banner6

Endişe büyüyor

banner37

Okullarda görülmeye başlayan Koronavirüs vakaları, tedirginliği artırdı. Vakaların tespit edilmesi üzerine önlem amacıyla kapatılan 9 Eylül İlkokulu’nda dün öğrencilere PCR testi yapıldı, Alasya İlkokulu ise velilere “bugün okul yok” mesajı gönderdi

Endişe büyüyor
banner99

Koronavirüs vakalarında yerel bulaşın hızla yayılması, toplumdaki endişeyi artırdı.

Özellikle okullarda öğretmen ve öğrencilerde pozitif vakaların görülmesi, aileleri paniğe sürükledi. Vakaların tespit edilmesi üzerine eğitime ara verilen 9 Eylül İlkokulu’ndaki Covid-19 pozitif sayısı arttı.

Dün sabah okula çağrılar öğrencilere PCR testi yapıldı. Okul yönetimi, öğretmen ve veliler, endişeli olduklarını ifade ederek çocukların da psikolojisinin bozulduğunu söyledi.

Öte yandan, pozitif vaka görülen Alasya İlkokulu’nda da tedirginlik hakim. Okul idaresi, tüm velilere, “öğrencilerimiz için bugün okul olmayacaktır” mesajını gönderdi. Okulda, Covid-19’a yakalanan öğrencilerin öğrenim gördüğü 3 Beyaz, 3 Turuncu ve 4 Beyaz sınıfındaki öğrenci ve öğretmenlerine PCR testi yapılacağı öğrenildi.

618 öğrencisi bulunan Alasya İlkokulu’nda, her gün 309 öğrencinin okula gitmesi gerekirken, görülen 3 vakadan sonra bu rakam 38’e düştü.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Sağlık Bakanı Ali Pilli, okullarda temaslı takiplerin yapıldığını, alınabilecek tedbirlerle ilgili de istişareler yapıldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Pilli, okullarda Covid-19 bulaşının artması durumunda Şubat tatilini Ocak ayına çekebileceklerini açıkladı.

Amcaoğlu: Çocuklarınızı okula gönderin

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, bazı okullarda rastlanan Covid-19 vakaları ve temaslıları ile gerek Sağlık Bakanlığı’nın gerekse kendi bakanlık yetkililerinin yakından ilgilendiğini belirtti.

Bazı sendikaların “temaslılarla ilgilenilmiyor, takip eksik” yönündeki eleştirilerinin doğru olmadığını söyleyen Bakan Amcaoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın temaslı takibinin çok başarılı olduğunu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak da pozitif vaka saptanan okullarda tüm temaslılarla ilgilendiklerini kaydetti.

Bakan Amcaoğlu, pozitif vaka görülen her okulda, temizlik ve dezenfekte işlemlerinin de yoğunlaştırılarak devam ettiğini ekledi.

BRT’ye konuşan Amcaoğlu, okullarda vakaların başladığını ve her vatandaş gibi kendisinin de endişeli olduğunu ifade ederek, 271 okuldaki 53 bin öğrencinin eğitimlerinin sürmesi yollarını zorlama durumunda olduklarını belirtti. Bazı okulları ziyaret ettiğini ve müdür ile öğretmenlerin ciddi özveri ile çalışmakta olduklarını kaydeden Amcaoğlu, yetkili sendikalarla da görüştüklerini birtakım yazılı tavsiyeler aldıklarını söyledi.

Online eğitim alan yükseköğretim öğrencileri olduğunu da dile getiren Bakan Amcaoğlu, tüm eğitim kurumlarında izlenecek yolun belirlenmesi için bir harita oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı. Yetişkinlerin dikkatsizlikleri sonucu vakaların arttığına işaret eden Amcaoğlu, velilerin çocukların eğitim haklarını gasp etmeyecek şekilde hayatlarını düzenlemesini istedi.

Amcaoğlu, okullardaki vakalara ilişkin olarak da konuşarak, Sağlık Bakanlığı’nın öngörüleri doğrultusunda bazı kararlar alındığını, okullardaki temaslı takiplerinin de ilgili komite tarafından düzenlendiğini ve uygulandığını anlattı. Amcaoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın gerekmesi durumunda okulların ara tatilini öne çekebileceğini belirttiğini, bunun da değerlendirileceğini kaydetti. 22 Aralık’ta yetkili sendikaların ‘salgının kontrolden çıkmaması’ için ara tatilin öne alınması talebini kendilerine ilettiğini anlatan Amcaoğlu, bunu ilgili komite ve kesimlerle tartıştıklarını, komitenin aldığı kararları uygulayacaklarını belirtti.

Bakan Amcaoğlu, okullarda önlemlerin tamamıyla alındığını ve uygulanmakta olduğunu da söyleyerek, velilere çocuklarını okula göndermeleri çağrısı yaptı.

Covid-19 pozitif vaka olan 9 Eylül İlkokulu’nda eğitime ara verildiğini, Fazıl Plümer Anaokulu ve Değirmenlik Ortaokulu’nda ise tetkik ve takibin ardından eğitimlerin sürdüğünü kaydeden Amcaoğlu, eğitimin devamlılığının önemini dile getirdi. Özel dershanelerle ilgili olarak da konuşan Amcaoğlu, sağlığın kazançtan önce geldiğini, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarına uyulmasının önem arz ettiğini söyledi.

Amcaoğlu, son 15 gündeki yerel bulaşların Güney Kıbrıs kaynaklı olduğunu da ifade etti.

Pilli: Şubat tatilini,

Ocak ayına çekebiliriz

Mecliste konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, okullarda Covid-19 bulaşının artması durumunda Şubat tatilini Ocak ayına çekebileceklerini açıkladı.

Muhalefet vekillerinin eleştirilerini ve sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Pilli, okullarda görülen Covid-19 vakaları konusunda Eğitim Bakanlığı’yla istişare içinde olduklarını ifade etti.

KTÖS: Tedbirler yetersiz,

bulaş riski var

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, 3 öğrencide Covid-19 tespit edilen Gazimağusa’daki Alasya İlkokulu’nu ziyaret etti ve basına açıklama yaptı.

Genel Sekreter Şener Elcil, okullardaki gerekli önlemlerin tam olarak alınmadığını ileri sürerek, “Tedbirler yetersiz, bulaş riski var” dedi.

Şener Elcil, tüm dünyayı alarma sokan COVİD-19’un okullara sıçrayışının, bölgedeki veliler arasında tedirginlik yarattığına dikkat çektikten sonra, başta Alasya İlkokulu olmak üzere kent merkezindeki Hüseyin Akil, Şehit Zeki Salih, Polatpaşa İlkokulu, Karakol İlkokulu ve Alasya Vakıf Anaokulu’nda okula giden öğrenci sayısının ciddi oranda düştüğünü anlattı.

Elcil, 618 öğrencisi bulunan Alasya İlkokulu’nda, her gün 309 öğrencinin okula gitmesi gerekirken, görülen 3 vakadan sonra bu rakamın 38’e düştüğüne vurgu yaptı ve rakamların bulaş sonrası, beklentinin altına düştüğünü dile getirdi.

Alasya İlkokulu Müdürü Kenan Tuncay ise, okul idaresine, öğretmen, öğrenci, okul çalışanı ve kantin çalışanlarına, bir an evvel PCR testi yapılmasını istedi.

Kenan Tuncay, 3 sınıftaki 3 öğrencide Covid-19 saptandığına dikkat çekti ve “Sağlıklı eğitime devam etmek için, bir an evvel, okuldaki bulaş oranı tespit edilmeli. Şu an kimde var kimde yok bilmiyoruz. Testler yapılıp oran tespit edilmeli. Velinin de tedirginliği giderilmeli” dedi.

Fotoğraflar / Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 09:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104