banner6

En sonunda!

banner37

Kamusal ve kurumsal alanlarda yapılacak inşaatlarda engelliler için düzenlemeler zorunlu hale getirildi.

En sonunda!
banner151 banner143

Turizm ve Çevre Bakanlığı, engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak için yollar ve binalar tüzüğünde değişiklik yaptı. Tüzük değişikliği düzenlenen basın toplantısı ile duyuruldu.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, göreve geldikleri günden bu yana engellilerin engellerinin kalkması ile ilgili çalışma yapıldığını belirterek, bu çalışmanın sonuçlandığını söyledi.
Ataoğlu, “Fasıl 96 yollar ve binalar yasası altında olan yollar ve binalar değişiklik tüzüğünde yapılan çalışma yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren kamusal ve kurumsal alanlarda yapılacak olan inşalarda engelliler için düzenlemelerin yapılması mecburidir. Bunu memnuniyetle paylaşmak istiyorum” dedi.
Söz konusu tüzükteki değişikliğin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Ataoğlu, tüm kamusal alanlarda bu tüzük değişikliği ile engellerin kalkmasını hedeflediklerini vurguladı.
Tüzük değişikliği yaparken 4 ana başlığın esas olarak alındığını belirten Ataoğlu, bunları; dış mekan erişim standartları, iç mekan erişim standartları, engellilerde yangın emniyetleri ve işaretleme ile tabelalar olarak sıraladı.

“Zamanı çoktan geldi de geçti”

Ataoğlu, “Unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız. Engellerin kaldırılması ile ilgili ve engelsiz bir hayatın oluşturulması ile ilgili elimizi taşın altına koyma zamanı çoktan geçmiştir” dedi.
Ataoğlu’nun konuşmasının ardından Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan söz aldı ve yapılan çalışma ile mevcut engelli standartlarının yasallaştırıldığını söyledi.
Yiğitcan, konuşmasının ardından yapılan çalışmayı, görsel sunum ile birlikte basın mensuplarına tanıttı.

Kibrit: Bu bir milat

Sunumun ardından söz alan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, bugünü engelliler için milat olarak kabul ettiklerini belirterek, engellilerin toplum içinde eşit bir şekilde yaşamasının misyonları olduğunu söyledi.
Yıllardır mücadele verdikleri ulaşım, erişim ve dolaşım sorununun yasal bazda olarak ortadan kaldırılmasının kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Kibrit, “beklentimiz odur ki mevcut kamu binaları ve kamuya açık alanların da bugünden itibaren geriye dönük olarak tadilatlar yapılmasıdır” dedi…
Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları birliği Başkanı Ahmet Hüdaoğlu da engellilerin hayatını kolaylaştırmak için daha önce de birçok çalışma yaptıklarını ifade etti.
 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2016, 10:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104