banner6

En güçlü silahımız “aşı”!

banner37

​​​​​​Havaların soğumaya başlamasıyla Koronavirüs vakalarından ciddi artışlar yaşanıyor. Günlerdir 200’ün üzerinde seyreden vaka sayıları, dün 300’ü geçti ve bu sayının daha da artabileceği belirtiliyor. Sağlık uzmanları ise virüsten korunmak için maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra aşının önemini vurguluyor

En güçlü silahımız “aşı”!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Dünyada ve ülkemizde 2 yıla yakın bir süredir hüküm süren Koronavirüs pandemisi, kışın yaklaşmasıyla yeniden kâbusa dönüyor.

Ülkemizde giderek artan vaka sayıları 300’ü aşarak, dün 306 vaka ile yeni bir rekora imza attı.

Meclis eski Başkanı, dahiliye uzmanı Dr. Sibel Siber, artan Koronavirüsü vakalarını KIBRIS’a değerlendirerek, aşının önemini bir kez daha vurguladı.

Siber, bilimsel araştırmalar sonucu, bilimsel çevrelerin söylediği gibi virüse karşı en güçlü silahımızın aşı olduğuna dikkat çekerek, aşının koruyucu olduğunu yeniden anlattı ve aşılı kişilerde bulaştırma riskinin daha düşük olduğunun altını çizdi.

Siber, aşılarla ilgili en sık rastladıkları sorunun, 2’nci doz aşısını tamamlayan kişilerin 3’üncü dozu olup olmama yönündeki sorusu olduğunu ifade ederek, bilimsel verilerin 3’üncü dozun mutlaka yapılması yönünde olduğunu vurguladı.

“En güçlü silahımız aşı”

Meclis eski Başkanı, dahiliye uzmanı Dr. Sibel Siber, artan Koronavirüs vakalarını KIBRIS’a değerlendirerek, aşının öneminden bahsetti.

Birçok kişinin halen aşı olmadığının altını çizen Siber, hem ülkemizde, hem de dünyadaki verilerin, aşı olan kişilerde hastalığın hafif seyrettiğinin ve virüsü bulaştığı halde semptom göstermediğinin görüldüğünü kaydetti.

  Siber, maske, mesafe ve hijyenin yanı sıra aşının çok güçlü bir silahımız olduğuna dikkat çekerek, aşının teşvik edilmesini istedi.

  Siber, Koronavirüs aşılarının 3’üncü ve 4’üncü dozlarının yapılmaya başlandığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’nın, başvuran herkese 3’üncü doz aşılarının yapılacağı çağrısı yaptığını hatırlattı.

  “Sloganımız ‘aşı yapın’ olmalıdır” diyen Siber, aşı yaptırmaktan çekinen veya kafasında soru işareti olan kişilere de endişe edecekleri bir durumun olmadığı yönünde telkinde bulundu.

Aşı yaptırmayan kişilerin aklındaki endişenin kısa, orta ve uzun vadede aşının yan etkilerinin ne olacağı ile ilgili olduğunu söyleyen Siber, “Pandeminin başında aşıların faz çalışmaları eksikti. Faz çalışmaları tamamlanmadığı için bizler de kesin konuşamıyorduk. Ama 1 yıldır aşılama sürüyor ve bugüne dek olumsuz bir konsültasyon ile karşılaşmadık” şeklinde konuştu.

banner134

“3’üncü dozu mutlaka yaptırın”

Siber, aşılarla ilgili en sık rastladıkları sorunun 2’nci doz aşısını tamamlayan kişiler tarafından 3’üncü dozu “olalım mı? olmayalım mı?” şeklinde olduğunu ifade ederek, bilimsel verilerin 3’üncü dozun mutlaka yapılması yönünde olduğunu vurguladı.

  2 doz aşının 6 ve 9 ay arasında koruyuculuğu olduğunu hatırlatan Siber, Koronavirüs aşısının da grip aşısı gibi düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

  “Asıl endişe, aşısızken virüs bulaşmak olmalı” diyen Siber, aşıyla ilgili endişeye gerek olmadığına dikkat çekti.

  Siber, kendi hastalarından yola çıkarak karşılaştırdığı Koronavirüs vakalarında 1 kişi pozitife dönerken, aynı evde yaşayan aşılarını yaptırmış anne, baba, çocuk veya eşin pozitife dönmediğine çokça kez şahit olduğunu belirtti.

Daha dün bir hastasının kızının kendisini arayarak kronik hastalığı olan annesinin virüsü evde hafif semptomsuz geçirdiği bilgisini verdiğini söyleyen Siber, özellikle ileri yaşlarda tansiyon, şeker, kalp gibi rahatsızlığı olan aşılı kişilerin bile hastalığı kolay atlattıklarına kaç kez şahit olduğunu anlattı.

“Grip ve Koronavirüsü semptomları benziyor”

Siber, havaların soğumaya başlaması ile grip vakalarının arttığına işaret ederek, grip ve Koronavirüs semptomlarının benzerlik gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl bilim insanlarının da söylediği gibi dünyada ve ülkemizde ilk defa bu kadar az grip vakası görüldüğüne dikkat çeken Siber, bu yıl grip vakalarının fazla olduğunu ve Koronavirüsü semptomları ile grip semptomların ayırt edilemediğini belirtti.

Siber, semptom gösterenlere doktora gidilmeden önce muhakkak PCR testinin yaptırmalarını önererek, grip vakalarının artışının yanında bronşit ve zatürre vakalarının da olduğunu ifade etti.

Doktorların hastalarına grip aşısı önerdiğini ama ülkeye henüz aşıların gelmediğine vurgu yapan Siber, bu noktada vücut direncini güçlü tutmanın önemli olduğunu, sıkı giyinmek, iyi beslenmek, kalabalıklardan ve yakın temastan kaçınılması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104