet göstergesi olarak “borçlan ve bize öde” demediklerini belirten Gürcafer, fiyat farklarını Türkiye’den ülkemize yapılacak olan para akışının ardından isteyeceklerini kaydetti.

Gürcafer, birim fiyatları konusuna da bir miktar düzenleme yapıldığını, ancak yapılan düzenlemenin de yeterli olmadığını söyledi.

Birim fiyatlarını düzenleyen ilgili kurumun Planlama ve İnşaat Dairesi olduğunu dile getiren Gürcafer, söz konusu dairede yeterince personel olmadığından dolayı birim fiyatlarının tam anlamıyla düzenlenemediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75