banner6

Endonezya’dan 32 milyon Euro getirtecekti, sahte belge düzenlemekten yargılanacak

banner37

Proje müdürü olarak çalıştığı şirket adına Endonezya’daki bir bankadan yüklü miktardaki paranın havale edilebilmesi için sahte taahhütname hazırlayarak tedavüle sürmekle suçlanan Berlin uyruklu J.J.D. teminatla serbest bırakıldı

Endonezya’dan 32 milyon Euro getirtecekti, sahte belge düzenlemekten yargılanacak
banner150 banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

İskele’de faaliyet gösteren ve proje müdürü olduğu şirkete Endonezya’daki bir bankadan 32 milyon Euro’nun havale edilebilmesi için, havalenin yapılacağı bankanın adına sahte taahhütname hazırlayarak, notere tasdik ettirdiği suçlamasıyla tutuklanan Berlin uyruklu J.J.D., aleyhindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere 20 bin TL nakdi teminata bağlandı, 1 kişiyi de 100 bin TL’lik kefil göstererek serbest kaldı. J.J.D. ayrıca yargılanıncaya kadar yurt dışına da çıkamayacak.


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında İddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Gökhan Kol’u yeminli şahadete çağırdı.


Tanık polis Gökhan Kol, zanlının, 10-12 Kasım 2021’de meydana gelen ‘Resmî evrak sahteleme’ ve ‘Sahtelediği evrakı tedavüle sürme’ suçundan methaldar olduğunu söyledi.


Gökhan Kol, şikayet üzerine derdest emri gereği tutukladığı zanlının, proje müdürü olarak faaliyet gösterdiği İskele’deki Arrow United Projects Ltd. adına, Endonezya’da faaliyet gösteren bir bankadan 32 milyon Euro para havale edilmesini sağlamak ve bu meblağın yüzde 14’ü olan, 4 milyon 480 bin Euro’yu da Ürdün uyruklu M.A.A.’nın hesabına yatırılmasını sağlamak amacıyla konu suçları işlediğini belirtti.


Tanık polis Gökhan Kol, zanlının, amacını gerçekleştirmek için, paranın havale edileceği Türkiye İş Bankası adına İngilizce yazılı taahhüt belgesi hazırlayıp, belge üzerine 1’i banka müdürü diğeri memur olan 2 yetkili adına imza atıp, belgeyi sahteledikten sonra, konu belgeyi tasdik memuru A.B.’ye vermek suretiyle tedavüle sürüp belgenin tasdiklenmesini sağladığını belirtti.


Gönüllü ifade verip suçunu kabul eden zanlıdan el yazı örneği alınıp incelemeye gönderdiğini anlatan Kol, tahkikatını zanlının etki edeceği oranda tamamladığını kaydetti, zanlının uygun bir teminata bağlanmasını istedi.


Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, zanlıyı, KKTC dışına çıkmaktan men etti ve bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.


Mine Gündüz Serden, 20 bin TL nakdi teminata bağladığı zanlı lehine ayrıca, KKTC vatandaşı 1 kefilin 100 bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110