"En pahalı haberleşme bizim ülkemizde”

banner37

banner87
"En pahalı haberleşme bizim ülkemizde”
banner90
banner99

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis Genel Kurulu'nda yağtığı konuşmasında haberleşmenin insan haklarında da yeri olduğunu ve herkesin faydalanabileceği bir yapı gerektirdiğini söyleyerek, “ama en pahalı haberleşme bizim ülkemizde” dedi.

Tanınmamış bir ülke olmamıza bağlanan bu pahalılığın başka bir yüzünün de denetlenmemek olduğunu savunarak, “sağolsun devlet sabit telefon olayını bitirdi” dedi.

Angolemli, hayat pahalılığı hesaplanmasında, kullanılmayan sabit hatların fiyatlarının düşürülmesiyle ucuzluğun da sağlandığını söyleyerek, “gelmiş geçmiş en kurnaz maliye bakanıyla karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Ülkedeki 2 GSM şirketinin daha detaylı ve düzenli denetlenmesi gerektiğine işaret eden Angolemli, rekabetin fiyatları düşürmesi beklenirken bizim ülkemizde özelleşmenin sömürü anlamına geldiğini ifade etti.

Geçmişte devletten özele devredilen sektörlerle ilgili örnekler veren Angolemli, haberleşme konusunu layık olduğu şekilde denetlenebilirse herkesin rahatlayacağını belirtti.

Angolemli, yurt dışına telefon açmanın ne kadar maliyetli olduğuna da değinerek, cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla haberleşmeye rahatlık geldiğini ancak bunun herkesin bütçesine uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

2010 yılından beri bu konuda büyük bir tedirginlik olduğunu hatırlatan Angolemli, sabit hatların sürekli arızalanmasının da konuya önem verilmemesiyle alakalı olduğunu savundu.

Denetim zafiyetinin devletin alışkanlığı olduğunu ileri süren Angolemli, özel sektörde işverenlerin çalışanlarına doğru olmasa da asgari ücretten yatırım yaptığını ve bunu kimsenin denetlemediğini söyledi.

Angolemli, 2 GSM şirketiyle ilgili rekabet kurulunun denetleme yapıp yapmadığını sordu.

Angolemli, hastane yangının ardından da gereken denetimlerin yapıldığını sanmadığını, kaydederek, gereken denetimlerin yapılmadığına inandığı noktaları sıraladı. Angolemli bu yasaya red oyu vereceklerini söyledi.

ATAKAN

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, söz alarak BTHK’nın web sitesinden yaptıkları işlerin ve 2 GSM için uyguladığı cezaların yer aldığını hatırlatarak, Telefon Dairesinin kamu özel ortaklığında dönüştürüleceğini ancak kamunun denetleyen konumda kalacağını belirtti.

2018-2019-2020 bütçelerinde ne kadar pay ayrıldığının ve yatırım yapıldığının incelenebileceğini ifade eden Atakan, telefon dairesinde kamunun varlığını sıfırlayacak bir adım atılmayacağını vurguladı.

Data kullanımının artmasıyla devlet aleyhine bir durum oluştuğunu ve dünyadaki birçok ülkedeki gibi data ve sesin eşitlenme noktasına geçileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75