banner6

'Engellerin kalkması için hep birlikte çalışmalıyız'

banner37

Meclis Başkanı Sibel Siber, kadının daha görünür olmasının toplum yaşamına olumlu katkı koyacağına yürekten inandığını söyledi.

'Engellerin kalkması için hep birlikte çalışmalıyız'
banner151 banner143

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihsel süreçte kadının verdiği eşitlik mücadelesinin önemini anımsatması ve günümüzde kadının toplum yaşamındaki yerine vurgu yapması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kadınlarımızın toplumsal yaşamın her alanında emeği, düşünceleri, yöneticiliğiyle daha çok katkı koymasının önünün açılması gerektiğini ifade eden Siber, kadının daha görünür olmasının toplum yaşamına olumlu katkı koyacağına yürekten inandığını vurguladı.

Siber, “Bu nedenle mevcut engellerin kalkması yönünde hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

“Önümüzde yürünmesi gereken bir yol var”

Kıbrıs’ta kadın hakları açısından dünyanın gelişmekte olan birçok ülkesiyle kıyaslandığında çok iyi bir durumda olduğunu ifade eden Siber, “Hedefimiz kadın erkek eşitliğinin her alanda çok iyi olduğu ülkeler seviyesine gelmekse, henüz önümüzde yürünmesi gereken bir yol olduğunu söyleyebilirim. Özellikle siyasette, üst kademe yöneticiliğindeki kadın oranlarına bakarsak bu gerçeği daha iyi anlarız” şeklinde konuştu.

“Tüm yasalar ayrımcılık yönünden gözden geçirilmeli”

Siber, kadın hakları konusunda da toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde düzenleme gerektiren yasalar olduğuna işaret etti, örnek olarak Veraset Yasası’nı verdi.

Bu konuda çalışmalarının sürdüğünü belirten Siber, “Geçtiğimiz dönemde Aile Yasası değiştirildi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi Yasası çıkarıldı. Tüm yasalarımızın ayırımcılık yönünden gözden geçirilmesi gerekmektedir” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 09:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104