En önemli sorun ülkeye girişler

banner37

Girne’de 150 bin sterlinlik kuyumcu soygunu gerçekleştiren zanlıların, eşkal ve kimlikleri belli olmasına rağmen ellerini kollarını sallayarak Ercan’dan çıkış yapmaları büyük tepkilere neden olurken, Girne bölgesi hukukçuları kanayan bir yaraya parmak bastı

banner87
En önemli sorun ülkeye girişler
banner90
banner99

PARMAK İZİ VE MOBESE KAMERALAR… Ülkede şu anda birçok ulustan kişilerin bulunduğunu, buna paralel olarak suç oranı ve suç çeşitlerinin de arttığını belirten Girne bölgesi hukukçuları, önemli olanın suç işlenmeden önüne geçilmesi olduğunu vurguladı. Bazı hukukçulara göre, ülkeye girişlerde parmak izi alınması da suçların önlenmesi ve suçluların yakalanmasında önemli katkı sağlayacak. Aynı şekilde mobese kameralarının da uygulamaya girmesi gerektiği görüşünü ortaya koyan hukukçular, bunun yanında komitelerde bekleyen yasaların da biran önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“SINIR VE İÇ DENETİMLER ARTIRILMALI”… Girne bölgesi hukukçularına göre, ülkeye girişlerdeki denetimler ve ülke içerisindeki denetimler artırılarak suç potansiyelinin en aza indirgenmesi, ülke huzurunun sağlanmasının yanında yargının da yükünü oldukça azaltacak. Girne Barolar Birliği Başkanı Gürcan Bayramoğlu, Kıdemli Savcı Egemen Metay ve Avukat Meral Erensoy Metay, genel anlamda bakıldığında, gerek bina gerekse personel bakımından mahkemelerin yetersiz kaldıklarını belirterek, bunun da dava süreçlerini yavaşlattığını ve mevcut personelin davalara yetişmekte güçlük çektiğini dile getirdi.

Meyil AVCAN

Girne’de geçtiğimiz perşembe günü Senak isimli kuyumcu dükkanında 150 bin sterlinlik soygun gerçekleştiren ve çaldıkları ziynet eşyaları ve paralarla ülkeyi neredeyse baştan başa dolaştıktan sonra, altın ve paraları Gazimağusa Limanı yakınlarına gömen iki soyguncunun, kimlik ve eşkalleri belirlenmesine rağmen, soygundan birkaç saat sonra ellerini kollarını sallayarak Ercan Havaalanı’ndan uçağa binip ülkeyi terk etmeleri, sınır kapılarındaki denetimler konusunu bir kez daha gündeme getirdi.


Girne bölgesi hukukçuları da, ülkedeki suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması konusunda en önemli etkenin ülkeye giriş ve çıkışlarda sıkı denetimler yapılması olduğu görüşünde birleşti. Hukukçuların kimi, ülkeye sadece pasaportla giriş-çıkış yapılması gerektiğini belirtirken, kimileri parmak izi uygulamasının başlatılmasını, kimileri mobese kameralara geçilmesini, kimileri komitelerde bekletilen yasaların biran önce hayata geçirilmesini, kimileriyse polis sayısının artırılması gerektiğinin altını çizdi.


Girne Barolar Birliği Başkanı Gürcan Bayramoğlu, Kıdemli Savcı Egemen Metay ve Avukat Meral Erensoy Metay, Girne bölgesi hukukçuları adına konuşarak, yeni hükümetten ne beklediklerini KIBRIS’a anlattı.


Ülkedeki her geçen gün artan adli ve kriminal olayların halk arasında huzursuzluğa yol açmasının yanı sıra yargının yükünü de bir o kadar artırdığına dikkat çeken Girne bölgesi hukukçuları, yeni hükümetten beklentilerinin ülkedeki suçları işlenmeden önleyecek tedbirleri hayata geçirmesi olduğunu vurguladı. Bunun da ülkeye girişlerdeki denetimler ile ülke içerisindeki denetimlerin sıkılaştırılmasıyla sağlanabileceğinin altını çizen hukukçular, suçların önlenmesiyle yargının da yükünün azalacağına vurgu yaptı.


Girne bölgesi hukukçuları, genel anlamda bakıldığında ise gerek bina gerekse personel bakımından mahkemelerin yetersiz kaldığını belirterek, bunun da dava süreçlerini yavaşlattığını ve mevcut personelin ise davalara yetişmekte güçlük çektiğini kaydetti.

Bayramoğlu: Suç işlenmemesi için önleyici tedbirler alınması şart


Girne Barolar Birliği Başkanı Gürcan Bayramoğlu, her şeyden önce ülkemizde ciddi bir bütçe eksikliği olduğunu ve mahkemelerin de bu sorundan dolayı olumsuz etkilendiğini belirterek, özellikle işleyiş bakımından mahkemelerde personel eksikliği olduğunu ve mevcut personelin işleri yetiştirebilmesi için insanüstü efor göstermesi gerektiğini dile getirdi.


Mahkemelerde personel eksikliği olmasının hem çalışanlara zorluk yaşattığını hem de dava süreçlerinin yavaş ilerlemesine neden olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, bütçeyle alakalı bina yetersizliği de olduğunu kaydetti.


Bayramoğlu, her şeyden önce suç işlenmemesi için önleyici tedbirler alınması gerektiğini, önlenebilirse suç oranının azalması durumunda ceza bakımından da yargıya düşen yükün azalacağının altını çizerek, kontrol mekanizmalarının artırılması durumunda ülkeye gelip gidenlerin de tespitinin daha düzgün yapılmasının ve dolaylı olarak suç oranının da azalmasının mümkün olacağına dikkat çekti. 

“Komitede bekletilmekte olan çok ciddi yasalar var”


Bayramoğlu, önceki hükümet tarafından masaya yatırılmış yürürlüğe girmeyi bekleyen ve hükümetin değişmesi nedeniyle komitede bekletilmekte olan çok ciddi yasalar olduğunu vurgulayarak, hükümetin ne yazık ki bir istikrar yakalayamadığı için üzerinde çalışılmış, yürürlüğe girmeye hazır yasaların bekletildiğini ve bu hükümetin de değişmesi durumunda yasaların yine yarım kalacağını belirtti.


Bayramoğlu, komitelerin çalışmalarını artırması gerektiğini ve yasalarla ilgili doğru tespitlerin yapılması gerektiğini ifade ederek, en önemli unsurun sağlıklı denetim mekanizmaları oluşturulması, denetimlerin artırılması ve suçlar işlenmeden önce tedbirler alınması gerektiği hususuna değindi.


İnsanları ancak eğiterek suçlardan uzak tutabileceğimizi aktaran Bayramoğlu, yargının en kolay kısım olduğunu, ancak bir insanın kamu içinde suç işlemeden barınabilmeyi öğrenmesinin hem ülke için hem de kamu için daha iyi olacağını sözlerine ekledi.

Metay: Mobese kameralarının hayata geçirilmesi gerekir


Kıdemli Savcı Egemen Metay, ülkedeki polis sayısının artırılması ve mobese kameralarının hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun yanı sıra KKTC’ye giriş, çıkış yapanlara parmak izi, yani “Data Base” dediğimiz sistemi oluşturup, onun uygulamaya geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.


Parmak izi uygulamasına geçildiği takdirde suçluların bulunmasının daha kolay olacağını ve eğer bir sabıkası varsa veya aranıyorsa, o şahsın sistemde çıkışı yasaklandığı takdirde yurt dışına kaçmasının mümkün olamayacağını belirterek, geçtiğimiz günlerde yaşanan silahlı saldırı meselesindeki zanlının da eğer bu sistem kurulmuş olsa, kaçmasının önlenebileceğini kaydetti.


Metay, giriş çıkışların kontrol altına alınamaması durumunda suçların önüne geçmenin pek mümkün olmayacağının altını çizerek, ülkeye bakıldığı zaman bir sürü farklı uyruktan alt kesimlerin gayri yasal şekillerde geldiğinin görüldüğünü ifade etti.


Öte yandan, polis, mahkeme salonları, personel sayısı ve devriyelerin de artırılması gerektiğinin altını çizen Metay, nüfus arttıkça suçla mücadele etmenin zorlaştığını ve bu yüzden olay olması beklenmeden her hafta operasyon yapılması gerektiğini dile getirdi.

“Yetersiz bina ve personel eksikliği var”


Avukat Meral Erensoy Metay, yeni hükümetten beklentilerinin, yargının bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne olan saygı ve inancın aynen devam etmesi olduğunu belirterek, özellikle denetimsiz ülkeye girişlerin pek çok adli vaka yarattığını vurguladı.


Denetimsiz girişler nedeniyle mahkemelerin daha önemli davaları varken bu tür adli vakalarla meşgul edilmemesi gerektiğini kaydeden Avukat Metay, ülkeye giriş çıkışların uluslararası normların ön plana alınarak yapılması gerektiğine değindi.


Metay, iç denetimlerin artırılarak kaçak insanların suç işleme olanağı bulunmadan ülke dışına çıkartılması gerektiğini belirterek, öte yandan, ülkemizde artmakta olan dava sayısının, yetersiz bina ve personel eksikliği problemlerini ortaya çıkararak yargının sıkıntılarını artırdığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2019, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
İrem
İrem - 13 ay Önce

Ev sahipleri evlerinde kalanları belgelerse muhtarlar ve emniyet sorumluluğundaki yerlerdeki her kızı kayıt altına alsa mal sahibi Kiracı komşu.kollama ve toplum polisi birimini hizmete geçirse bunlar olmaz. Ülkeye giren kayıtlı bunlar nerede ne zaman çıkmış çıkmamışsa nerede bilgisayarla bir kişi bile kontol eder.

Alidesidero
Alidesidero - 13 ay Önce

Siz sorunun kökünü hala anlayamadınız.

SIRADAKİ HABER

banner75