Enerjideki hükümet programını uygulayın

Kapasite artırımı için 2 ay önce yeni santral alımıyla ilgili aldığı kararda ısrar eden KIB-TEK Yönetim Kurulu, bakanlığın alınan kararı uygulamasını isterken, yönetim kurulu üyeleri hükümete çağrıda bulundu

Enerjideki hükümet  programını uygulayın

Mehmet KARA

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) artan enerji talebini karşılamak ve ülkeyi karanlıkta bırakmamak adına 4 santral alımıyla ilgili 2 ay önce ürettiği kararın hükümet tarafından uygulamaya konulmamasına tepki gösteren yönetim kurulu üyeleri, hükümet programı çerçevesinde adım attıklarını kaydetti.

KIBRIS gazetesinin “KIB-TEK’te kriz” başlıklı manşet haberi üzerine konuşan kurumun yönetim kurulu üyeleri sorunun en kısa sürede aşılmasını bekliyor.

KIB-TEK’te aşılamayacak sorun bulunmadığını dile getiren yönetim kurulu başkanı Ahmet Hüdaoğlu, konunun toplum menfaatine uygun olarak çözüleceğini ifade etti.

Hoşkara: Hükümet programına uygun hareket ettik

KIB-TEK yönetim kurulu üyelerinden Ercan Hoşkara, yeni elektrik santrali alımı konusunda bakanların hükümet programına uygun hareket etmeleri çağrısında bulundu.

Kendilerinin hükümet programında yer alan hedefler doğrultusunda karar ürettiklerini kaydeden Hoşkara, santral alımıyla ilgili ihaleye çıkılmasıyla ilgili geçen her günün kayıp olduğu uyarısında bulundu.

Avcıoğlu: Kapasitemiz yüzde yüze ulaşmak üzere

KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Avcıoğlu, “AKSA da dahil olmak üzere, şuan üretebileceğimiz maksimim 355-356 megavat civarında kurulu gücümüz var. Kapasitemizin yüzde yüzüne ulaşmak üzereyiz. 350 megavat aşıldığı anda ne bizim ne de AKSA’nın kurulu gücü bunu karşılayamaz” dedi.

Dört yeni santral alınması konusunda iki ay önce karar üretildiğini kaydeden Avcıoğlu,  “Kurum olarak KKTC genelinde yıllık yüzde beş bir talep artışımız var. AKSA’nın üretim santralleri de dahil… 340’ın üzerine, yüzde beş daha koyduğunuzda tam limit oluyor. Şu an itibariyle de 340 megavatı gördük” ifadelerini kullandı.

Kapasite olarak limitlerde olduklarını kaydeden Avcıoğlu, kemanın yaylarının gerilebildiği kadar gerildiğini söyledi.

“Önümüzdeki yazı kurtaracak durumda değiliz”

Avcıoğlu, “Ufak ünitelerden biri arızalansa bizleri kısmen sıkıntıya sokacak.  Ancak büyüklerden biri arızalansa çok daha büyük bir sıkıntıya girecek durumdayız” diye konuştu.

“İhaleye çıkılmaması durumda bizleri ne bekliyor?” sorusuna Avcıoğlu, ihaleye çıkılmaması durumunda önlerinde birkaç seçenek olduğunu belirtti.

Gündemde bir kablo projesinin olduğunu ancak şuan sözleşmenin imzalanması durumunda ise yapım süresi 3 yıl olacağını ifade eden Avcıoğlu, “Peki üç sene boyunca biz ne yapacağız?” diye sordu.

“Kapasite olarak limitlerde olunduğu için önümüzdeki yazı kurtaracak durumda değiliz” diye konuşan Avcıoğlu, ihaleye çıkılmaması durumunda elektrik kesintilerinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Yönetim kurulu olarak aldıkları kararın doğrultusunda adım atılmasını beklediklerini kaydeden Avcıoğlu, yapacakları yatırımın elektrik fiyatlarına ek maliyet getirmeyeceğini de kaydetti.

Avcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet programında iki şey vardır. Birincisi kesintisiz elektrik verebilmek. Bunu yapabilmek için bu yatırımı yapabilmemiz gerekiyor. İkincisi ise bir filtre konusu. Filtre konusu sanıldığı kadar ucuz bir şey değildir. Dört yeni ünite daha alınırsa ünite sayısı 12 ye çıkacak. Bu filtrelerin her biri için ayrı ayır alınması gerekiyor. 50 Milyon Euro ya takabil eden bir yatırım söz konusudur. Sadece filtre için. Bunun yanı sıra 5 milyon civarında yıllık işletme bedeli var.”

Yeni santral alımıyla ilgili hükümet programındaki madde

Dörtlü koalisyon hükümeti programında enerji üretimiyle ilgili yer alan birçok madde arasında yeni santral kurulumunun aciliyetine dikkat çekilerek bu yönde adım atılacağı belirtiliyor.

KIB-TEK yönetim kurulu üyelerinin hükümeti uymaya davet ettikleri hükümet kurulundaki ilgili madde şöyle: “Üretimde yedek açığının kapatılması için KIB-TEK tarafından tedbirlerin hayata geçirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca, yıllık talep artış oranları dikkate alınarak, gelecekteki enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde verimli santral yatırımları planlanıp yapılacaktır. Bu çalışmalarda Doğu Akdeniz’de bulunması muhtemel doğal gaz kaynakları da göz önünde bulundurularak yakıt olarak fueloil’e nazaran çok daha çevreci olan doğalgaz ile üretim yapabilen santraller veya ileride doğalgazla üretim yapabilen santraller tercih edilecektir. Teknecik Üretim Santrali ve Kalecik Santralinde çevreyi koruyucu önlemler ivedilikle alınacaktır. Bu bağlamda da gerek filtre uygulaması gerekse kükürt oranı düşük kaliteli yakıt seçimi ve diğer tüm uluslararası alanda kabul görmüş tedbirlerin üretim tesislerimizde alınması sağlanacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER