banner6

En ucuz yemeklik sebze 10 TL

banner37

Sebze, meyve fiyatları aldı başını gidiyor. Akaryakıtın pahalı olması, tarımdaki yanlış üretim politikaları ve Hal Yasası’nın eksikliği derken vatandaş meyve ve sebzesini de sayarak almaya başladı

En ucuz yemeklik sebze 10 TL
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

LEFKOŞA AÇIK PAZAR DÜN DURGUNDU… Bayram sonrası dün ilk kez kurulan Merkez Lefkoşa’da kurulan Açık Pazar halktan pek fazla rağbet görmedi. Pazar alışverişine gidenler ise, en ucuz yemeklik sebzenin bile kilosunun 10 TL’den satıldığını belirterek, sebzeleri de meyveleri de artık sayarak aldıklarından söz etti. Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Grabli de, fiyat artışlarının esas sebebinin ülkedeki tarımın planlı programlı yapılmamasından kaynaklandığını söyledi.

Lefkoşa’da Salı ve Pazar günleri kurulan açık pazar dün de vatandaşların hizmetindeydi. Hem sıcak hava, hem de bayram tatili dolayısı ile eskisi gibi ziyaretçisi olmayan pazar esnafı, durumdan çok da memnun kalmadı.

Öte yandan vatandaş, meyve sebze fiyatlarının yüksek oluşundan yakınarak, alışverişlerini geçmişe göre kısıtladıklarından bahsetti.

Pazar tezgahlarında 10 TL’nin altında meyve bulunmazken, limon ve portakalın yüksek fiyatları dikkat çekti. Aynı şekilde yemeklik sebzelerin fiyatı da genel anlamda 10 TL ve üzeriydi.

  Bu hafta pazar tezgahlarında dikkat çekenler arasında ise düşen salatalık fiyatı, tezgahta bağı 15 TL’den yer alan molehiya, kilosu 20 TL’ye satılan mantar ve kudret meyvesi vardı.

Bunların yanında, bu mevsimin en faydalı meyvelerinden ve ülkemizin değişilmez tatlarından olan babutsa da 10 tanesi 10 TL’den satışa sunuldu. Kilosu 23 TL’yi bulan kiraz ve artan karpuz fiyatı da dikkat çekenler arasındaydı.

KIBRIS’a konuşan Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, yüksek fiyatlara dikkat çekerek, fiyat artışlarının esas sebebinin halka göre planlı programlı ekim olmamasından kaynaklandığını söyledi.

10 TL’nin altında yemeklik neredeyse yok

Ülkemizde yemeklik sebzenin fiyatı da oldukça yükseldi, pazarda alışveriş için bulunan vatandaşlar 10 TL’nin altında pişirecek sebze bulamadıklarından yakındı, sebze ve meyveyi artık kiloyla değil sayarak almaya başladıklarını söyledi.

Pazarda bu hafta yemeklik olarak satılan sebzelerin kilo fiyatları şöyle:

Bamya 5 ile 15 TL arası değişiyor. Börülcenin kilosu ise 10 TL ile 15 TL aralığında, sarı fasulye 15 TL, dolmalık biber ve kabak 5 TL, kaypa biber 7 TL, patlıcan 3,50 ile 5 TL arası değişen fiyatlarla tezgahlarda yer aldı.

Soğan ve patatesin kilosu ise cinse ve kaliteye göre değişerek 3,50 TL ile 5 TL arasında satışa sunuldu. Acı bibere 10 TL ile 15 TL arasında değişen fiyatlar biçildi. Öte yandan her zamanki gibi pazarda en pahalı ürünlerden biri de kilosu 20 TL’den satılan mantardı.

Kudret meyvesi 20 TL, kiraz 23 TL’den satıldı

Pazarda meyve fiyatları da sebzeden geri kalmadı, meyvede de en ucuz fiyat 10 TL’ydi. Artık vatandaş birkaç çeşit meyve almakta zorlanıyor.

Tezgahlarda meyve fiyatları da şu şekildeydi:

Sultani üzümün kilosu 10 ile 15 TL arasında değişikten, siyah üzüm de 15 TL’den satıldı. Kirazın kilosu 15 ile 23 TL arasında olan pazarda, siyah erik, şeftali, yerli erik ve muzun kilosu 10 TL’den tezgahlarda yerini aldı.

Havucun kilosu 7, karpuzun kilosu ise 4 TL’den satıldı. Pazar tezgahlarında en çok dikkat çeken ise kudret meyvesinin fiyatı oldu. Kudret meyvesi pazarda 20 TL’den alıcı bekledi.

Mevsimi gelen ve sokaklarda marketlerde pazarda sık sık görmeye başladığımız babutsanın ise 10 tanesi 10 TL’den satıldı.

Limon ucuzlamıyor

Öte yandan pazarda dikkat çekenler arasında ise narenciye ülkesi olmamıza rağmen yüksek fiyatlarla satılan portakal ve limon oldu.

Limonun kilosu tezgahlarda 12 ile 15 TL arasında yerini alırken, portakal 7 TL’den satıldı.

Bunların yanında geçtiğimiz haftalarda 15 TL’yi bulan salatalığın fiyatı düşmeye başladı. Salatalık 5 ile 8 TL arasında satılırken, domatesin fiyatı ise 4 ile 5 TL arasında değişti.

Diğer bir dikkat çeken etiket ise asma yaprağının fiyatı oldu, asma yaprağının kilosu 60 TL’den satışa sunuldu.

Ülkemizin değişilmez ve geleneksel lezzetlerinden molehiya da bağ olarak pazarda yerini aldı. Molehiyanın bağı 15 TL’den satıldı.

Garabli: Tarımda plan ve program şart

Açık Pazarcılar Birliği Başkanı Yenal Garabli, yüksek fiyatlara dikkat çekerek, fiyat artışlarının esas sebebinin halka göre planlı programlı ekim olmamasından kaynaklandığını söyledi.

“Tarımda plan, program olsaydı ve ürünler halka göre ekilip biçilseydi fiyat yükselmez düşerdi” diyen Garabli, karpuz örneğini vererek, “Karpuz ilk çıktığı günlerde ihtiyaç fazlası kadar ekildi ve o dönemde vatandaş 3 karpuzu 10 TL aldı. Bugün ise kilosu 6 TL’ye kadar çıkıyor. 10 kilo bir karpuza vatandaş 60 TL ödemek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

banner134

Garabli, bazı toptancıların daha ürün dalındayken parasını ödeyerek tarlayı olduğu gibi kapadığını ve fiyat artırarak, ürünü piyasaya istediği fiyattan sürdüğünü kaydetti.

“Tarımda planlı ve programlı üretime geçildiğinde, Hal Yasası da geçtiğinde fiyatlara bir düzen geleceğine inanıyorum” diyen Garabli, artan mazot fiyatlarına, hayat pahalılığına da dikkat çekti.

Garabli, mazot fiyatının artmasının üreticiye girdinin artması şeklinde yansıdığına vurgu yaparak, girdilerin yükselmesinin ise vatandaşın aldığı ürüne yansıdığına işaret etti.

Pazara uğrayan vatandaşların her çeşit ve birçok bütçeye uygun ürün bulabileceğini belirten Garabli, “vatandaşlar tek bir tezgahtan alışveriş yapmamalı, gezip hem cebine uygun, hem de tercihine göre ürün bulabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88