banner6

'En genç', Mesut Genç

banner37

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 29 milletvekili koltuğunu korurken, 21 yeni isim parlamentoya girdi… Resmi olmayan sonuçlara göre, meclisin yaş ortalaması 50…

'En genç', Mesut Genç
banner150

banner150

banner99

Ergül ERNUR

KKTC’de gerçekleştirilen erken genel seçimiyle ilgili resmi sonuçlar henüz açıklanmadı. Ancak oy oranlarının açıklanmasıyla birlikte meclise girdiği tahmin edilen milletvekili isimleri de az çok netleşti.

50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 29 milletvekili koltuğunu korurken, parlamentoya 21 yeni isim girdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, meclisin en genç vekili 33 yaşındaki Mesut Genç olurken; en yaşlı vekili 74 yaşındaki Hüseyin Angolemli oldu.

Meclisin yaş ortalaması ise 50.

Meclisteki doktor sayısı ise 17’den 6’ya düştü… Eldeki vekil listesine göre, yeni dönemde mecliste görev yapacak vekillerin meslekleri incelendiğinde çoğunluğun siyaset bilimci ve işletme mezunu olduğu görülüyor.

Meclise 21 yeni isim

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni dönemde görev yapacak 50 milletvekilinden 21’i, meclise yeni giren isimlerden oluştu.

Bu isimler şöyle:

“Olgun Amcaoğlu, Sıla U. İncirli, Kudret Özersay, Tolga Atakan, Gülşah Manavoğlu, Cemal Özyiğit, Bertan Zaroğlu, Oğuzhan Hasipoğlu, Resmiye Canaltay, Hasan Topal, Ayşegül Baybars, Erhan Arıklı, Fikri Toros, Erek Çağatay, Jale R. Rogers, Fuat Tek, Hasan Büyükoğlu, Yasemin Öztürk, Mesut Genç, Aytaç Çaluda ve Salahi Şahiner”.

‘En genç’ Mesut Genç, ‘en yaşlı’ Hüseyin Angolemli

41 erkek, 9 da kadından oluşan yeni meclisin yaş ortalaması 50.

Resmi olmayan sonuçlara göre, meclisin en yaşlı ismi 74 yaşındaki, Toplumcu Demokrasi Partisi milletvekili Hüseyin Angolemli.

Meclisin en genç vekili ise, erken genel seçime ilk kez giren ve seçim barajını geçerek parlamentoda temsiliyet elde eden Halkın Partisi’nin (HP) adayı oldu. HP’nin adayı 33 yaşındaki Mesut Genç, “meclisin en genç vekili” unvanının sahibi oldu.

Siyaset bilimciler ve işletmeciler çoğunlukta

Yeni dönemdeki mecliste, doktor sayısının 17’den 6’ya düştüğü görülüyor.

Eldeki vekil listesine göre, yeni dönemde mecliste görev yapacak vekillerin meslekleri incelendiğinde çoğunluğun siyaset bilimci ve işletme mezunu olduğu görülüyor.

Beş hukukçunun da parlamentoya girmiş olmasının, yasal çalışmaları etkileyeceği konuşuluyor.

Sekiz siyaset bilimci, yedi işletme mezunu, altı doktor, beş hukukçu, beş iktisat ve ekonomi mezunu bulunan milletvekilleri arasında mali müşavir, ziraat yüksek mühendisi, öğretmen, iç mimar/mimar, insan kaynakları yöneticisi, kimya mühendisi, ilahiyat mezunu, biyolog, kamu yönetimi mezunu, gemi kaptanı, ziraatçı, uluslararası ilişkiler mezunu, yazılım mühendisi ve müşavir de var.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104