'En önemli rakibimiz, zaman'

banner37

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne eskisi kadar ihbar yapılmadığı iddiasının doğru olmadığını belirterek, kendilerinin kayıplarla ilgili bilgileri toplamaya devam ettiklerini ifade etti

'En önemli rakibimiz, zaman'
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs’ta, 1963-1964 ve 1974 yıllarında yaşanan toplumlararası çatışmalar sırasında kaybolan birçok Kıbrıslı Türk ile Kıbrıslı Rumun bulunup acılı ailelerine iade edilmesi için 1981 yılında kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), birçok ailenin acısına bir nebze olsun yardımcı olabilmek için özverili bir şekilde çalışıyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi, bugüne kadar kayıp olan birçok kişinin kemiklerini ailelerine ulaştırdı. Ancak, toplumlararası çatışmaların başlamasının üzerinden 55 yıl geçmesi ise zamana karşı yarışan KŞK’nın işini her geçen gün daha da fazla zorluyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük,“Bizim en önemli rakibimiz zamandır ve zaman da her geçen gün aleyhimize işliyor” dedi.

Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne eskisi kadar ihbar yapılmadığı iddiasının doğru olmadığını belirterek, kendilerinin kayıplarla ilgili bilgileri toplamaya devam ettiklerini ifade etti.

 

“Olayların şahitleri ya ölüyor, ya da gömülü olan yerleri hatırlamıyor”

banner134
Küçük, 1963 olaylarının üzerinden 55 yıl geçtiğine dikkat çekerek, “Olayların şahitleri ya ölüyor, ya da çok yaşlandıklarından dolayı kayıpların gömülü olduğu yerleri hatırlayamıyorlar” şeklinde konuştu.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin sürekli olarak bu tür zorluklarla karşılaştığını belirten Küçük, olayların üzerinden 55 yıl geçmesinden dolayı birçok kaybın gömülü olduğu yerlere de inşaat yapıldığını dile getirdi.

Küçük, “İnşaat yapılan alanlarda gömülü olan kişilerin çıkarılması maalesef mümkün değil. Çünkü bir bina kalktıktan sonra yıkılması ve yerine yenisinin yapılması çok maliyetli bir iştir. Biz ancak binaların yanında bulunan küçük garajları yıkıp yeniden yapabiliyoruz. Ayrıca İnşaat yapılırken bazı müteahhitler de inşaatlarının durmaması için bulunan kayıpları bize ihbar etmiyor” ifadelerini kullandı.

 

“En önemli rakibimiz zaman”

“Bizim en önemli rakibimiz zamandır ve zaman da her geçen gün aleyhimize işliyor” diyen Küçük, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bir dönem billboardlara ilan koyduklarını, ancak şimdi billboard yerine el broşürü çalışması yaptıklarını dile getirdi.

Küçük, el broşürlerinin yaklaşık birkaç ay sonra hazır olacağını belirterek, söz konusu broşürleri bölge bölge dağıtacaklarını ifade etti.

Ayrıca kayıplarla ilgili herhangi bir bilgisi olan kişilerin “Alo 181” hattını ücretsiz olarak arayabileceklerini kaydeden Küçük, söz konusu hattı arayan kişilerin isimlerinin kesinlikle kayıt altına alınmadığına vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75