banner6

Enflasyonla birlikte asgari ücret de artmalı

banner37

Enflasyonla birlikte  asgari ücret de artmalı
banner151 banner143
  • OTOMATİK BİR FORMÜL UYGULANMALI… Ülkedeki hayat pahalılığı karşısında eli kolu bağlanan, evine ekmek götürmekte zorlanan, gelen zamlar karşısında çaresiz kalan vatandaş çözüm yolları ararken, gözünü kulağını belirlenecek yeni asgari ücrete çevirdi. Ekonomist Okan Veli Şafaklı, Fransa ve Malezya gibi ülkelerin asgari ücret artışını enflasyona bağlı olarak otomatik bir formüle bağladığını, ülkemizde de bunun hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Şafaklı, enflasyon arttıkça asgari ücretin de artması gerektiğine işaret ederek, asgari ücretin hayat pahalılığı karşısında yetersiz kalmasının ekonomik buhrana yol açabileceğini kaydetti

Ahmet UÇAR

   Ülkemizde yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle alım gücü düşen vatandaş ay sonunu getiremiyor. Çalışanlar asgari ücrete yapılacak artışı merakla beklerken, uzmanlar da önerilerde bulunuyor.

   KIBRIS’a konuşan Ekonomist Okan Veli Şafaklı, enflasyonun, genel fiyat listesinin artması anlamına geldiğini, asgari ücretin enflasyonun altında olması durumunda hayat pahalılığının ortaya çıktığını belirterek, vatandaşın alım gücünün korunması ve kriz dönemlerinin atlatılabilmesi için asgari ücrete enflasyon oranında artış yapılması ve bunun sürekli hale gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

   Şafaklı, asgari ücrete yapılan artışın ardından işletmelerin birçok ürüne zam yaptığı yargısının gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, ülkedeki enflasyonun, döviz ve girdi maliyetlerinden kaynaklandığını, asgari ücretin hayat pahalılığı karşısında artmamasının ekonomik buhrana yol açabileceği uyarısında bulundu.

“Asgari ücrete enflasyon oranında artış yapılmalı”

   Ekonomist Okan Veli Şafaklı, enflasyonun, ülkedeki genel fiyat listesinin artması anlamına geldiğini belirterek, enflasyon artışında her şeyin fiyatının arttığını kaydetti.

   Şafaklı, kişilerin alım gücünü düşüren enflasyon karşısında eğer ücretler artırılmazsa hayat pahalılığından bahsedildiğini dile getirerek, enflasyonun artmasına bağlı olarak asgari ücretin de artması durumunda ise hayat pahalılığından söz edilemeyeceğini ifade etti.

   Asgari ücretin, enflasyonun altında yükselmesi durumunda, hayat pahalılığının önüne geçilemeyeceğine işaret eden Şafaklı, bunun da reel bir artış olamayacağını anlattı.

   Şafaklı, Fransa ve Malezya gibi ülkelerin asgari ücret artışını enflasyona bağlı olarak otomatik bir formüle bağlamış olduğuna dikkat çekerek, “Enflasyon oranı, büyüme oranı veya ortalama ücret seviyesi gibi değişkenleri kullanarak asgari ücreti belirli periyodlarda kamudaki gibi artırırsak, bu tartışmaları gidermiş oluruz” şeklinde konuştu.

   Hayat pahalılığına rağmen asgari ücretin artırılmaması durumunda insanların ay sonunu getiremeyeceğini söyleyen Şafaklı, 1929 Buhranı’nın aynısının yaşanabileceğini vurguladı.

“Kriz dönemlerinde vatandaşın alım gücü artırılmalı”

   Şafaklı, kriz dönemlerinde hayat pahalılığının önüne ne kadar geçilirse vatandaşın harcamalarını kısmayacağını belirterek, hayat pahalılığının etkili olduğu durumlarda ise vatandaşın harcamalarını kısacağını, bunun da işletmelerin cirolarını olumsuz etkileyeceğini, buna bağlı olarak da istihdamın düşeceğini anlattı.

   Asgari ücretin bu zincirin bir parçası olduğuna dikkat çeken Şafaklı, asgari ücretin artmasının, pahalılığa yol açtığı algısının da doğruyu yansıtmadığını, ülkedeki enflasyonun sebebinin dövizdeki hareketlenme ve girdi maliyetleri olduğunu açıkladı.

   Şafaklı, asgari ücrete zam yapılması durumunun burjuva ile dar gelirli kesim arasında sosyal adaleti sağlayacağını belirterek, hem kamu, hem özel sektördeki çalışanlar için eşel mobil formülünün uygulanmasının önem arz ettiğini kaydetti.

   Asgari ücret belirlenmesinin bir sosyal devlet politikası olduğunu dile getiren Şafaklı, bunun vatandaşın tüm temel ihtiyaçlarını karşılamasında önemli yer tuttuğunu söyledi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104