'En önemli icraatımız Girne İmar Planı'

banner37

Girne Belediyesi Başkanı ve Bağımsız Başkan Adayı Nidai Güngördü, göreve gelmesi durumunda hayata geçireceği bir çok projesi olduğunu söyledi ve vatandaşlardan yetki istedi

banner87
'En önemli icraatımız  Girne İmar Planı'
banner90
banner99

Serkan SOYALAN

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 24 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerde yeniden Bağımsız Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere girdi.

Güngördü, görev sürecindeki icraatlarını değerlendirirken, yeni dönemde de seçilmesi halinde hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.

2014 yılında göreve gelmesiyle, en büyük icraatlarının İmar Planı’nı geçirmek olduğunu söyleyen Güngördü, İmar Planı’nın geçirilmesiyle Emirnameler döneminin kapandığını vurguladı.

SORU: Görev sürenizdeki icraatlarınızı değerlendirmenizi istesek, neler söylemek istersiniz?

GÜNGÖRDÜ: Biz 2014 yılının Temmuz ayında göreve geldik. Girne’de 2010 Mayıs’ından itibaren çok katlı binalara izin verilmeye başlandıydı. Biz bunun ne sonuçlar doğuracağını çok iyi gözlemleyip, planlamamızı ona göre yaptık. Hemen bir hazırlık yapıp, hiç vakit kaybetmeden Şehir Planlama Dairesi’ne başvurduk, İçişleri Bakanlığı ile temasa geçtik. Yaptığımız görüşmelerde Girne’de inşaat patlaması ve inşaat düzensizliği ile ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Sürdürülebilir olmayan o yapının ortadan kalkması için Emirnameler döneminin kapanmasını ve İmar Planı’na geçilmesi gerektiğini söyledik. Kent genelinde 5 kat izni istedik. Bu isteğimiz kabul görmedi. Yeni bir emirnameyle 10 katlar, 7 kata indirildi.

Şubat 2016’da İmar Planı çalışmalarına başladık. Biz bu şehrin kurtuluşunun İmar Planı’ndan geçtiğini anladık ve o yönde çalıştık. Çatalköy Belediyesi ile de görüşüp, 23 aylık bir çalışmanın ardından Girne-Çatalköy Ocak 2018’de İmar Planı’nı tamamladık. Ancak 27 yıllık bir gecikmeyle İmar Planı’na kavuştu Girne. İmar Yasası 1989 yılında geçmişti Cumhuriyet Meclisi’nden, biz 2018’de tamamlayıp geçirdik İmar Planı’nı. Hiçbir bakan, hiçbir belediye başkanı kimse bu planı başlatmadıydı.

16 Şubat 2018 tarihinde Şehircilik Dairesi tekrardan Turizm Bakanlığı’ndan alınıp, İçişleri Bakanlığı’na verildi ve İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da Girne-Çatalköy İmar Planı’nı Resmi Gazete’de yayımladı.

 

“İmar Planı’nı hazırlarken çok insanı karşımıza aldık”

Girne-Çatalköy İmar Planı’nda maddi manevi her türlü desteği, bu iki belediye verdi ve bu planla beraber de Emirnameler dönemi kapanırken, artık planlar dönemi başladı. Bence geride bıraktığımız bu 4 yıllık zaman dilimi içerisinde Girne’ye armağan ettiğimiz en güzel şey de bu imar planı oldu. Bu planla birlikte artık yavaş yavaş bir sisteme geçilecek. Bizim öngörülerimize göre Girne’de önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde bir rahatlama sağlanacaktır.

Biz bu imar planını hazırlarken çok insanı da karşımıza alarak, cesur adımlarla yürüdük. Şimdi artık sistemi oturtmak için çalışıyoruz. Bu İmar Planı’nın bir diğer önemli kazanımı da Belediye Başkanı ve Bakan’ın yetkilerini yasaya devretmesi oldu.

Girne’de 40 yıl içinde sadece Atatürk’ün, Zübeyde Hanım’ın ve Ziya Rızkı’nın büstleri vardı. Bizim dönemde bu büstlere 6 tane mermer, 2 tane de plastik heykel daha eklendi. Bu çalışmalar da önümüzdeki dönemlerde devam edecek.

 

SORU: Girne Belediyesi’nin mali yapısı ile ilgili neler söyleyebiliriz?

GÜNGÖRDÜ: Biz 2014 yılında göreve geldiğimizde belediye ile ilgili bir takım borçlarla karşılaştık. Bilindiği üzere belediyemize bağlı bir şirket var. O şirkette çalışan 73 kişinin Sosyal Sigorta yatırımları ödenmiyordu. Biz geriye dönük borçlar ve cezalar karşısında yaklaşık 3 milyon TL’lik bir ödeme yaptık.

Seçim döneminde esnafa yaptırılan ve müteahhitlere yapılan işler de ödenmemişti. Belediyenin bu borçlarını da yine biz ödedik.

Girne Belediyesi’nde en önemlisi tahsilât sıkıntısı vardı. Belediyenin kiracıları ile arasında büyük sorunlar vardı. O sorunları da giderdik ve tahsilâtı bir tamam yapmaya başladık. Hemen hemen tüm kalemlerde yüzde yüz bir artış oldu. Bu rakam belediye bütçesine bakıldığında da rahatlıkla görülebilir.

 

“Mali açıdan denk bütçeler yarattık”

Mali açıdan denk bütçeler yarattık. Belediye hizmet binası ve hemen bitişiğinde 400 kapasiteli Tiyatro ve Kongre Merkezi’ni tamamlamak üzereyiz. Bu proje için de 25 milyon TL’lik bir bütçe ayırdık. Şu ana kadar 15 milyon TL’lik bir ödeme yaptık. Gerçekçi ve ayakları yere basan bütçeler yaptık.

Şunu açıklıkla söyleyebilirim, Girne Belediyesi’nde ödeme güçlüğü yoktur. Çalışanlardan kesilen vergiler, çalışanlar ödenmeden önce devlete yatırılır. Bu yatırımlar da 16 yıl boyunca hiç yatırılmamıştı.

SORU: Önümüzdeki dönemde yeniden göreve seçilmeniz halinde, projeleriniz nelerdir?

GÜNGÖRDÜ: Belediye Hizmet Binası ve Tiyatro ve Kongre Merkezi’nin eylül sonu tamamlanmasını hedefliyoruz. Beldemizde bulunan hayvan barınağı ülkemizdeki en çağdaş hayvan barınağıdır. Hayvan barınağımızın yanında bulunan 10 dönümlük alanda ikinci etabına da başlayacağız.

Dome Otel ile Dallas Büfe arasında bulunan sahil şeridini yeniden düzenleyeceğiz. Bu anlamda da hazırlanmış bir projemiz var. Öte yandan tenis kortları ile denize kadar giden uzanan yol üzerinde de yeşil alan ve regreasyon alanı yaratmak istiyoruz.

Kent Müzesi için askerin kullanımında olan bir binayı aldık ve turizm beldesi Girne’ye bir sanat galerisi ve müze kazandıracağız.

Amfi tiyatro yakınında bulunan belediyeye ait atölyeler ve binaları da Girne Sanayi Bölgesi’ne taşımak için çalışmalarımız devam ediyor.

Avrupa Birliği destekli Girne, Alsancak, Çatalköy ve Lapta belediyelerinin işbirliğinde bir katı atık istasyonu için yürütücü belediye seçildik. Bu konuda da yasal prosedürlere başladık. Çalışmalarımız devam ediyor.

 

SORU: Girne’nin her geçen yıl artan nüfusu ile nasıl mücadele ediyorsunuz?

GÜNGÖRDÜ: Bu işin temeli İmar Planı’ndadır. Kentte günden güne artan nüfusun kontrol edilmesi için İmar Planı kaçınılmazdı. Eskiden bir araziye 15 ev yapılabiliyorken, şimdi artık 6-7 ev yapılabiliyor. Bu bugün hissedilmez, üç ile beş yıl içinde olumlu tarafları hissedilecek.

Artan nüfusla birlikte yoğunlaşan trafik en büyük sıkıntılarımızdan biridir. Bu da Doğu Çevre Yolu olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Yine trafiğe yapacağımız dokunuşlarla da 1-2 yıl içinde yoğunluklar azalacaktır.

SORU: Okuyucularımıza son olarak neler söylemek istersiniz?

GÜNGÖRDÜ: 2014 yılında belediye başkanlığı görevine seçildim. Bağımsız bir belediye başkanı olarak 4 yıl içinde yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalıştım. Şimdi vatandaşlarımdan bir 4 yıllık görev daha bekliyorum.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75