banner6

Enflasyon yükselecek piyasa daralacak

banner37

DPÖ eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, elektrik ve akaryakıt zammını değerlendirdi:

Enflasyon yükselecek  piyasa daralacak
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, elektriğe yapılan zam ve Rusya-Ukrayna savaşının yanı sıra son dönemde yükseliş eğilimi gösteren döviz kurları dikkate alındığında akaryakıta yapılan zammın ülkedeki enflasyonu yükseltmesinin yanı sıra mal ve hizmet alımı fiyatlamalarını da arttıracağını vurguladı.

KKTC’nin enflasyon endeksinin, akaryakıt ve elektrik fiyatlarına ‘hatırı sayılır anlamda’ duyarlı olduğunu hatırlatan Muhtaroğlu, bu bağlamda, akaryakıt ve elektriğe yapılan her zammın, enflasyon eğrisini de tırmandırdığını belirtti. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmalı sürecin, dünya petrol piyasasına yön veren ve henüz yılın başında 80 Amerikan Doları seviyelerinde hareket eden Brent petrol fiyatlarının 110 Amerikan Doları’nın da yukarısına çıkardığına dikkat çeken Muhtaroğlu, toplu taşımacılık sektörünün ‘neredeyse olmadığı’ ve insanların özel otomobil almaya mecbur kaldığı Kuzey Kıbrıs için bu gelişmenin de ‘yüklü bir akaryakıt zammını’ getirdiğin altını çizdi.

Akaryakıta yapılan her zammın, Fiyat İstikrar Fonu’nda (FİF) bu amaçla biriktirilen fakat başka yerlere harcandığını için kalmayan para nedeniyle pompa fiyatlarına yansıdığını ifade eden Muhtaroğlu, bu durumun da hem hanehalkının alım gücüne hem de enflasyona olumsuz etki ettiğini belirtti.

FİF’in, akaryakıttaki ‘fiyat güncellemelerinin’ pompa fiyatlarına yansımasını engelleyerek hanehalkının alım gücünü defalarca koruduğunu söyleyen Muhtaroğlu, fonda biriken para ‘başka yerlerdeki eksikleri’ kapatmak için kullanıldığından, mevcut hükümetin böyle bir silahının olmadığını ifade etti.

“Hem arz hem de talep düşecek”

Ödül Muhtaroğlu, elektriğe yapılan fahiş zammın Mart 2022 enflasyonunu tırmandırmasının yanı sıra ülkedeki bütün mal ve hizmet alımı fiyatlamasını ‘sürekli’ yükselteceğini kaydetti.

Elektrik ve akaryakıt zamlarının, piyasadaki mal ve hizmet alımı fiyatlarını devamlı arttıracağını kaydeden Muhtaroğlu, bunun doğal sonucunun da alım gücü günden güne eriyen vatandaşın, iyice fakirleşmesi olacağı uyarısını yaptı.

Üreticinin en büyük girdi maliyetlerinden biri olan elektriğin fiyatının arttırılmasının olumsuz bir diğer etkisinin de ‘piyasanın daralması’ olduğu bilgisini veren Muhtaroğlu, girdi maliyetleri yükselince azalan talepten olumsuz etkilenen arzın da düşeceğini ve hem tüketimin hem de üretimin azalacağını söyledi.

Arz ve talebin ‘birbirini etkiler şekilde’ azalması sonucunda piyasanın da daralacağını vurgulayan Muhtaroğlu, satılamayan mal ve hizmetlerle ödenemeyen elektrik faturalarının üretimi durduracağını; duran üretimin de iş yerlerini kapattırıp istihdamı düşüreceğini belirtti.

Muhtaroğlu, “İflaslar kapıda ve öyle görünüyor ki daralan piyasa Maliye Bakanlığı’nın, artan işsizlik de sosyal güvenlik kurumlarının gelirlerine darbe vuracak” ifadelerini kullandı.

Elektriğe yapılan son zammın önemli bir kısmını Maliye Bakanlığı’nın karşılaması gerektiğini, aksi takdirde ülkeyi ‘son derece karanlık’ bir tablonun beklediğini kaydeden Muhtaroğlu, halkın alım gücünü korumak ve piyasanın daralmasını engellemek için bir diğer alternatif eylemin de elektrikte yüzde 10 bandında uygulanan KDV’nin aşağı çekilmesi olduğunu açıkladı.

Muhtaroğlu, çoklu tarifeye tekrar geçilmesi gerektiğini söyleyerek, bunun hem vatandaşı tasarrufa zorlayacağını hem de elektrik şebekelerine gelen yükü azaltacağını ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110